Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Najważniejszy jest rozwój i innowacje

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 23 grudnia 2009 17:32

Rozmowa z Adamem Protasiukiem, prezesem zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza
Panie prezesie, jak pan podsumowuje mijający rok w działaniach Izby?


- Jako że jesteśmy młodą organizacją, ten rok był okresem dalszego organizowania się. Główny nacisk położyliśmy na budowanie struktur i kadr terenowych. Zatem był to czas techniczno-organizacyjny, jednak nie zapominaliśmy o zadaniach statutowych. A to oznacza działanie na rzecz członków Izby. Organizowaliśmy seminaria, szkolenia, pomagaliśmy nawiązywać kontakty biznesowe i działaliśmy na rzecz integracji środwoiska. Ponadto funkcjonujemy też na forum ogólnym. Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim uczestniczymy w realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego. Wspieramy też innowacyjność w dziedzinie rozwoju gospodarki i ekonomii. Jednym z konkretnych przykładów naszej szerokiej działalności jest udział w programie stypendialnym dla najlepszych doktorantów pracujących na pomorskich uczelniach. Właśnie odbył się finał III edycji tego konkursu, w którym nagrodą jest 30 tysięcy złotych dla autora najlepszego projektu. Głównym kryterium przyznania tej sumy jest innowacyjnośc danego przewodu doktorskiego i możliwość jego komercjalizacji.

Czy mijający rok dał się jakoś szczególnie we znaki pomorskim przedsiębiorcom? Odczuliście kryzys na własnej skórze?

- Sytuacja nie jest najgorsza. Rzeczywiście, nie jest łatwo prowadzić interesy nie tylko na Pomorzu, ale w ogóle w Polsce, jednak dzięki przedsiębiorczości ludzi i ich woli przetrwania, kryzys nie był taki straszny. Szkoda, że nie wdrożono pakietu antykryzysowego, mam wrażenie, że polski parlament zajmuje się głównie sobą, choć z drugiej strony to może dobrze, bo dzięki temu my możemy spokojnie pracować. Jednak świadomość, że polski system prawny, przepisy regulujące działalność gospodarczą, są katorżnicze dla przedsiębiorców. Oczekujemy niezbędnych zmian.

Ważny też był optymizm konsumentów, który był jednym z czynników sprawczych tego, że rynek się nie załamał. Popyt wewnętrzny jest wciąż bardzo wysoki. Poza tym sami biznesmeni potrafili dostosować się do zmiennych potrzeb rynkowych.

A jakie plany ma Izba na nadchodzący rok?

- Po pierwsze, w czerwcu czeka nas walne zgromadzenie i wybory nowych władz. To będzie podsumowanie pewnego etapu naszej działąlności. Poza tym zamierzamy utworzyć niewielki fundusz pożyczkowy , będziemy zabiegać o dotacje unijne na naszą działalnośc statutową. Ponadto, wciąż czekamy na rozstrzygnięcie, gdzie odbędzie się forum gospodarcze – w Krynicy, czy może w Sopocie. Bardzo zależy nam na powołaniu do życia jakiejś znaczącej imprezy ekonomicznej w naszym regionie, co pozwoliłoby na promocję Pomorskiego i stanowiłoby jego wizytówkę.

Kolejna istotna sprawa to kwestia lokalizacji elektorwni jądrowej. Pod uwagę brany jest pomorski Żarnowiec. W radzie opiniującej kwestie związane między innymi właśnie z wyborem miejsca budowy elektrowni mamy swojego przedstawiciela. Gdyby udało się uzyskać lokalizację w Żarnowcu, będziemy intensywnie pracować nad dostosowaniem oferty pomorskich przedsiębiorców także na potrzeby tej instytucji i jej infrastruktury.

Czy przedsiębiorcy zrzeszeni w Izbie korzystają na co dzień z waszej oferty?

- Oczywiście. Jednym z pól ich zainteresowań, na którym oferujemy naszą pomoc, jest poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań dla ich firm, dostosowywanie modelu funkcjonowania do warunków rynkowych i cywilizacyjnych. Koordynujemy ich działania i doradzamy.

Jednym z celów Izby jest także ułatwianie kontaktów biznesowych między naszymi lokalnymi przedsiębiorcami, a inwestorami zagranicznymi...

- Tak, i trzeba przyznać, te kontakty sa dość intensywne. Odwiedzają nas misje zagraniczne, na przykład z Białorusi, Ukrainy, Chin, Indii, Indonezji i wielu innych krajów, także europejskich. Pośredniczymy w tych spotkaniach, czasem organizujemy je od podstaw, łącznie z przygotowaniem zaplecza dla poszczególnych członków delegacji. Zagraniczne firmy inetersują się możliwością inwestowania u nas, poszukiwania rynków zbytu, ale także szukają u nas wykjonawców dla swoich przedsięwzięć w rodzimym kraju. Pomorze i Polska to bardzo atrakcyjny partner.

Czego życzy pan w z wiązku ze zbliżającymi się Świętami oraz Nowym Rokiem, członkom Izby oraz wszystkim pomorskium przedsiębiorcom?

- Dalszego rozwoju i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów. Poza tym oczywiście zdrowia, jak najmniej stresów oraz sukcesów i radości, także w życiu osobistym.

Rozmawiał Dariusz Olejniczak

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież