W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zawiłe dzieje "Głosu Wybrzeża"

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
środa, 12 marca 2014 14:38

Ostatnie wydanie „Głosu Wybrzeża” ukazało się pod koniec marca 2005 roku. Ogromne długi finansowe, odmowa druku przez jedyną drukarnię w Trójmieście dysponującą technologią, która pozwalała na druk gazety codziennej w odpowiednim standardzie oraz wierzyciele, którzy za pośrednictwem komornika domagali się zwrotu niewypłaconych poborów – nawet nowy zarząd wydawcy Delta Press nie był w stanie udźwignąć takiego ciężaru i tym sposobem tytuł został sprzedany ze stratą 2 mln zł na rzecz Idris Investment Sp. z. o. o. „Mamy nadzieję, że umowa kupna-sprzedaży zostanie szybko podpisana, a Głos Wybrzeża powróci na pomorski rynek prasowy”- czytaliśmy w ostatnim wydaniu gazety. 1 kwietnia 2005 zniknął całkowicie z rynku, ponieważ wydanie, choć przygotowane, nigdy się nie ukazało.


„Co się dzieje z Głosem Wybrzeża?” - takie pytanie postawiono na pierwszej stronie ostatniego numeru gazety. Choć Wojciech Konwicki, prezes zarządu Delta Press, wraz ze Zbigniewem Żukowskim, ówczesnym redaktorem naczelnym, zapewniali o powrocie tytułu na rynek prasowy, już do tego nie doszło.

„Głos Wybrzeża” powołano do życia w kwietniu 1946 roku przez  Komitet Wojewódzki Polskiej Partii Robotniczej. Siedziba mieściła się w kamienicy zajmowanej przez władze miejskie PPR przy ul. Robotniczej 1, zaś tygodnik wydawano pod redakcją Wiktorii Leontiewy i Stefana Marcinkowskiego.

W 1996 roku wydzierżawiono redakcję gazety olsztyńskiej spółce Edytor. Miało to na celu zachowanie ciągłości wydawniczej, jednak Edytor nie zaoferował najlepszej stawki i Rafał Zwierzyński sprzedał tygodnik Towarzystwu Wydawniczemu Arkona, zarządzanego przez Ryszarda Jaworskiego. W kwietniu 1997 roku utworzono Wydawnictwo Delta Press, które odkupiło tytuł od Arkony. Spółkę założył były wojewoda gdański Jerzy Jędykiewicz.

Ostatnie wydanie?
Pod koniec marca 2005 wydano świąteczny numer „Głosu Wybrzeża”. Oprócz tematów politycznych („Co z kandydatem lewicy na prezydenta ?”), poruszono kwestię odbudowy Głównego Miasta oraz poruszono problem związany z deweloperem Orlex, którego podejście do klientów nie było zbyt profesjonalne. Poza tym można było się dowiedzieć, gdzie odbędzie się „Wielkanocne śniadanie dla potrzebujących”, a także o zmianach w komunikacji miejskiej na święta. Na stronach sportowych umieszczono m.in. zapowiedź meczu piłki nożnej Polska- Azerbejdżan, gdzie zakładano, że nasza reprezentacja wzbogaci się o kolejne 3 punkty.  W wydaniu nie zabrakło rozrywki w postaci krzyżówek i konkursów oraz informacji o repertuarze trójmiejskich kin. Co ciekawe udostępniony był również numer antynarkotykowy i policyjny nr antymafijny. Tradycją, która ciąg dalszy znalazła w „Gazecie Gdańskiej” jest zbiór felietonów zatytułowanych „Latarką w półmrok”.


alt


Tendencja spadkowa?
Dobra passa się skończyła. Dług wobec drukarni Polskapresse Oddział Prasa Bałtycka (wydawca Dziennika Bałtyckiego) wzrósł do 100 tys. zł i w konsekwencji odmówiono druku. Gazeta nie kwestionowała decyzji, jednak zależało jej na uzyskaniu informacji, jakie należy spełnić wymogi, aby druk został wznowiony. „Spłaćcie połowę długu” - usłyszano w odpowiedzi. Uregulowano wszystkie należności, jednak drukarnia nie wywiązała się z danego słowa.


Gwoździem do trumny okazało się przejęcie konta bankowego przez komornika działającego w oparciu o decyzję sądu wydaną w wyniku powództwa cywilnego wierzycieli. „Głos Wybrzeża” nie był w stanie wypłacać pensji pracownikom i wywiązywać się z innych zobowiązań finansowych. Wojciech Konwicki oznajmił wtedy, że tytuł zostanie sprzedany innemu inwestorowi. „Mamy nadzieję, że umowa kupna-sprzedaży zostanie szybko podpisana, a Głos Wybrzeża powróci na pomorski rynek prasowy”- czytaliśmy w ostatnim wydaniu gazety.


Co się stało z Głosem Wybrzeża?
- Kiedyś w Internecie widziałem, że „Głos Wybrzeża” jest w Człuchowie i mało tego, że Delta Press  jest wydawcą. Bardzo mnie to zmyliło, czy Jurek Jędykiewicz to dalej wydaje, czy tytuł został sprzedany. Nawet jeżeli gazeta jest wydawana w małej miejscowości to jest to niezauważalne prawie - z ogromnym sentymentem wypowiada się Albert Gochniewski, wieloletni dziennikarz, a zarazem redaktor naczelny „Głosu Wybrzeża”.

W 2005 roku gazeta została sprzedana ze stratą 2 mln zł spółce Idris Investment Sp. z. o. o., która rozpoczęła działalność w tym samym roku. Prezesem jest Raphael Aaron Rechnitzer, nazywany w środowisku „człowiekiem widmo”. Co ciekawe firma nabyła udziały za pośrednictwem kancelarii Hogan&Hartson, a według danych Krajowego Rejestru Sądowego zawiesiła działalność 1 maja 2010 roku (aktualizacja z 26.02.2014).

- Sprzedałem „Głos Wybrzeża” przez kancelarię prawniczą z siedzibą w Warszawie i od tamtej pory nie wiem co się dzieje z tytułem - oznajmił Jerzy Jędykiewicz.

W lipcu 2006 roku akta „Głosu Wybrzeża” trafiły do rejestru gazet i czasopism prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wynika z niego, że tytuł dalej funkcjonuje, jest prowadzony przez zawieszoną spółkę Idris Investment Sp. z. o. o, a redaktorem naczelnym jest Krzysztof Adam Siemiński.


- "Głos Wybrzeża nie miał szczęścia do właścicieli. Grzech pierworodny popełniła komisja likwidacyjna z Donaldem Tuskiem w składzie przekazując świetnie prosperujący tytuł biznesmenom spoza branży, którzy na dodatek obciążyli dziennikarzy spłatą kredytów, które zaciągnęli na wykup tytułu od likwidatora RSW. Późniejsze zdarzenia były w gruncie rzeczy konsekwencją tamtego błędu i skazały tytuł o świetnej tradycji i przyzwoitej reputacji społecznej na obcowanie ze specyficznym kapitałem. Szkoda, że "Głos" nie trafił w ręce Edytora, branżowej spółki z Olsztyna, która do dziś z powodzeniem wydaje "Gazetę Olsztyńską" - wspomina Marek Formela były redaktor naczelny "Głosu" i prezes wydawnictwa Delta Press. - Ze względów osobistych nie chcę oceniać skomplikowanych uwarunkowań  w których znalazła się spółka Jerzego Jędykiewicza. Żal tylko, że tytuł nie został odpowiednio zagospodarowany. 

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #5 sekretarka 2014-03-17 06:25
Głos był wylegarnia talentów dziennikarskich i cmentarzyskiem prezesów,a ten ostatni,Konwick i,jakiś kumpel Jedykiewicza chowający sie z gotówką w bagażniku to była katastrofa
Cytować
 
 
0 #4 maszynistka 2014-03-16 11:31
Panowie Marcyniuk, Janiszewski, Olech.Nawrocki,Krauze ,a na koniec Jedykieiwcz który dogorywał w biznesie łażąc na kolegia redakcyjne i meblował gazete po swojemu a z drugiej strony świetni dziennikarze o ogólnopolskiej pozycji Dziewicki,Kuta, Dziadoń,Rafałow ski,Kuciewicz,K ietrys,Piepka,M ykowski,Jaszows ka,Pruski,Gochn iewski wszystko szlag trafił no dlaczego
Cytować
 
 
0 #3 cenzor 2014-03-14 11:30
jan kreft nie pial w glosie ale mial w glosie szacunek za tematy ktore podejmowal,w glosie statrowal na przyklad janusz trus ale sie wstydzi no i red gromadzka ktora jako mlode zgrabne pioro trafiła do wojennej trój[polówki...a losy samego tytułu to łamigłówka dla biznesu tych czasów
Cytować
 
 
0 #2 były czytelnik Głosu 2014-03-14 10:03
Temat GŁOSU WYBRZEŻA wart kontynuacji, ale REDAKTORZE!!! mniej zawiłości, a więcej konkretnego przekazu. Przytoczona wypowiedź Marka F. tylko gmatwa sprawę do tego stopnia, że powinien się nią zająć pewien dziennikarz śledczy, chyba J. Kreft, który chyba pisał dla tej pogrzebanej gazety. Generalnie, temat stworzenia (reaktywacji) lokalnych wydawnictw prasowych (i nie tylko) jest arcyważny w kontekście istnienia "monobudyniowych " tub (prasa, radio, TV) propagandowych, emitujących treści w stronę "ciemnego ludu" na tle utrwalonego ( i dalej utwardzanego) układu władzy na Wybrzeżu (gdańskim).
Cytować
 
 
0 #1 cenzorek 2014-03-14 05:08
Miała lewica złoty róg i też go zgubiła bo pycha JJ kroczyła przed rozumem
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież