W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańska woda pracuje na Île-de-France

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 października 2016 19:35

Sprzedaż usług komunalnych ma służyć mieszkańcom. Wszak to system – nomen omen - naczyń połączonych. Zatem sprzedaż wody w Gdańsku, przy braku konkurencji – działalność najprostsza z możliwych - służy mieszkańcom… centralnej Francji. Kolejny rok przyniósł bowiem wysokie zyski dla Saur Neptun Gdańsk, przedsiębiorstwa zajmującego się sprzedażą wody gdańszczanom, spółki w większości należącego do Francuzów z regionu Île-de-France.Dostarczanie wody to dobry sposób na biznes. Nadal utrzymuje się wysoka rentowność sprzedaży i wody i odprowadzania ścieków, mimo, że ceny wody nie rosną. Nie rosną bo zarówno „tajne” negocjacje jej ceny, podobnie jak i sama cena wody, znalazły się od lat pod lupą mediów w tym głównie „Gazety Gdańskiej”. Ta rentowność zaś oscyluje wokół poziomu 8 proc. Rok 2015 spółka SNG zamknęła na plusie z zyskiem 13 911 255 zł przy 15 524 601 zł w 2014 r. W 2013 r. zysk sięgnął 16,8 mln zł, a w rekordowym dla SNG 2012 roku poszybował do 19,9 miliona złotych netto.
Jako że większościowy pakiet akcji ma francuski koncern Saur International z siedzibą w Guyancourt (niespełna 28 tys. mieszkańców)  francuski właściciel gdańskiej wody (w 51 proc. udziałów w SNG) mógł z zadowoleniem przyjąć  wpływ z dywidendy 1,7 euro (ok. 7 mln zł), a zarząd SNG zainkasować 195 tys. zł nagrody.


Pod koniec ub. roku doszło do zmiany w zarządzie. Prezes spółki Serge Bosca 7 grudnia ub.r. zrezygnował z misji. Wakat nie był długotrwały. Zastąpił go tydzień później na fotelu prezesa Guy Fournier. W zarządzie SNG ostał się, jako zastępca prezesa, Jacek Kieloch.
Nad działaniami zarządu SNG czuwa siedmioosobowa Rada Nadzorcza. Zasiada w niej czterech Francuzów i trójka reprezentantów Gdańska.


Naturalnie są i koszta. A na te składa się głównie koszt czynszu dzierżawnego za wynajem infrastruktury do przesyłu wody i ścieków od miejskiej spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, właściciela infrastruktury wodociągowo–kanalizacyjnej, powołanej w grudniu 2004 roku. Tak czy inaczej dobrostan obu spółek i ich zarządów zapewniają złaknieni H2O gdańszczanie.


W ub.r. SNG zmniejszył nieco wydatki na własną reprezentację. Przy braku konkurencji na rynku wyniosły 79 333 zł. To mniej niż w 2014 r. gdy wydano 83 700 zł.


alt


W mieście „Wolności i Solidarności” godzi się przypomnieć, że program „Solidarności”, uchwalony przez jej I Krajowy Zjazd Delegatów 35 lat temu, czyli 7 października 1981 r. nosił tytuł „Samorządna Rzeczpospolita”. Wynikał on z przekonania, że państwo ma służyć człowiekowi, a nie nad nim panować. Samorządy wydawały się wówczas jedyną możliwą drogą do uchwycenia przyczółków do zmian gospodarczych i społecznych.
Zawierał on wizję Polski opartej na pluralizmie idei i organizacji. W dokumencie zwraca się uwagę na potrzebę budowania samorządów terytorialnych i pracowniczych. W programie znalazły się postulaty wprowadzenia przedsiębiorstw samorządowych.
Warto więc włodarzy odwołujących się tak ochoczo i chętnie do dziedzictwa Sierpnia dopytać czy potrafią się „samo rządzić”?  
Podstawowym zadaniem zarządu gminy - prezydenta, wójta - jest zaspokajanie potrzeb wspólnoty lokalnej. Samorząd ma sens, jeżeli ma autonomię finansową. Realizacja zadań własnych wymaga bowiem zapewnienia koniecznych środków finansowych na ich realizację z dochodów własnych gminy.


Sprzedaż wody z kranu pól milionowej rzeszy klientów jest działalnością najprostszą z możliwych, bo pozbawioną jakiejkolwiek konkurencji. Saur Neptun Gdańsk wchodzi w skład francuskiej grupy SAUR International i odnotowuje od lat pokaźny zysk. Saur International powołała też spółkę Saur Polska. Jej celem jest zdobycie pozycji głównego partnera samorządów na rynku usług komunalnych w Polsce. Za ekspansję francuskiego potentata płacą gdańszczanie w cenie wody.  


W 1992 r. spółka była pierwszym partnerstwem publiczno-prywatnym, zawartym pomiędzy miastem a prywatnym operatorem w kraju Europy Środkowej dla usług wodociągowych. Umowa, podpisywana w odmiennych warunkach gospodarczych, ma już ćwierć wieku.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież