Liberał na etacie w Brukseli - Lewandowski w interesie Ukrainy » Janusz Lewandowski, pierwszy przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister prywatyzacj... Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mieszkańcy Szadółek nie chcą spalarni

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 10 września 2010 16:12

altCałkowitą klapą zakończył się pierwszy etap konsultacji społecznych w sprawie ulokowania na Szadółkach spalarni odpadów. Mieszkańcom nie spodobał się ani pomysł budowania spalarni śmieci w sąsiedztwie zakładu utylizacyjnego, ani forma i sposób przeprowadzania konsultacji. Jak można było się spodziewać atmosfera na zebraniu była niezwykle gorąca, a wyjaśnienia inwestora co do szczegółów projektu nie dość, że nie przekonały zebranych, to wydłużały listę wątpliwości.

Spotkanie poprowadził Maciek Kabulski – zastępca kierownika projektu. Towarzyszyli mu Józef Neterowicz – Ekspert ds. Ochrony środowiska i Energii Odnawialnej Związku Powiatów Polskich, Anna Grapatyn – Korzeniowska oraz Wojciech Głuszkak - prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. Na spotkanie przybyło około 40 mieszkańców Szadółek i okolic.

Nietrafiony styl prezentacji
Konsultacje rozpoczęły się od blisko dwugodzinnego przedstawienia projektu, które niestety w wielu miejscach było niezrozumiałe dla mieszkańców ze względu na trudny język techniczny używany przez przybyłych ekspertów. Wystąpienie przypominało chwilami wykład dla studentów technicznych kierunków studiów i trzeba przyznać, że zwykłemu laikowi trudno było ogarnąć morze informacji, które zostały zaprezentowane. Prezentacji niemal nieustannie towarzyszyły pomruki, kąśliwe komentarze, a czasem nawet głośne protesty. Mieszkańcy słusznie skarżyli się na objętość przygotowanego materiału i domagali się przejścia do obiecanej dyskusji. Ponadto rozjuszyło ich zachowanie pana Józef Neterowicza, który występował przed mieszkańcami trzymając rękę w kieszeni, a ponadto reagował na niektóre pytania mieszkańców bezczelnym uśmiechem. – Jestem nauczycielką od ponad dwudziestu lat i nigdy nie zdarzyło mi się prowadzić lekcji trzymając ręce w kieszeni – mówiła oburzona uczestniczka pod koniec dyskusji.  


alt


Wykład zatytułowano „Dlaczego spalarnie odpadów komunalnych są optymalnym sposobem utylizacji odpadów komunalnych.” Przedstawione zostały m.in. rozporządzenie marszałka województwa dotyczące wymagań UE co do składowania odpadów komunalnych, szczegóły dotyczące przeprowadzania analizy służącej do wyłonienia najlepszej możliwej techniki utylizacji odpadów (uwzględniającej rachunek kosztów i korzyści, zapobieganie zagrożeniom dla środowiska i zapobieganie awariom przemysłowym) oraz normy emisyjne które spełniać muszą elektrociepłownie „napędzane” odpadami. Ponadto przybliżone zostały wymagania Unii dotyczące przeprowadzania procesu termicznego przekształcania odpadów.

Brak władz, brak plakatów
Prezentacja przebiegała w nerwowej atmosferze, a prowadzący kilkukrotnie musieli uspokajać zaproszonych mieszkańców. Przybyli dopytywali się czemu na konsultacjach nie ma przedstawicieli miasta ani województwa, skoro to oni są organami podejmującymi decyzje. – Czemu na sali nie ma prezydenta miasta ani marszałka? – kilkukrotnie pytano na sali. – My się konsultujemy w trakcje realizacji tego projektu. Nic nie jest jeszcze postanowione, a więc państwa udział w konsultacjach ma sens – tłumaczył Maciej Kabulski. Innego zdania są mieszkańcy. – Konsultacje społeczne odbywają się, ponieważ tak mówi ustawa, ale jej wyniki według uchwały Rady Miasta nie są wiążące – tłumaczyła jedna z przybyłych mieszkanek. – Decyzje podejmuje miasto, a zadanie zorganizowania konsultacji społecznych spoczywa całkowicie na Zakładzie Utylizacyjnym – dodała.


Mieszkańcy uskarżali się także na brak dostępu do informacji o zbliżających się konsultacjach. Zarzucali organizatorom, że celowo wybierają takie kanały informacyjne, które nie docierają do większej liczby mieszkańców. – Czemu nie ma plakatów na ulicach Szadółek i okolic? Dowiedzieliśmy się o spotkaniu pocztą pantoflową – żalił się jeden z mieszkańców. - Przy inwestycji tej rozmiarów rozwieszenie plakatów na ulicach dwóch dzielnic nie jest przecież żadnym kosztem – dodał. 


alt


Informacje wybiórcze
Ponadto mieszkańcy uskarżali się, że przygotowane informacje są selektywne i niepełne. Trudno dziwić się reakcji mieszkańców, którzy przyszli na konsultacje dowiedzieć się nie o zaletach finansowych i ekonomicznych inwestycji, tylko dlaczego została ona zlokalizowana właśnie w ich sąsiedztwie. Uprzednio planowano wybudować spalarnię w Wiślince, lecz projekt nie doszedł do skutku ze względu na zorganizowany opór społeczny. Mieszkańcy Wislinki zebrali rok temu 3,2 tys. podpisów pod protestem dotyczącym budowy tam spalani. Przypominano również, że podobne konsultacje przeprowadzane zostały w roku 2008 w Szadółkach i również zakończyły się oprotestowaniem projektu.

Brak porozumienia
Należy niestety napisać, że przez ponad trzy godziny trwania konsultacji gościom ZUT nie udało się znaleźć płaszczyzny porozumienia z mieszkańcami. - Nie mamy alternatywy, musimy do 2013 roku wybudować spalarnię odpadów. Potem nie będzie nam wolno składować śmieci wysokokalorycznych, czyli tych, które nie nadają się recyklingu, tylko do spalania – przekonywał Wojciech Głuszczak, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.


Tłumaczył to względami ekonomicznymi takimi jak wzorcowa sieć ciepłownicza w Gdańsku oraz deklaracje gdańskiego GPEC-u, który chce być odbiorcą ciepła wytwarzanego przez spalarnie-elektorciepłownię. – Ale dlaczego chcemy obciążamy mieszkańców Gdańska śmieciami z całego województwa? – pytali podenerwowani mieszkańcy. – Koszty budowy 4 mniejszych spalarni jest ekonomicznie nieuzasadniony – ripostował prezes Głuszczak. 


alt


Nie ta forma, nie te treści

Mimo usilnych starań przedstawicielom ZUT nie udało się przekonać mieszkańców do spalarni odpadów. Nietrafiona była forma prezentacji, która nie trafiała do przybyłych mieszkańców. Nietrafione były techniczne wykresy prezentowane na slajdach tak szybko, iż trudno je było odczytać o przeanalizowaniu nie wspominając. Nietrafiony był język jakim mówiono do mieszkańców oraz szczególnie nietrafione było zachowanie niektórych gości. Nie można liczyć na przychylność mieszkańców nie okazując im szacunku.


Zamiast skupić się na tym, co dla przybyłych na dyskusję było naprawdę istotne, czyli na przekonywaniu ich, że spalarnia nie będzie uciążliwa oraz nie obniży znacznie komfortu życia okolicznych osiedli, postanowiono wmówić im, że powinni przyjąć brzemię mieszkania w sąsiedztwie energociepłowni w imię szerszych racji ekonomicznych. Nie dziwi więc, że zebrani na konsultacjach mieszkańcy zapowiadają protest, który ma zmusić województwo do szukania alternatywnych rozwiązań problemu odpadów komunalnych lub tez innej lokalizacji spalarni.   
Rafał Szultk

Fot. Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież