Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

W Gdańsku może zabraknąć pieniędzy na odśnieżanie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 04 stycznia 2011 11:13


altW 2011 roku miasto chce przeznaczyć na odśnieżanie 11 mln zł.  Nie wiadomo, czy to wystarczy – w 2010 roku zima w Gdańsku kosztowała ponad 16 mln zł, a i tak część dróg czekała na odśnieżenie przez wiele dni.

- Od stycznia korzystamy z budżetu na rok 2011, więc na tą chwilę pieniądze są. Większym wyzwaniem jest za to ostatni kwartał roku, kiedy to fundusze się kończą. Jeśli zima będzie łagodna, to damy radę. Gorzej, gdy opady będą podobne do tegorocznych – obawia się Rafał Jaworski, szef Działu Oczyszczania Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Mimo nowego budżetu, problemy z odśnieżaniem nie skończyły się wraz z nowym rokiem. W zeszłym tygodniu Andrzej Lato, prezes przychodni ETER-MED przy ul. Jaskółczej, apelował do gdańskich służb o odśnieżenie dojazdu do swojej placówki. Rafał Jaworski obiecywał wtedy, że przyjrzy się problemowi.

Lato uważa, że niewiele się zmieniło. – Prawdę mówiąc, nie zauważyłem żadnej interwencji władz. Problem wprawdzie trochę zelżał, ale jest to wynikiem odwilży – stwierdza prezes ETER-MED. – Sytuacja naszych pacjentów dalej jest bardzo trudna. Wielu z nich porusza się na wózkach inwalidzkich lub o kulach. To dla nich horror – dodaje.

ZDiZ odpiera zarzuty. – Poszerzyliśmy przejazd na ulicy Jaskółczej. Z naszej strony zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy. Jeśli natomiast prezes przychodni ma na myśli chodniki, to ich odśnieżenie należy do obowiązków właściciela terenu – tłumaczy Jaworski.

Szef Działu Oczyszczania przyznaje jednak, że może dochodzić do sytuacji, w której część placówek zostanie odcięta z powodu śniegu. Nie istnieją bowiem żadne przepisy nakazujące zajęcie się na początku ulicami, przy których znajdują placówki użyteczności publicznej, czyli np.  pogotowia ratunkowego czy straży pożarnej. – Priorytetem są dla nas główne arterie komunikacyjne. Gdy jakaś placówka, na przykład przychodnia, znajduje się przy małej ulicy, to rzeczywiście czasem musi poczekać na swoją kolej  – wyjaśnia Jaworski.

Czy to oznacza, że miasto nie może skutecznie walczyć ze skutkami zimy? Okazuje się, że niekoniecznie. – Przychodnie z Gdyni czy innych miast województwie pomorskim nie mają takich problemów, jak my. Dlaczego więc nie można wziąć przykładu właśnie z nich? – dziwi się Lato.

Gdański ZDiZ nie ukrywa, że Gdyni odśnieżanie idzie sprawniej. – Robimy wszystko, na co pozwalają nam przyznane pieniądze. Jeśli ktoś dysponuje większą kwotą, to oczywiście ma większe możliwości działania – przyznaje Jaworski.

Okazuje się bowiem, że mniejsza od Gdańska Gdynia wydaje zbliżone kwoty na odśnieżanie. Na walkę z zimą w budżecie miasta przeznaczono tam 11 mln zł. Dla porównania, Gdańsk, którego łączna długość dróg prawie dwa razy większa, wyda w zimie również 11 mln zł.

A co, gdy taka kwota nie wystarczy? – Wtedy ZDiZ może dokonać przesunięć w swoim budżecie, aby więcej pieniędzy przeznaczyć na odśnieżanie. Taka sytuacja miała miejsce w tym roku, kiedy to wydano ponad 16 mln zł, podczas gdy początkowy budżet wynosił niecałe 11 mln zł – mówi Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Takie rozwiązanie powoduje jednak, że trzeba będzie zabrać pieniądze przewidziane na inne cele ZDiZ, np. jesienne łatanie pozimowych dziur w gdańskich ulicach.

Adrian Dampc


Taka wyglądały gdańskie ulicy po grudniowych opadach śniegu

fot. Maciej Kostun


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież