Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Latarka w półmrok: Naziści wyginęli, a Niemcy...

Ocena użytkowników: / 40
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 listopada 2020 19:03

altCud sofistyki odkryć, że naziści to nie Niemcy.

Na przykład Hans Globke, twórca ustaw norymberskich, w tym o ochronie krwi i czci niemieckiej, a po wojnie szef urzędu kanclerskiego Adenauera!

Po zamachu 7 listopada 1938 roku Herschela Grynszpana na radcę ambasady III Rzeszy w Paryżu, Ernesta von Ratha, przyjęte jednogłośnie przez niemiecki Reichstag ustawy norymberskie nabrały znaczenia praktycznego.

Z komunikatu biura informacji kanclerza Hitlera wiadomo, że zaraz po tym zdarzeniu odbyła się konferencja członków jego niemieckiego rządu w celu omówienia ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Prowadził ją zastępca kanclerza, Niemiec Hermann Goering.

Ustalono, że wnet Żydom nie wolno będzie prowadzić handlu detalicznego, przedsiębiorstw ekspedycyjnych, biur zleceń, a również samodzielnych firm rzemieślniczych. Żyd nie może być też ich kierownikiem, a minister, dr Joseph Goebbels, przewodniczący Izby Kultury Rzeszy Niemieckiej, zakazał im także wstępu do kin, teatrów, na wystawy i do łaźni miejskich.

Konferowali ministrowie rządu niemieckiej III Rzeszy.

Wilhelm Frick, od spraw wewnętrznych, prawnik, absolwent uniwersytetów w Getyndze, Heidelbergu i Berlinie. Franz Guertner, od sprawiedliwości, prawnik po studiach w Monachium. Lutz Schwerin graf von Krosigk, od finansów, wykształcenie w Lozannie, Oxfordzie i Hiedelbergu. No i dr Goebbels, premiowany tytułem naukowym przez uniwersytet w Heidelbergu, studiował też w Bonn, Fryburgu, Wuerzburgu.

Wszyscy członkowie NSDAP, partii zupełnie niemieckiej, niektórzy z jej złotą odznaką.

To co razem niemieccy politycy wtedy ustalają wynika ze "wzburzenia narodu z powodu kampanii międzynarodowego żydostwa przeciwko Niemcom narodowo-socjalistycznym".

Tych zaś w Gdańsku był dostatek.

Senat Wolnego Miasta Gdańska zabronił już wcześniej wykonywania zawodu żydowskim adwokatom, notariuszom, lekarzom, zamknął Żydom kina, teatry, łaźnie. W 1937 wydzielono Żydom osobne miejsca na targowiskach w Gdańsku we Wrzeszczu i w Sopocie.

Jak pisano w listopadzie 1938 roku w "Danziger Vorposten", w Gdańsku doszło do drobnych zajść w których "Gdańszczanie Żydom udzielili małej lekcji", przypominając zarazem, że "we wszystkich dziedzinach ludność niemiecka ma pierwszeństwo przed Żydami."

Tego zdania był też gauleiter Foerster.

21 listopada 1938 roku ustawa o ochronie niemieckiej krwi i czci zaczęła obowiązywać w Wolnym Mieście Gdańsku. Czyli tuż za rondem w Kokoszkach...

Innego zdania są 82 lata później gdańskie prawniczki: prezydent Aleksandrę Dulkiewicz i sędzię Dorotę Zabłudowską dręczy na wspomnienie Nocy Kryształowej postępowanie nazistów. Nawet Hans Globke musiałby docenić ich (nie)takt historyczny. Naziści bowiem wyginęli, a Niemcy nie.

Szczęście że państwo polskie zdążyło z "kolonizacją" Westerplatte. Zawsze też można się udać na lekcję do Stutthofu, co kiedyś młodzieży aplikowano.

Więcej w tym było sensu i wrażliwości niż w marszach gdańskich konserwatystek z waginą wpisaną w symbol monstrancji.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież