W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Atrakcyjne miasto Gdańsk

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 12 marca 2014 14:13

Komisja Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska w tym roku miała już swoje trzy posiedzenia. Przyjrzeliśmy się kilku punktom, które uznaliśmy za najistotniejsze.Jednym z punktów, którym zajmuje się Komisja jest nadawanie nazw ulicom, placom i innym terenowym obiektom publicznym oraz drogom wewnętrznym. Może się to wydać dziwne, bo co nazwy ulic czy innych obiektów mają do kultury czy promocji miasta. Wątpliwości wyjaśnia Marek Bumblis, przewodniczący Komisji: - To wynika z regulaminu Rady Miasta. W większości miast to właśnie Komisja Kultury i Promocji jest odpowiedzialna za te sprawy. Chyba że jest powołana specjalna komórka, która zajmuje się tymi sprawami. Nie powinno jednak dziwić, że nasza Komisja się tym zajmuje, bo chodzi tu o pamięć historyczną, a przecież jest ona często także częścią kultury.


Inną sprawą, która była omawiana na jednym z tegorocznych posiedzeń Komisji Kultury i Promocji były Efekty Euro 2012 i jaki wpływ te zawody miały na globalne postrzeganie Gdańska. - Z raportu, który przedstawiła nam Anna Zbierska, z Biura Prezydenta do spraw Promocji Miasta, wynika że Gdańsk po Euro bardzo zyskał na popularności – wyjaśnia Bumblis. Trudno się nie zgodzić z tą opinią. Widać to gołym okiem, że miasto bardziej tętni życiem. Przede wszystkim turystycznym. Bo obcokrajowcy przyjeżdżają tu nie tylko latem czy na konkretne wydarzenie, jak Jarmark św. Dominika. Praktycznie codziennie, a w weekend szczególnie, widać i słychać Niemców, Rosjan czy coraz więcej Anglików, którzy przyjeżdżają na krótkie urlopy. I – co najważniejsze – wszyscy są zachwyceni miastem.


Trzeba jednak mieć na uwadze, że efekt Euro należy kontynuować, bo jeśli miasto spocznie na laurach, to w pewnym momencie może stać się nudne dla turystów, którzy obecnie uważają je za jeden z obowiązkowych punktów na trasie swoich podróży. Dlatego warto inwestować w duże, jak i mniejsze wydarzenia, które mogą przyciągnąć osoby spoza Polski.


Dlatego też Komisja przyjrzała się dotacjom Ministra Kultury i Miasta Gdańska dla instytucji kulturalnych. - Najważniejsze dla nas było czy granty zostały przyznane reprezentacyjnym wydarzeniom, jak Gdański Festiwal Muzyczny, Alternativa czy Transvizualia – mówi Marek Bumblis. - Odpowiedziano nam na wszystkie pytania dotyczące finansowania kultury w Gdańsku i nie dopatrzyliśmy się żadnych nieprawidłowości – kontynuuje.

Duże wydarzenia kulturalne to nie wszystko czym zajmuje się Komisja Kultury i Promocji. Owszem, są one istotne pod kątem atrakcyjności miasta, ale nie można skupiać się jedynie na nich. Są przecież inicjatywy kulturalne młodych, które przedstawia Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. - Zawsze zapraszamy ich do tego, aby przedstawili nam swoje pomysły, dzięki czemu obie strony mogą się lepiej poznać, zwłaszcza jeśli jedna z nich jest na początku swojej kadencji – wyjaśnia Przewodniczący. - To młodzi, pełni pomysłów ludzie, którzy mają swoją wizję.


Jednak sama Komisja Kultury i Promocji, ze względu na regulacje prawne, nie może przyznawać dotacji. Może jedynie nakierować młodych pomysłodawców na odpowiednią drogę. - Zachęcamy ich, żeby korzystali z pomocy stowarzyszeń, bo wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stanąć do walki o granty – kończy Marek Bumblis.
Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież