Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czeka nas rok podwyżek!

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 05 stycznia 2011 19:12

altDo rządu Donalda Tuska, który podniósł podatek VAT do 23 proc., dołączyli gdańscy samorządowcy. Przez ich decyzje, droższe będą czynsze komunalne, dzierżawa gruntu czy opłata za wodę. Trzeba się więc przygotować na mocne zaciskanie pasa.


Duże podwyżki czekają mieszkańców lokalów komunalnych. Radni ustalili, że cena czynszów we wszystkich „komunałkach”, których jest w Gdańsku ok. 25 tys., wzrośnie do 10,20 zł za m. kw. Poprzednie stawki wahały się od 4,08 do 6,5 zł za m. kw. - to oznacza nawet 60 proc. podwyżki. Miejscy urzędnicy uspokajają mieszkańców i zaznaczają, że zmianom towarzyszy wprowadzenie ulg dla najbiedniejszych. To tłumaczenie nie przekonuje jednak wszystkich. - Kwota ulgi zależy od dochodu, jaki osiągają mieszkańcy. Miasto proponuje ustalić progi dochodowe, od jakich przysługuje ulga, na skandalicznie niskim poziomie. Żeby załapać się na zwolnienie, dochód nie może przekraczać 600 zł na osobę – uważa Mateusz Żuk z Grupy Inicjatywnej „NIC O NAS BEZ NAS”, która od kilku miesięcy stara się przekonać miasto, aby wycofało się z kontrowersyjnego projektu.


Podwyżki czynszów komunalnych to jednak nic w porównaniu ze wzrostem opłat za użytkowanie wieczyste gruntu. Władze miasta dokonały bowiem aktualizacji części stawek. Efekt? Nawet kilkunastokrotny wzrost cen! I tak, użytkowanie garażu we Wrzeszczu w 2010 r. kosztowało dotychczas niewiele ponad 100 zł. Dziś ta opłata wynosi prawie 1500 zł. Miasto uważa, że podwyżka była nieunikniona. - Przez długi czas staraliśmy się nie zmieniać wysokości opłat, mając na względzie możliwości finansowe mieszkańców. Obecnie, w związku z mniejszymi przychodami do budżetu, musimy wprowadzić podwyżki – wyjaśnia Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


To jednak nie koniec wzrostów cen zafundowanych gdańszczanom przez radnych. O prawie 11 proc. wzrosła, jak zresztą co roku, cena wody i ścieków. Dziś za 1 litr sześc. zapłacić trzeba już 9,67 zł brutto. Wyższe opłaty tłumaczone są inwestycjami w sieć gdańskiej kanalizacji.  Co więcej, Maciej Lisicki, zastępca Prezydenta Gdańska, nie ukrywa, że kolejne podwyżki cen wody już za rok.


O ok. 7,1 proc. zdrożał z kolei prąd. Wprawdzie ceny energii elektrycznej wzrosły w całym kraju, lecz to właśnie Grupa Energa, która dostarcza prąd gdańszczanom, przygotowała swoim klientom spore podwyżki. Firma uzasadnia nowy cennik większymi kosztami produkcji i transportu energii.


Podwyżki dotkną też podróżujących Szybką Koleją Miejską. Zdrożeją wszystkie bilety, średnio o 7 proc. Jednorazowy przejazd z Gdańska Głównego do Gdyni Głównej kosztuje teraz 5 zł – o 50 gr więcej, niż w ubiegłym roku. Droższe będą też bilety okresowe. Miesięczny bilet na tej samej trasie będzie kosztował 6 zł więcej. Wyższe ceny, podobnie jak grudniowe zmniejszenie częstotliwości kursów SKM, spółka uzasadnia wymaganiami Unii Europejskiej. Aby korzystać z europejskich funduszy, firma powinna każdy rok działalności zamykać na finansowym plusie. – Jest to dla nas niezwykle istotne, ponieważ remonty peronów oraz zbliżająca się masowa modernizacja pociągów, jest możliwa właśnie dzięki funduszom unijnym – tłumaczy Marcin Głuszek, rzecznik prasowy SKM.


Do lokalnych podwyżek dołożyć trzeba także wzrosty cen w całej Polsce. Głównym ich powodem są wyższe podatki - od pierwszego stycznia obowiązuje 23 proc. stawka VAT. Podwyżka o jeden punkt procentowy, zdaniem przedstawicieli rządu, może pociągnąć za sobą najwyżej kilkuprocentowy wzrost cen. Mniej optymistycznie patrzą na tą sytuację eksperci. Uważają oni, że ceny np. nieprzetworzonej żywności mogą wzrosnąć nawet o 20 procent. - Żywność nie jest produkowana w rezerwatach, gdzie nie obowiązuje VAT. To będzie miało wpływ na poziom życia zwłaszcza tych najbiedniejszych – powiedział dla PAP Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.


Podwyżki uderzą też w uzależnionych od nikotyny. Do wzrostu cen papierosów, obok wyższego VAT-u, przyczyni się zwiększenie akcyzy o 4 proc. Zmienił się też sam sposób wyliczania akcyzy, a co za tym idzie – paczka może podrożeć nawet o 10 proc.


Większe wydatki czekają także książkowych moli. Od kwietnia książki objęte będą 5 proc. podatkiem VAT, od których dotychczas nie odprowadzało się tego podatku.


To jednak nie ceny książek dla dzieci nie będą największym problemem rodziców. Jeszcze droższe staną się ubrania i buty dla najmłodszych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zadecydował, że te produkty nie mogą być objęte dotychczasową 7 proc. stawką VAT, ale podstawową, czyli 23 proc.
Adrian Dampc


Porównanie starych i nowych cen
Było Będzie
Opłata za dzierżawę garażu we Wrzeszczu 20 m. kw. 118 zł 1460 zł
Czynsz za mieszkanie komunalne 40 m. kw.163,2 zł 408 zł
Rachunek za wodę 89,2 zł 96,7 zł
Rachunek za prąd  90 zł 95 zł
Miesięczny bilet SKM 100 zł 106 zł
złZimowe buty dla niemowlaka 150 zł 173 zł
Papierosy 10 zł 11 zł
Książka 40 zł 42 zł
Kilogram jabłek 4 zł 5 zł

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież