Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zmarła Lucyna Legut

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 05 marca 2011 11:44

altW piątek w wieku 85 lat zmarła Lucyna Legut aktorka komediowa, malarka, autorka książek dla dzieci i dla dorosłych. Góralka z urodzenia, gdańszczanka z wyboru. W 1997 roku współpracowała z "Gazetą Gdańską" publikując felietony p.t.:"Legutowe teatralia".

Lucyna Legut urodziła się 27 marca 1926 r. w Suchej Beskidzkiej. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Studiowała również na Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1950-1951 była aktorką w Teatrze Młodego Widza, zaś w latach 1951-1956 grała na deskach Teatru Ziemi Pomorskiej w Toruniu. Do Gdańska przeprowadziła się w 1956 r. W latach 1956-1983 była aktorką Państwowego Teatru "Wybrzeże" w Gdańsku. Debiutowała jako pisarka w roku 1960.  Zagrała w kilkudziesięciu spektaklach w Teatrze Wybrzeże. Napisała wiele książek dla dzieci, z których najbardziej znany był cykl o Jaśku i Piotrku, zaczynający się od książki "Jasiek zgubił dziadka oko, a Piotrek chce dożyć spokojnej starości". Na podstawie tych książek powstał serial w reżyserii Macieja Wojtyszki. Pisała również dla dorosłych, często umieszczając swoich bohaterów w środowisku teatralnym. Była autorką kilkudziesięciu słuchowisk, scenariuszy i sztuk teatralnych. Malowała najczęściej portrety. Występowała w "Niekabarecie" Macieja Nowaka.


"Skąd zaczyna płynąć Wisła? Ano z Babiej Góry. Skąd bierze początek Teatr "Wybrzeże"... Z książki Malwiny Szczepkowskiej pt."20 lat teatru na Wybrzeżu"... Ja w tę moją "teatralno-Wybrzeżową Wisłę" wskoczyłam w 1956 roku, ale sam jej począteczek, ten od Iwo Galla, znam z Krakowa..."

Gazeta Gdańska nr 1 z 12 marca 1997 r.


"Na Wybrzeżu zjawiłam się w 1956 roku, zostało tu już niewiele osób z krakowskiego desantu Lidii Zamkow. Z tych bardzo znanych, czyli głębokośladowych, pozostali tylko Zbyszek Cybulski i Bogumił Kobiela. To byli dwaj szaleni chłopcy. Zawsze marzyli żeby się od siebie odróżnić, żeby bez przerwy nie mówiło się: Cybulski i Kobiela... Ale jakoś im się to nie udawało. Nawet sztuki reżyserowali wspólnie."

Gazeta Gdańska nr 2 z 19 marca 1997.

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież