Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jerzy Śnieg: Wspólny szyld jest ważniejszy niż indywidualne ambicje

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
środa, 12 października 2016 19:35

Rozmowa z Jerzym Śniegiem, przewodniczącym SLD na Pomorzu


- Coś drgnęło, sondaże dla SLD dyskretnie się poprawiają...
Jerzy Śnieg: Coś drgnęło wśród nas. Polepsza się atmosfera, znikają dawne niepotrzebne napięcia, zaczynamy się znowu chętniej spotykać, mówiła zresztą o tym na waszych łamach wcześniej Małgosia Ostrowska. To efekt nie tylko sytuacji w Polsce, ale spokojnej zrównoważonej, pojednawczej polityki Włodka Czarzastego wewnątrz partii, a także jego konsekwentnej, logicznej i stabilnie lewicowej narracji w debatach publicznych.


- Obok Czarzastego pojawia się Kalisz, jest Rozenek, a także Siwiec...
Jerzy Śnieg: To jest polityka otwartych drzwi, otwartych na emocje i wrażliwości społeczne. W Polsce to są właściwie wrota, wielu może się zmieścić, nikogo nie wypraszamy. Dojrzeliśmy do tego, że wspólny szyld jest ważniejszy niż indywidualne ambicje. Mimo braku SLD w sejmie, a może nawet dlatego, zainteresowanie socjaldemokracją, którą bezpośrednio poparło 1,15 miliona wyborców staje się odczuwalne. PO więdnie ideowo i kadrowo, jak powiedział nasz przewodniczący, kolega Schetyna dopiero zapozna się z dnem. Natomiast PiS to wybór konserwatywny, niekonkurencyjny dla SLD. Im bardziej konserwatywny tym lepiej dla SLD. Chcemy by polska lewica spotkała się jesienią na wspólnym kongresie. Krzysztof Gawkowski robi wiele, by tak się stało. Perspektywy są dobre.


- Konferencja samorządowa w Bydgoszczy to początek kampanii o władze w gminach i województwach.
Jerzy Śnieg: Mamy dobre aktywa w samorządzie, ale nigdy nie dość wspólnego namysłu jak poprawić naszą lokalną aktywność. Mamy doświadczenia w zarządzaniu miastami jak w Częstochowie, Łodzi czy w Malborku, ale są też miejsca gdzie idzie nam wyraźnie gorzej jak na przykład w Trójmieście. W Bydgoszczy dyskusja miała charakter otwarty, dotyczyła ogólnej strategii partii, jak i lokalnych wyborów. Są tematy uniwersalne, ale ważna jest też specyfika regionalna. Różnorodne są też lokalne emocje. Niewątpliwie trzeba mieć słuch, refleks, determinację. Są podobne problemy w regionach, albo służba zdrowia niedomaga lub jak na Pomorzu jest komercjalizowana poza ramy konstytucyjnych zobowiązań państwa, albo samorządy jak w Gdańsku w sposób wyrafinowany przenoszą szkoły do sektora prywatnego łamiąc prawo. Dość jest słabych miejsc, by SLD mogło stanąć po stronie racji społecznych.


alt- Samodzielnie czy w koalicji?
Jerzy Śnieg: To był jeden z wątków naszej rozmowy podczas spotkania w Bydgoszczy. Po ostatnich zupełnie nieudanych eksperymentach, jesteśmy przekonani, że w wyborach sejmikowych SLD wystawi własne listy, a jego byli posłowie mają nadawać im dynamikę i rozpoznawalność. W pozostałych okolicznościach można budować szerokie porozumienia lewicowe, choć wydaje się, że w dużych, prezydenckich miastach SLD powinno zadbać o swoja rozpoznawalność i swoich kandydatów. Także w kontekście wyborów parlamentarnych.


- Z profesorem Andrzejem Ceynową o prezydenturę Gdańska?
Jerzy Śnieg: To bardzo poważny i odważny człowiek. Dobrze wypadł w ostatnich wyborach sejmikowych. Ma swoich zwolenników w naszych szeregach. Myślę, że najwyższy czas by do tych wyborów stanęli ludzie, którzy mają realne osiągnięcia zawodowe, a nie tylko, że tak powiem, życie od dekad z uprawiania polityki. Decyzje w każdym przypadku podejmować będą właściwe struktury SLD.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież