Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro... Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut » Z Karolem Rabendą, prezesem Stowarzyszenia Republikanie, wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina,... Pożar w hospijum - żona wicemarszałka z zarzutami » Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratur... Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie » Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewi...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
poniedziałek, 22 lutego 2021 21:38
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
W ostatnim meczu wyjazdowym w sezonie zasadniczym PlusLigi siatkarze
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Tożsamość Lewandowskiego

Ocena użytkowników: / 41
SłabyŚwietny 
niedziela, 20 grudnia 2020 20:04

altMateriały reklamowe i promocyjne mają to do siebie, że się z nimi raczej nie polemizuje. Mogą bawić, irytować, zachęcać do nabycia produktu albo omijania z daleka jego producenta, ale panegiryk, spłodzony przez eurodeputowanego Platformy Obywatelskiej, Janusza Lewandowskiego, na cześć Unii Europejskiej wymaga szczególnego potraktowania.


Materiał promocyjny zamieszczony w „Gazecie Wyborczej” (co niewątpliwie wspomoże budżet tytułu borykającego się ze spadkiem wpływów, n. b. nie tylko finansowych), sygnowany przez grupę EPL i PO, zatytułowany „Unia Europejska jest jak zdrowie” pokazuje dzielną Unię, która nie tylko hartuje się w kryzysach, ale pokonuje je z sukcesem, nawet jeśli przychodzą z zewnątrz, tak jak na przykład kryzys imigracyjny z 2015 roku, który został spowodowany nie przez politykę „otwartych drzwi” Angeli Merkel, jak usiłuje nam wmówić prawica, tylko „wziął się z nieszczęść Bliskiego Wschodu” i „uderzył z całą siłą, w postaci milionowej fali uchodźców w Unię Europejską” zdaniem Janusza Lewandowskiego.


Kolejny kryzys, pandemiczny, też udowodnił, jak Unia sobie doskonale potrafi sobie radzić: „(…) już w styczniu ostrzegała i pomagała w wywozie obywateli UE z zagrożonych regionów”, gdy tymczasem zostało to przez polskie władze zlekceważone. Dalej Janusz Lewandowski przypomina, ile UE przeznaczyła pieniędzy na pomoc krajom członkowskim w ratowaniu gospodarki, dając im pełną swobodę wykorzystaniu funduszy z Perspektywy Finansowej 2014-2020, a także tworząc program i Fundusz Odbudowy.  „Zadaje to kłam propagandzie rządowej, portretującej Unię Europejską jako nieprzyjazną Polsce, biurokratyczna machinę” żali się Lewandowski, „która nie radzi sobie z obecnym kryzysem. I czyha na naszą suwerenność”.


„Samobójcze osamotnienie Polski” bardzo martwi eurodeputowanego PO, bo groźba weta „była przyznaniem wprost, że Węgry Orbana i Polska Kaczyńskiego mają grzechy na sumieniu”. W ten oto sposób Polska i Węgry zanegowały „zasady i wartości, które spajają Unię Europejską”. Janusz Lewandowski przyznaje, iż fundamentem europejskiej tożsamości są „korzenie w starożytnej Grecji i Rzymie, chrześcijaństwie i oświeceniu” i to one „są źródłem zasad wpisanych w unijne traktaty”. Przestrzega, by nie oddawać pola prawicowym i lewicowym skrajnością, bowiem „jedni są zwolennikami polexitu, a drudzy tak bardzo prowokują, jakby chcieli, by Unia kojarzyła się z LGBT, eutanazją i adopcją dzieci, przez pary homoseksualne”. Śmiała teza eurodeputowanego Lewandowskiego w tej kwestii może budzić zdziwienie w kontekście rezolucji przyjmowanych przez Parlament Europejski, no ale może akurat był zarobiony i nie zauważył, tak samo jak dość jasnych deklaracji przewodniczącej von der Leyen czy komisarz Jourowej w kwestii światopoglądowej krucjaty, jaką chcą prowadzić w niepokornych krajach Europy Wschodniej i Środkowej.


Jak suchar opowiadany przez leciwego dziadka na rodzinnych uroczystościach brzmi straszenie polexitem, który młodemu pokoleniu „zabierze przyszłość”. Z pewną nieśmiałością taką Janusz Lewandowski przyznaje, że „z perspektywy mieszkańców naszego kontynentu, Bruksela wydaje się odległa. Niekiedy irytująca, gdy ingeruje swoimi dyrektywami w nasze codzienne życie” ale przecież „są też racjonalne regulacje, podyktowane troską o wspólną przyszłość”.


Jednak najbardziej fundamentalnym stwierdzeniem w promocyjnym tekście Europejskiej Partii Ludowej (nie wiem, jak to przyjmą fanatyczni zwolennicy teorii Spinnelego o wspólnocie europejskiej jako federacyjnym państwie, w którym dla suwerenności państw narodowych nie ma miejsca, a jest ich całkiem sporo i w PE, i strukturach urzędniczych KE ) jest to, iż „nie istnieje i nie zaistnieje naród europejski” (…) narodowa tożsamość, hartująca się przez stulecia, zawsze będzie silniejsza, niż europejska tożsamość”. Tak, proszę nie przecierać oczu, to właśnie widnieje w propagitce EPL-u i KO, i zostało wydrukowane na łamach „Gazety Wyborczej” !!!


Można by napisać – ubrał się diabeł w ornat i na mszę ogonem dzwoni, jeśli przypomnimy sobie wzniosłe słowa opozycji o wartościach europejskich, którym zaściankowa i ksenofobiczna polska prawica chce przeciwstawić narodowe wartości i tradycje. Niektórzy politycy opozycji nawet z dumą oświadczali, że najpierw czują się Europejczykiem, a dopiero potem Polakiem.


I można by się było dać nabrać na ten promocyjny materiał, gdyby nie jego puenta, w której Janusz Lewandowski nawiązuje do Inwokacji z „Pana Tadeusza” i pisze : „Unia Europejska jest jak zdrowie, ile ją cenić trzeba, ten tylko się dowie, kto ją traci”.
Tyle, że Adam Mickiewicz napisał „ Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie…”.


Unia, z całym szacunkiem, naszą Ojczyzną nie jest. A Ojczyznę pokolenia Polaków tyle razy traciły, że może nareszcie wiedzą, jak jej strzec.

Aleksandra Jakubowska
wPolityce.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież