Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł... Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Południe lepsze od Północy w żuzlowej inauguracji sezonu w Gdańsku
poniedziałek, 06 lipca 2020 20:31
Południe lepsze od Północy w żuzlowej inauguracji sezonu w Gdańsku
Drużyna Południa pokonała na gdańskim torze drużynę Północy 48 ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Policja likwiduje "skłot" w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 13 lipca 2010 16:26

altWe wtorek, 13 lipca, policja przy udziale przedstawicieli magistratu sforsowała drzwi „skłotu” (termin zaczerpnięty z języka angielskiego - squat), czyli nielegalnie zajętego pustostanu, przy ul. Jana z Kolna 21 w Gdańsku.


Pustostan, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Solidarności, stanowił jedną z szeregu kamienic wysiedlanych w związku z planowanym wyburzeniem. Anarchiści zajęli budynek około czterech miesięcy temu, w proteście przeciw polityce mieszkaniowej miasta.


W momencie wkroczenia policji w budynku znajdowało się dwanaście osób. Policjanci sforsowali drzwi wejściowe. Mieszkańcy zabarykadowali się jednak w dwóch pomieszczeniach na trzecim piętrze budynku. Około południa przed wejściem zgromadziła się kilkunastoosobowa grupa sympatyków skłotu i okolicznych mieszkańców. Sąsiedzi podkreślali, że młodzi anarchiści nie stanowili kłopotliwych lokatorów.


alt


Około godziny jedenastej przybyli na miejsce przedstawiciele Federacji Anarchistycznej rozpoczęli rozmowy z policją. Nie podano im jednak powodów interwencji, a żaden z policjantów nie chciał wskazać dowodzącego akcją. Jeden z członków FA został zatrzymany, najprawdopodobniej bez podania przyczyny. Około godziny trzynastej mieszkańcy zaczęli pojedynczo opuszczać budynek. W stosunku do kilku osób policja użyła siły, zatrzymała kolejne cztery osoby, zniszczyła telefon, którym jeden z mieszkańców usiłował zrobić zdjęcie pokazujące brutalne zachowanie policji.


alt


Policjanci pozwolili eksmitowanym zabrać należące do nich przedmioty. W pobliżu czekali robotnicy, których zadaniem miało być ostateczne zamurowanie drzwi budynku, uniemożliwiające ponowne wejście do środka. Przedstawicielki wspólnoty mieszkaniowej, również obecne na miejscu zdarzenia twierdziły, że nielegalni mieszkańcy wyrządzili w budynku szkody szacowane na około 10 tysięcy złotych, chociaż budynek od dłuższego czasu stał pusty, a ponadto przeznaczony jest do rozbiórki.


alt


Aresztowani zostali przewiezieni na posterunek policji przy ul. Piwnej. Nie wiadomo jakie usłyszą zarzuty. Pozostali skłotersi, wśród nich jeden obywatel Włoch, zostali przesłuchani na miejscu, jak twierdzili policjanci w charakterze świadków.

Jacek Wierciński

Fot. Jacek Wierciński


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+5 #11 l. 2010-07-16 16:46
...trudno jest znieść, że ktoś ma coś 'za darmo' (pomijając, że remont kamienicy był przeprowadzony za ich własne pieniądze -nadal widzicie jakieś 'zniszczenia'?), choćby miał być z tego pożytek a gdyby nie ta śmieszna, przeprowadzona w niedopuszczalny sposób ewikcja na pewno pożytek by był.
i jeśli ktokolwiek złamał tu prawo, to była to w większym stopniu policja, bez żadnego nakazu wyrzucająca kilkunastu niczemu winnych ludzi na ulice, policja obrażająca, poniżająca i używająca siły nawet wobec bezbronnej właściwie kobiety.
mieszkanie prawem a nie towarem i pozdrawiamy wszystkich tych, którzy wiedzą najlepiej; na znajomości z damskimi bokserami w mundurach daleko nie zajdziecie :-)
Cytować
 
 
+4 #10 l. 2010-07-16 16:43
nie wiem kto wypisuje te wszystkie komentarze, faktem i prawdą jest jedynie to, że są one zwykłym kłamstwem/prowokacją/manipulacją; wewnątrz budynku nie znaleziono żadnego nielegalnego źródła prądu bo zwyczajnie go nie było, natomiast telefon został zniszczony wewnątrz, na zewnątrz policjanci zachowywali się diametralnie inaczej niż w środku -w środku użycie przez nich siły miało inny, cholernie agresywny i jak najbardziej bezpodstawny charakter.
nie rozumiem, dlaczego wypowiadają się tu ludzie nie mający żadnego pojęcia o skłocie i jego mieszkańcach. to nie wy byliście w środku, więc nie dziwota, że macie takie zniekształcone przez policyjne hipokryzje spojrzenie na sprawę. tak samo jak i to nie wy mieszkaliście obok -a opinie sąsiadów są jednoznaczne jeśli chodzi o zachowania i działania skłotersów -nie zrobili nic złego, co więcej chcieli zrobić coś wręcz przeciwnego, wykorzystać pustostan jako centrum kultury niezależnej.
ale niestety, będąc kapitalistyczną , faszystowską świnią, trudno jest znieść, że ktoś ma coś 'za darmo' (pomijając, że remont kamienicy był przeprowadzony za ich własne pieniądze -nadal widzicie jakieś 'zniszczenia'?), choćby miał być z tego pożytek a gdyby nie ta śmieszna, przeprowadzona w niedopuszczalny sposób ewikcja na pewno pożytek by był.
i jeśli ktokolwiek złamał tu prawo, to była to w większym stopniu policja, bez żadnego nakazu wyrzucająca kilkunastu niczemu winnych ludzi na ulice, policja obrażająca, poniżająca i używająca siły nawet wobec bezbronnej właściwie kobiety.
mieszkanie prawem a nie towarem i pozdrawiamy wszystkich tych, którzy wiedzą najlepiej; na znajomości z damskimi bokserami w mundurach daleko nie zajdziecie :-)
Cytować
 
 
+4 #9 wrzeszczanie 2010-07-15 08:45
Zapraszamy na stronę Grupy Inicjatywnej NIC O NAS BEZ NAS:
www.niconasbeznas.pl
Cytować
 
 
+1 #8 wrzeszczanie 2010-07-15 08:44
zapraszamy na stronę Grupy Inicjatywnej NIC O NAS BEZ NAS": www.niconasbeznas.pl
Cytować
 
 
+8 #7 czerwony 2010-07-14 13:08
WOLNE DOMY DLA WOLNYCH LUDZI !
Cytować
 
 
+8 #6 Guest 2010-07-14 10:59
przebywałam na tym skłocie przez jakiś czas i mogę powiedzieć że sąsiedzi byli mili, zagadywali nas i nie wyglądali na takich którzy się boją. zresztą nie mieli czego, bo tam nigdy do żadnych incydentów nie dochodziło.
Cytować
 
 
+7 #5 Kolo 2010-07-14 10:57
policja zawsze zabierze się za słabszych. Potrafi pokazać przy tym swoja skuteczność...
Cytować
 
 
+5 #4 okii 2010-07-14 10:26
to był budynek do zburzenia! jak mogło dojść do wyrządzenia szkód w takim lokalu?? absurd!!!
Cytować
 
 
-4 #3 wowa 2010-07-14 07:17
Ciekawe, że policja jak piszecie zniszczyła telefon, którym jeden z mieszkańców usiłował zrobić zdjęcie pokazujące brutalne zachowanie policji, a nie zniszczyła żadnego z aparatów, którymi skłotersi i dziennikarze robili zdjęcia...
Cytować
 
 
-8 #2 Guest 2010-07-14 05:38
SASIEDZI NIE NARZEKALI NA LOKATOROW TO JA SIE PYTAM KTO ZADZWONIL NA POLICJE I OD CZEGO SIE ZACZELO I CO ZA NAPISY BYLY NA SCIANACH BO INFO OD SASIADOW JEST TAKIE ZE ONI BALI SIE TAM CHODZIC WIECZORAMI I TAKA JEST PRAWDA PRAWDA JEST TEZ FAKT IZ MIELI PODLACZENIE NIELEGALNE POBIERAJAC PRAD BEZ UMOWY
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież