Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze... Charytatywne kolędowanie z Arką Noego dla pierwszego hospicjum dla dzi... » 9 stycznia w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku odbyło się zorganizowane przez Muzeum II Wojny Ś...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski –
niedziela, 03 stycznia 2021 19:15
Ryszard Kowalewski –
Ryszard Kowalewski jest artystą malarzem, w środowisku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Latarka w półmrok: Naziści wyginęli, a Niemcy...

Ocena użytkowników: / 40
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 listopada 2020 19:03

altCud sofistyki odkryć, że naziści to nie Niemcy.

Na przykład Hans Globke, twórca ustaw norymberskich, w tym o ochronie krwi i czci niemieckiej, a po wojnie szef urzędu kanclerskiego Adenauera!

Po zamachu 7 listopada 1938 roku Herschela Grynszpana na radcę ambasady III Rzeszy w Paryżu, Ernesta von Ratha, przyjęte jednogłośnie przez niemiecki Reichstag ustawy norymberskie nabrały znaczenia praktycznego.

Z komunikatu biura informacji kanclerza Hitlera wiadomo, że zaraz po tym zdarzeniu odbyła się konferencja członków jego niemieckiego rządu w celu omówienia ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Prowadził ją zastępca kanclerza, Niemiec Hermann Goering.

Ustalono, że wnet Żydom nie wolno będzie prowadzić handlu detalicznego, przedsiębiorstw ekspedycyjnych, biur zleceń, a również samodzielnych firm rzemieślniczych. Żyd nie może być też ich kierownikiem, a minister, dr Joseph Goebbels, przewodniczący Izby Kultury Rzeszy Niemieckiej, zakazał im także wstępu do kin, teatrów, na wystawy i do łaźni miejskich.

Konferowali ministrowie rządu niemieckiej III Rzeszy.

Wilhelm Frick, od spraw wewnętrznych, prawnik, absolwent uniwersytetów w Getyndze, Heidelbergu i Berlinie. Franz Guertner, od sprawiedliwości, prawnik po studiach w Monachium. Lutz Schwerin graf von Krosigk, od finansów, wykształcenie w Lozannie, Oxfordzie i Hiedelbergu. No i dr Goebbels, premiowany tytułem naukowym przez uniwersytet w Heidelbergu, studiował też w Bonn, Fryburgu, Wuerzburgu.

Wszyscy członkowie NSDAP, partii zupełnie niemieckiej, niektórzy z jej złotą odznaką.

To co razem niemieccy politycy wtedy ustalają wynika ze "wzburzenia narodu z powodu kampanii międzynarodowego żydostwa przeciwko Niemcom narodowo-socjalistycznym".

Tych zaś w Gdańsku był dostatek.

Senat Wolnego Miasta Gdańska zabronił już wcześniej wykonywania zawodu żydowskim adwokatom, notariuszom, lekarzom, zamknął Żydom kina, teatry, łaźnie. W 1937 wydzielono Żydom osobne miejsca na targowiskach w Gdańsku we Wrzeszczu i w Sopocie.

Jak pisano w listopadzie 1938 roku w "Danziger Vorposten", w Gdańsku doszło do drobnych zajść w których "Gdańszczanie Żydom udzielili małej lekcji", przypominając zarazem, że "we wszystkich dziedzinach ludność niemiecka ma pierwszeństwo przed Żydami."

Tego zdania był też gauleiter Foerster.

21 listopada 1938 roku ustawa o ochronie niemieckiej krwi i czci zaczęła obowiązywać w Wolnym Mieście Gdańsku. Czyli tuż za rondem w Kokoszkach...

Innego zdania są 82 lata później gdańskie prawniczki: prezydent Aleksandrę Dulkiewicz i sędzię Dorotę Zabłudowską dręczy na wspomnienie Nocy Kryształowej postępowanie nazistów. Nawet Hans Globke musiałby docenić ich (nie)takt historyczny. Naziści bowiem wyginęli, a Niemcy nie.

Szczęście że państwo polskie zdążyło z "kolonizacją" Westerplatte. Zawsze też można się udać na lekcję do Stutthofu, co kiedyś młodzieży aplikowano.

Więcej w tym było sensu i wrażliwości niż w marszach gdańskich konserwatystek z waginą wpisaną w symbol monstrancji.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież