Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wikimania nie tylko dla wikipedydsty

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 13 lipca 2010 22:40

altW Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się szósta coroczna konferencja twórców Wikipedii – Wikimania 2010. Wcześniej impreza odbywała się w takich miejscach jak Boston, Taipei i Buenos Aires. Tegoroczną konferencję firmowało hasło „Gdańsk – the City of Freedom”.

Spotkanie, trwało od piątku do niedzieli, zgromadziło nie tylko  uczestników i animatorów ruchu (gościem był sam założyciel Wikipedii, Jimmy Wales), ale, po raz pierwszy, miało za zadanie także szerszą promocję idei Wolnej Wiedzy (Free Knowledge). Oprócz dyskusji panelowych i warsztatów stworzonych dla twórców Wikipedii, na takie tematy jak „Zarządzanie i organizacja treści” czy warsztatów dotyczących filmów video na „Wiki”, w programie konferencji znalazły się tematy mogące zainteresować przeciętnego internautę. By wziąć udział w wydarzeniu wystarczyło zarejestrować się na stronie organizatorów i wpłacić 15 Euro na fundusz festiwalowy.


alt


Fot. RaBoe


Wiele poruszanych tematów nie dotyczyło samej tylko encyklopedii internetowej, ale wybiegało znacznie dalej. Dyskutowano o Otwartych Zasobach Edukacyjnych, czyli nowym zjawisku występującym we współczesnej nauce, opartym na tzw. wolnych licencjach, czyli tworzeniu treści nieobwarowanej restrykcyjnymi prawami autorskimi. Oddzielnym tematem było miejsce Wikipedii w świecie nauki.  Rozważano woluntarystyczną encyklopedię zarówno z perspektywy opracowań naukowych na jej temat, jak i wiarygodności encyklopedii jako źródła informacji.


alt


Fot. RalfR


Wydarzeniu towarzyszyły także darmowe, otwarte dla szerokiej publiczności, imprezy kulturalne. W piątkowy wieczór był to koncert poświęcony pamięci zmarłego dziesięć lat temu słynnego pianisty i bohatera filmu Romana Polańskiego, Władysława Szpilmana. Koncert odbył się pod patronatem honorowym syna artysty, Andrzeja. Zaprezentowano na nim premierowo kompozycję na fortepian i orkiestrę symfoniczną "Władysław Szpilman in Memoriam" skomponowaną przez Joannę Bruzdowicz. W sobotę odbyła się inna premiera, była to projekcja pierwszego filmu dokumentalnego na temat zjawiska Wikipedii – „Truth in numbers”.

Uczestników konferencji, także nie czekały tylko poważne, merytoryczne dyskusje na temat encyklopedii uczestniczącej. Organizatorzy przygotowali „Polską Kolację”, częstując zagranicznych gości takimi specjałami jak grochówka wojskowa i bigos. Nie zapomniano o niedzielnym finale mistrzostw świata. Tego dnia konferencja zakończyła się o godzinie 19.00, by dać wikipedystom możliwość obejrzenia mundialowego finału i  wzięcia udziału w pożegnalnym „Afterparty”.
Jacek Wierciński


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież