Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

W Gdańsku może zabraknąć pieniędzy na odśnieżanie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 04 stycznia 2011 11:13


altW 2011 roku miasto chce przeznaczyć na odśnieżanie 11 mln zł.  Nie wiadomo, czy to wystarczy – w 2010 roku zima w Gdańsku kosztowała ponad 16 mln zł, a i tak część dróg czekała na odśnieżenie przez wiele dni.

- Od stycznia korzystamy z budżetu na rok 2011, więc na tą chwilę pieniądze są. Większym wyzwaniem jest za to ostatni kwartał roku, kiedy to fundusze się kończą. Jeśli zima będzie łagodna, to damy radę. Gorzej, gdy opady będą podobne do tegorocznych – obawia się Rafał Jaworski, szef Działu Oczyszczania Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Mimo nowego budżetu, problemy z odśnieżaniem nie skończyły się wraz z nowym rokiem. W zeszłym tygodniu Andrzej Lato, prezes przychodni ETER-MED przy ul. Jaskółczej, apelował do gdańskich służb o odśnieżenie dojazdu do swojej placówki. Rafał Jaworski obiecywał wtedy, że przyjrzy się problemowi.

Lato uważa, że niewiele się zmieniło. – Prawdę mówiąc, nie zauważyłem żadnej interwencji władz. Problem wprawdzie trochę zelżał, ale jest to wynikiem odwilży – stwierdza prezes ETER-MED. – Sytuacja naszych pacjentów dalej jest bardzo trudna. Wielu z nich porusza się na wózkach inwalidzkich lub o kulach. To dla nich horror – dodaje.

ZDiZ odpiera zarzuty. – Poszerzyliśmy przejazd na ulicy Jaskółczej. Z naszej strony zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy. Jeśli natomiast prezes przychodni ma na myśli chodniki, to ich odśnieżenie należy do obowiązków właściciela terenu – tłumaczy Jaworski.

Szef Działu Oczyszczania przyznaje jednak, że może dochodzić do sytuacji, w której część placówek zostanie odcięta z powodu śniegu. Nie istnieją bowiem żadne przepisy nakazujące zajęcie się na początku ulicami, przy których znajdują placówki użyteczności publicznej, czyli np.  pogotowia ratunkowego czy straży pożarnej. – Priorytetem są dla nas główne arterie komunikacyjne. Gdy jakaś placówka, na przykład przychodnia, znajduje się przy małej ulicy, to rzeczywiście czasem musi poczekać na swoją kolej  – wyjaśnia Jaworski.

Czy to oznacza, że miasto nie może skutecznie walczyć ze skutkami zimy? Okazuje się, że niekoniecznie. – Przychodnie z Gdyni czy innych miast województwie pomorskim nie mają takich problemów, jak my. Dlaczego więc nie można wziąć przykładu właśnie z nich? – dziwi się Lato.

Gdański ZDiZ nie ukrywa, że Gdyni odśnieżanie idzie sprawniej. – Robimy wszystko, na co pozwalają nam przyznane pieniądze. Jeśli ktoś dysponuje większą kwotą, to oczywiście ma większe możliwości działania – przyznaje Jaworski.

Okazuje się bowiem, że mniejsza od Gdańska Gdynia wydaje zbliżone kwoty na odśnieżanie. Na walkę z zimą w budżecie miasta przeznaczono tam 11 mln zł. Dla porównania, Gdańsk, którego łączna długość dróg prawie dwa razy większa, wyda w zimie również 11 mln zł.

A co, gdy taka kwota nie wystarczy? – Wtedy ZDiZ może dokonać przesunięć w swoim budżecie, aby więcej pieniędzy przeznaczyć na odśnieżanie. Taka sytuacja miała miejsce w tym roku, kiedy to wydano ponad 16 mln zł, podczas gdy początkowy budżet wynosił niecałe 11 mln zł – mówi Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Takie rozwiązanie powoduje jednak, że trzeba będzie zabrać pieniądze przewidziane na inne cele ZDiZ, np. jesienne łatanie pozimowych dziur w gdańskich ulicach.

Adrian Dampc


Taka wyglądały gdańskie ulicy po grudniowych opadach śniegu

fot. Maciej Kostun


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież