Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Spotkanie w sprawie budowy spalarni śmieci w Gdańsku-Szadółkach

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 11 maja 2016 19:56

11 maja w XX Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta odbyło się spotkanie informacyjne dla gdańszczan w sprawie budowy nowoczesnego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów „Port Czystej Energii”, który powstać ma w pobliżu granicy administracyjnej Gdańska i Gminy Kolbudy, około 300 m od obwodnicy, na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku-Szadółkach. Spalarnia przyniosłaby nie tylko korzyści finansowe i ekologiczne miastu, ale także stałaby się źródłem produkcji energii cieplnej i elektrycznej.


Na spotkaniu obecni byli m.in. Sławomir Kiszkurno – pełnomocnik ds. realizacji projektu „System gospodarki odpadami dla metropolii trójmiejskiej” z Zakładu Utylizacji Odpadów w Gdańsku oraz Paweł Bubółka – menedżer ds. klientów Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Spotkanie poprowadził Mikołaj Chrzan – redaktor naczelny trójmiejskiej „Gazety Wyborczej”. Rozstawione zostały stanowiska z gadżetami i informatorami przeznaczonymi dla gdańszczan. Niestety na spotkaniu pojawiło się zaledwie kilku mieszkańców.


Pierwszy swoją prezentację wygłosił Sławomir Kiszkurno, który powiedział, że pomysł wybudowania w Gdańsku spalarni odpadów nie jest czymś nowym, gdyż taki pomysł pojawił się już około 2000 roku.

– Tak naprawdę jeśli chodzi o hierarchię gospodarki odpadami nie jest ona wymuszona tylko przepisami Unii Europejskiej. Ona jest także wymuszona naszym prawodawstwem, czyli ustawą tzw. „czystościową”, która pokazuje w jaki sposób należy postępować z odpadami – powiedział Sławomir Kiszkurno.altPonadto Sławomir Kiszkurno zaznaczył, że spalarnia nie będzie najważniejszym elementem systemu gospodarki odpadami w mieście, będzie to raczej domknięcie tego systemu.

– Ilość odpadów generalnie będzie rosła, natomiast ilość odpadów do spalenia wcale nie będzie rosła, ponieważ ten odzysk będzie musiał być coraz większy, będzie odzyskiwane z tych odpadów jak najwięcej surowców, które można będzie ponownie wykorzystać – powiedział Sławomir Kiszkurno. – Gdańsk nie stawia przecież tylko na spalanie, stawia na jak największy odzysk, czyli sortowanie u źródła.


Odzysk i sortowanie odpadów przez mieszkańców stanowi filar gospodarki odpadami komunalnymi naszego miasta. Spalarnia w Gdańsku ograniczy ilość odpadów trafiających obecnie na składowisko, których nie można poddać recyklingowi i dodatkowo umożliwi produkcję energii elektrycznej oraz cieplnej. Technologia spalania oparta jest na tzw. „ruszcie” i zdaniem ekspertów, którzy wykonali szereg analiz, jest optymalna, gdyż jest stabilna, przewidywalna i opłacalna ekonomicznie. Z tej technologii korzysta 95% spalarni Unii Europejskiej. Warto zaznaczyć, że obiekt mający powstać na Szadółkach jest średniej wielkości spalarnią w skali kraju. Ma ona przetwarzać około 160 tys. ton odpadów rocznie, o ile do projektu przystąpią inne pomorskie gminy. Im więcej gmin przyłączy się do projektu, tym będzie taniej. Transport odpadów do spalarni ma odbywać się 252 dni w roku, tylko w dni robocze i obejmować około 14 pojazdów dziennie. Jeśli chodzi o konstrukcję Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów to w tzw. bunkrze wytworzone będzie podciśnienie, które skutecznie uniemożliwi wydostawanie się nieprzyjemnych zapachów na zewnątrz. Ze spalania wytworzony zostanie m.in. żużel (jak powiedział Sławomir Kiszkurno, nie jest to odpad niebezpieczny), który początkowo będzie składowany, jednak w przyszłości prawdopodobnie będzie wykorzystywany np. w budownictwie. W kotle odbywać się będzie odzysk energii elektrycznej i cieplnej. Drogim i bardzo ważnym elementem konstrukcji będzie instalacja oczyszczania spalin.

– Bardzo ważnym elementem jest instalacja oczyszczania spalin, instalacja, która stanowi połowę tej inwestycji. Bardzo kosztowna i na etapie budowy i na etapie eksploatacji, natomiast wiemy, że spalamy odpady i żeby można było wypuścić kominem cokolwiek, to najpierw trzeba to oczyścić – powiedział Sławomir Kiszkurno.altZakład nie będzie miał wpływu na wody gruntowe, klimat akustyczny i stan powietrza poza granicami instalacji. Zmniejszy się również obszar składowania odpadów, czego wymagać będą przepisy prawne.

– Pod względem środowiskowym są to zakłady bardzo bezpieczne – powiedział Sławomir Kiszkurno.


Obecnie prowadzony jest dialog konkurencyjny z 5 firmami, które zostały wybrane spośród 13. W połowie maja rusza drugi etap negocjacji, zaś w wakacje odbędzie się trzecia tura. W październiku 2016 ma odbyć się składanie i ocena ofert, w 2017 roku rozpocznie się projektowanie. Budowa, wedle planu, ma zakończyć się w IV kwartale 2020 roku, zaś spalarnia miałaby rozpocząć działanie w I kwartale 2021 roku. Na drodze do celu stoją jeszcze dwie przeszkody, które mogą zagrozić realizacji projektu spalarni: zbyt wysoki koszt ofert i wynikające z niego niezadowolenie mieszkańców ze zbyt wysokich opłat oraz brak dofinansowania z Unii.


W dniach 8-25 kwietnia na grupie 2002 gdańszczan przeprowadzone zostały badania, w których pytano o budowę spalarni i o opinię na ten temat.

– To bardzo duża pula, bo takie sondaże, które zazwyczaj spotyka się w Polsce są robione na próbie 1000 osób w skali całego kraju. My mamy skalę 2000 – powiedział Sławomir Kiszkurno.altByła to ankieta środowiskowa, którą mieszkańcy wypełniali w swoich domach. Sondaż przeprowadziła Pracownia Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Według wyników badań 12,7% ankietowanych bezwarunkowo zgadza się na budowę spalarni niezależnie od jej lokalizacji, 78,7% zgadza się, ale uzależnia swoje poparcie od lokalizacji obiektu, 8,6% jest przeciwnych lub raczej przeciwnych powstaniu spalarni. Ponad 60% gdańszczan zgadza się na budowę spalarni nawet wówczas, gdy nastąpi niewielka podwyżka opłat za odpady. Ponad 80% ankietowanych uznało inwestycję „Port Czystej Energii” za przydatną, ponad 15% stwierdziło, że trudno powiedzieć, zaś prawie 4% postrzega ją jako nieprzydatną.altO korzyściach dotyczących energii cieplnej i energii elektrycznej, które wynikną z budowy spalarni, opowiedział Paweł Bubółka. Jedną z nich jest rozwój sieci ciepłowniczej w okolicach obwodnicy oraz nowe źródło energii.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież