Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańszczanie oceniają Gdańsk

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 22 stycznia 2010 17:55

altPrawie połowa gdańszczan za najważniejsze obecnie uważa stworzenie nowych miejsc pracy – wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Gdański na zlecenie Urzędu Miejskiego. Badania objęły różne aspekty życia w Gdańsku, dotyczyły także ocen działalności Prezydenta Adamowicza i Rady Miasta.


Sondaże zostały przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1000 osób już po raz czternasty. Według skali szkolnej, mieszkańcy na 3 ocenili działalność Rady Miasta, nieco niżej niż w latach poprzednich. - Wynika to między innymi z tego, że jest to instytucja bezosobowa, nie kojarzy się z konkretnym człowiekiem – tłumaczył prezentujący wyniki badań Maciej Brosz. Aż 1/3 deklaruje, że nie zna żadnego nazwiska radnego. 


Prezydent na 3+
Inaczej oceniono działalność Prezydenta Adamowicza. Otrzymał on od mieszkańców średnią ocen 3,7 (3,9 wg zwolenników PO; 3,4 PiS-u i 3,2 SLD). Jednocześnie 42 proc. respondentów zadeklarowało, że darzy Prezydenta zaufaniem. 


alt


Największe sukcesy i porażki władz miasta
Za największe sukcesy mieszkańcy uznali rozwój infrastruktury drogowej (41 proc.), a także kulturalnej i turystycznej (30 proc.). Za największe porażki zaś – problemy na rynku pracy i, co ciekawe, również problemy komunikacyjne (30 proc.). - Tyle wskazań na infrastrukturę drogową jako z jednej strony sukces, a z drugiej porażkę trzeba tłumaczyć przede wszystkim miejscem zamieszkaniem respondenta – mówił Maciej Brosz. – Poza tym najwyraźniej gdańszczanie widzą starania władz w tej materii, ale jednocześnie wiedzą, że dużo jest jeszcze do zrobienia.


1 punkt proc. – tyle zaledwie wynosi różnica między odsetkiem tych, którzy czują się w mieście bezpiecznie, i tych, którzy bezpiecznie się nie czują. Także więcej z nas politykę władz miasta wobec oświaty ocenia bardziej negatywnie niż pozytywnie.


Włodarzy zaskoczyła jednak najbardziej opinia mieszkańców na temat budowy Europejskiej Centrum Solidarności. Mimo że 38 proc. badanych nic nie słyszało o tych planach, okazało się, że ma ona dwukrotnie więcej zwolenników (42 proc.) niż przeciwników (21 proc.). - To dla nas niezwykle ważna informacja – mówił Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta miasta. – Z artykułów w mediach i opinii części radnych wynikało bowiem, że gdańszczanie są rozje przeciwko budowie centrum. 


Z Gdańska jesteśmy dumni
Z badań wyłania się także silna więź mieszkańców z miastem. Aż 90 proc. pytanych jest zadowolona z tego, że mieszka w Gdańsku, a 68 proc. gdyby mogło ponownie wybrać miejsce zamieszkania, i tak wybrałoby Gdańsk. Na tak silne przywiązanie do Gdańska nie ma jednak wpływu profil polityczny miasta (jedynie co dziesiąty respondent), lecz dziedzictwo historyczne, architektura i położenie geograficzne.
Pełne wyniki badań dostępne na stronie internetowej www.gdansk.pl.
Jakub Turski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież