"Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o... Michał Urbaniak: Nie będę dzielił Gdańszczan » Rozmowa z Michałem Urbaniakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska.- Dlaczego chce Pan powalczyć o fot...
Reklama
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wyszkowski: Klęska samozwańczych elit

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
wtorek, 28 czerwca 2016 14:57

Z Krzysztofem Wyszkowskim, współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, Komitetu Samoobrony Społecznej KOR i pisma „Robotnik”, członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej rozmawia Artur S. Górski



- Rok 1976 był dla opozycji o rodowodzie marksistowskim, tzw. rewizjonistów, mitem założycielskim opozycyjności wobec systemu. Z buntu robotników Radomia, Płocka i Ursusa zrodził się Komitet Obrony Robotników i Wolne Związki Zawodowe. Według tego mitu Jacek Kuroń miał być największym i głównym opozycjonistą. Czy konieczna jest weryfikacja najnowszej historii, by - jak pan to mówił ostatnio w mediach - można było o historii Polski mówić szczerze, otwarcie, uczciwe?  
Krzysztof Wyszkowski: Nie mówmy o weryfikacji historii, ale o przywracaniu proporcji. Niewątpliwie Jacek Kuroń odebrał bardzo ważną rolę. Dzięki przywilejowi, którym z jakichś względów obdarzyła go ówczesna władza, jemu telefonu nie wyłączano. Większość działaczy udzielających pomocy robotnikom i angażujących się w pomoc po wystąpieniach w Radomiu i Ursusie, jak na przykład Antoni Macierewicz, nie miała telefonu. Oni nie mieli możliwości łączenia się z Radem Wolna Europa, z przyjaciółmi z Francji, z Anglii. Jacek Kuroń stał się więc najgłośniejszym przedstawicielem KOR. Co nie musi oznaczać, że był najbardziej zasłużonym. Mówię więc o sprostowaniu.


- Sprostowaniu dominującej wersji historii?
Krzysztof Wyszkowski: Według pookrągłostołowej propagandy ludzi, którzy nie uczestniczyli w Okrągłym Stole należało „wygumkować”. Zostali oni jakby wycięci z fotografii. Według bolszewickiego wzorca pisania historii na nawo. Okazało się więc, że jednym z założycieli KOR był Adam Michnik, który w tym czasie był za granicą. To pokazuje skalę uzurpacji.


- Dzisiaj to się nie zdarza?

Krzysztof Wyszkowski: Ostatnio, w Sejmie, przedstawiając kandydatów do Kolegium IPN, wymieniano człowieka bez wątpienia zasłużonego w walce z komunizmem - Henia Wujca, jako współzałożyciela Wolnych Związków Zawodowych…


- Był nim nieobecny w zbiorowej pamięci Kazimierz Świtoń...
Krzysztof Wyszkowski: Ta mania forsowania na siłę twórczej roli Michnika i jego otoczenia, unieważniając rolę innych, było cechą epoki, która - mam nadzieję, kończy się.


- Lansowany był krąg „komandosów” z Marca’68, ale przecież Macierewicz i Piotr Naimski są znani. Ba! Są ministrami. O księdzu Kotlarzu, o Wojciechu Ziembińskim słyszał mało kto…
Krzysztof Wyszkowski: Oczywiście, że Macierewicza i Naimskiego można zobaczyć w telewizji. Ziembiński, autor „Listu 14”, od 15 lat nie żyje i tylko uczciwi ludzie go wspominają, pamiętają.


- Czytamy w „Gazecie Wyborczej”, że w „historii według PiS” nie widać roli Seweryna Blumsztajna, Andrzeja Celińskiego, Mirosława Chojeckiego, Adama Michnika, jest tylko Macierewicz i Naimski. Ma w tym pomagać Krzysztof Wyszkowski…
Krzysztof Wyszkowski: Nie zaprzeczam zasługom Kuronia we wczesnym okresie. Później z antykomunistycznego i niepodległościowego buntu usiłował on zrobić narzędzie do naprawy socjalizmu, jakiś rodzaj powrotu do Października’56. To było intelektualne oszustwo. Początkowo tego nie podejrzewałem. Wiedziałem, że Kuroń był stalinowcem (był założycielem Czerwonego Harcerstwa, tzw. Kręgu Wolterowskiego – od gen. Świerczewskiego „Waltera”, wzorowanego na pedagogice Antona Makarenki; byli w nim m.in. Adam Michnik, Seweryn Blumsztajn, Jan Lityński, Józef Chajn, Józef Dajczgewand, Andrzej Seweryn – dop. red. ) ale przejrzał na oczy. Okazało się, że „Walterowcy” nie wyzwolili się z uwielbienia dla rewolucji. Uważali, że to stalinizm był zły, a nie cały system sowiecki. Była wśród nich moda na Dubčeka, że Polska czeka na swego Dubčeka (Alexander Dubček, I sekretarz KC KPCz, realizował do sierpnia 1968 roku politykę określaną jako Praska Wiosna – dop. red.). To były bzdury. Prezentowanie Kuronia, jako tego, który wymyślił „Solidarność” brzmi jak opowieści o wiecznie żywym Leninie. Michnik snuł teorie ewolucjonistyczne, warunkowane skierowaniem środowisk niezależnych ku reformatorskim kołom w PZPR. „Michnikowy ewolucjonizm” był jedną z przyczyn, dla których założyliśmy Wolne Związki Zawodowe. Są w opracowaniach naukowców opisy działań Michnika wobec WZZ-ów. Gdyby pomysły Jacka Kuronia i Michnika wygrały we wrześniu 1980 roku, to „Solidarność” jako jeden związek by nie powstała. Nikt się do tych rewelacji ogłoszonych chociażby przez profesora Sławomira Cenckiewicza nie odniósł, im nie zaprzeczył.


alt



- Znaleźliście się w nieznośnym „Matrixie”?
Krzysztof Wyszkowski: Mieliśmy odczucie absurdu PRL. Wolne Związki Zawodowe niepokoiły reżim. One były fundamentalnie antykomunistyczne. Powstały związki zawodowe – robotnicze i niezależne od partii. Chodziło nam o prawa pracowników i o gospodarkę na zdrowych zasadach. Może to brzmi dziwnie, ale była to związkowa propozycja sięgnięcia do zasad nowoczesnego kapitalizmu, szanującego pracowników i prawa człowieka.  


- Bunt robotników w państwie robotników i chłopów?
Krzysztof Wyszkowski: Robotnicy buntowali się przeciwko socjalistycznemu państwu, a partia robotnicza była z nazwy. Nie chcieliśmy kunktatorskiej gry. Nie było mowy o współistnieniu z systemem.


- W latach 70-tych szczytem marzeń opozycji była „Finlandyzacja”, socjalizm z ludzką twarzą?
Krzysztof Wyszkowski: Ludzka twarz socjalizmu nie istnieje. To totalitaryzm. W Niemczech od lat 30-tych też był socjalizm, system ludobójczy. Tak, jak totalitarny i ludobójczy był realny socjalizm w bolszewickiej odmianie. Na dodatek ten drugi zabierał własność prywatną, podstawę wolności, podporządkowując jednostkę państwu, wydzierając z niej duszę. Nawet w Niemczech rządzonych przez NSDAP była jakaś własność prywatna. Nie próbowano „bauerów” zapędzić do kołchozów.


- Prawica została pozbawiona swojej elity przez wyniszczenie w czasie wojny, emigrację, represje powojenne więc naturalne było szukanie dróg buntu wobec systemu w lewicowej myśli, nawet trockistowskiej…
Krzysztof Wyszkowski: Być może. Z tym, że polityka lewicy z KSS KOR była zachowawcza wobec systemu komunistycznego. Oni zakładali współrządzenie fabrykami poprzez rady zakładowe i samorządy pracowników. Byli uwikłani w myślach nie tyle Trockiego, co Gramsciego (Antonio Gramsci, polityk, filozof i teoretyk marksistowski, głoszący m.in., że ruch rewolucyjny nie może się ograniczać do obalenia państwa, musi odnieść zwycięstwo przede wszystkim w dziedzinie wartości, łamiąc intelektualną i kulturalną dominację klasy rządzącej – dop. red.), zakładając, że to oni, widzący siebie jako elitę, mają dowodzić. Tylko owa elita jest jakoby świadoma rzeczywistych interesów klasy robotniczej i postępowa więc inni powinni być wyeliminowani z kierowania ruchem robotniczym, któremu mieli przewodzić ci mądrzy, czyli Kuroń i Michnik.


- Jak pokazały wybory z 2015 roku, przemiany społeczne poszły w inną stronę i te elity nie sprawują rządu dusz, poniosły klęskę. Z kolei 24 czerwca Brytyjczycy w demokracji bezpośredniej zdecydowali o „Brexicie”. Elity zawiodły. Czy Donald Tusk powinien podać się do dymisji?
Krzysztof Wyszkowski: Oczywiście. Obowiązkiem Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej, było dbanie o spójność Unii Europejskiej. On tej spójności nie utrzymał więc się nie nadaje. Jest współodpowiedzialny za to, że z Unii zrobiono pokrakę, której Europejczycy nie chcą, z którą obywatele nie mają związku. Całe kierownictwo unijne powinno podać się do dymisji. Obywatele mają poczucie, że Komisja Europejska to jest tajny twór, skonstruowany pod dyktando elit i grup interesów. Narasta więc tendencja odśrodkowa. Ludzie mówią „takiej Unii nie chcemy”, bo to jest rodzaj obozu, rządowego przez garstkę urzędników, decydujących o naszym losie. Nie mówię o krzywiźnie banana, czy ślimakach jako o rybach…


- Te problemy nie wyszły z dnia na dzień…
Krzysztof Wyszkowski: No właśnie, Brytyjczycy od lat argumentowali, że nie godzą się na dyktat, że Komisja Europejska sięga za daleko. Mówili eurokratom „spróbujcie się ograniczyć”, szanujcie naszą suwerenność, Kierownictwo Unii nie chciało słuchać więc się dowiedziało, że ludzie nie chcą wtrącania się w życie prywatne, propagowania genderyzmu, absurdów, z którymi się nie zgadzają.


- Donald Tusk zostawił PO i rząd by robić karierę…
Krzysztof Wyszkowski: Tusk jest bardzo dobrze opłacanym, ale zwykłym urzędnikiem, prawie pachołkiem Angeli Merkel. Skompromitował się. Nie nadaje się do sprawowanej funkcji jako człowiek na twarde czasy. Czym prędzej powinien odejść.


- Jednak stal się wpływowym politykiem. Tusk jest zaufanym człowiekiem Berlina w Brukseli? 
Krzysztof Wyszkowski: Myślę, iż warto by IPN przeanalizował okres transformacji ustrojowej do połowy lat 90-tych. To może przynieść bardzo interesujące odkrycia co do przeszłości i sposobu, w jaki tacy ludzie znaleźli się w polityce. To nie było tak, że oto genialny Tusk, charyzmatyczny przywódca, zrobił takie wrażenie, że wszyscy uznali – „Wodzu, prowadź!”. On był przeciętny. Tusk wybił się w dziwnych okolicznościach, w dziwnym otoczeniu.


- W tym otoczeniu był Andrzej Olechowski, Paweł Piskorski, aspirował do niego lub opowiadał o nim Gromosław Czempiński…
Krzysztof Wyszkowski: Czempiński to człowiek służb, który organizował powstawanie partii politycznych. Paweł Piskorski mówił o tym, że Tusk był finansowany przez służby zagraniczne więc musi pozostać dyspozycyjny. Piskorski był człowiekiem ze środka Kongresu Liberałów. Pieniędzy przecież nie nosili do Kongresu politycy CDU. Postać Andrzeja Olechowskiego, który współtworzył PO, też jest interesująca. Może być jeszcze wiele ciekawych odkryć bo już przestaje działać system zdominowany przez układ polityczno-biznesowy.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież