Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wikimania nie tylko dla wikipedydsty

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 13 lipca 2010 22:40

altW Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się szósta coroczna konferencja twórców Wikipedii – Wikimania 2010. Wcześniej impreza odbywała się w takich miejscach jak Boston, Taipei i Buenos Aires. Tegoroczną konferencję firmowało hasło „Gdańsk – the City of Freedom”.

Spotkanie, trwało od piątku do niedzieli, zgromadziło nie tylko  uczestników i animatorów ruchu (gościem był sam założyciel Wikipedii, Jimmy Wales), ale, po raz pierwszy, miało za zadanie także szerszą promocję idei Wolnej Wiedzy (Free Knowledge). Oprócz dyskusji panelowych i warsztatów stworzonych dla twórców Wikipedii, na takie tematy jak „Zarządzanie i organizacja treści” czy warsztatów dotyczących filmów video na „Wiki”, w programie konferencji znalazły się tematy mogące zainteresować przeciętnego internautę. By wziąć udział w wydarzeniu wystarczyło zarejestrować się na stronie organizatorów i wpłacić 15 Euro na fundusz festiwalowy.


alt


Fot. RaBoe


Wiele poruszanych tematów nie dotyczyło samej tylko encyklopedii internetowej, ale wybiegało znacznie dalej. Dyskutowano o Otwartych Zasobach Edukacyjnych, czyli nowym zjawisku występującym we współczesnej nauce, opartym na tzw. wolnych licencjach, czyli tworzeniu treści nieobwarowanej restrykcyjnymi prawami autorskimi. Oddzielnym tematem było miejsce Wikipedii w świecie nauki.  Rozważano woluntarystyczną encyklopedię zarówno z perspektywy opracowań naukowych na jej temat, jak i wiarygodności encyklopedii jako źródła informacji.


alt


Fot. RalfR


Wydarzeniu towarzyszyły także darmowe, otwarte dla szerokiej publiczności, imprezy kulturalne. W piątkowy wieczór był to koncert poświęcony pamięci zmarłego dziesięć lat temu słynnego pianisty i bohatera filmu Romana Polańskiego, Władysława Szpilmana. Koncert odbył się pod patronatem honorowym syna artysty, Andrzeja. Zaprezentowano na nim premierowo kompozycję na fortepian i orkiestrę symfoniczną "Władysław Szpilman in Memoriam" skomponowaną przez Joannę Bruzdowicz. W sobotę odbyła się inna premiera, była to projekcja pierwszego filmu dokumentalnego na temat zjawiska Wikipedii – „Truth in numbers”.

Uczestników konferencji, także nie czekały tylko poważne, merytoryczne dyskusje na temat encyklopedii uczestniczącej. Organizatorzy przygotowali „Polską Kolację”, częstując zagranicznych gości takimi specjałami jak grochówka wojskowa i bigos. Nie zapomniano o niedzielnym finale mistrzostw świata. Tego dnia konferencja zakończyła się o godzinie 19.00, by dać wikipedystom możliwość obejrzenia mundialowego finału i  wzięcia udziału w pożegnalnym „Afterparty”.
Jacek Wierciński


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież