Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Śnieg: SLD przeciwko liberalnej utopii

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 grudnia 2012 14:28

Rozmowa z Jerzym Śniegiem, przewodniczącym pomorskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej


- Mimo świątecznej aury zachęcał pan w Gdyni członków partii do rzetelnej roboty...
Jerzy Śnieg: W partii nie ma świąt, a w partii opozycyjnej nie ma ich tym bardziej.


- To znaczy?
Jerzy Śnieg: Być wśród ludzi, odwiedzać różne środowiska społeczne i zawodowe, słuchać co mówią, co ich niepokoi. Łatwiej wtedy przywrócić partii socjaldemokratycznej społeczną użyteczność. Tylko od ludzi dowiemy się prawdy.


- Wyborcy  na Pomorzu zapomnieli o lewicy?
Jerzy Śnieg: Mieliśmy gorszy okres, skupialiśmy się na tym co wewnątrz, a wewnątrzpartyjne rozgrywki nie interesują wyborców. Nie zauważali nas, nie dostrzegali w SLD, także na skutek koniunkturalnych zachowań, istotnej alternatywy dla rządzącej PO. Po za tym zapomnieliśmy o swoich naturalnych celach.


- Uda się to Panu zmienić?
Jerzy Śnieg: Kierowanie pomorskim SLD traktuje jako wielkie osobiste wyzwanie i chce zrobić wszystko, co jako lewica możemy zrobić, by SLD wyszło z cienia głębokiej opozycji, a niekiedy niebytu. Po kilku miesiącach pracy, po odwiedzeniu każdej rady powiatowej, wiem, że w tej najważniejszej dla partii sprawie jesteśmy razem. Jest wspólne pragnienie przywrócenia Sojuszowi wyborczej siły i jest przeświadczenie, że okoliczności zewnętrzne nam sprzyjają. Z drugiej strony, bardzo nam pomaga premier Leszek Miller, który będąc posłem ze środków biura parlamentarnego otworzył wiele powiatowych placówek, wybrał asystentów, to świetnie wpłynęło na rewitalizację SLD w terenie.


- Czy SLD jest dobrą partią na kryzys?
Jerzy Śnieg: W kraju, w którym jest 13 procent obywateli bez pracy, w kraju, w którym blisko 3 miliony osób cierpi realne ubóstwo, w kraju w którym szpitale nie chcą leczyć dzieci, bo grozi za to bankructwo - Sojusz Lewicy Demokratycznej ma obowiązek odpowiedzieć na lęki i niepokoje milionów Polaków, także tu na Pomorzu - i bronić konstytucyjnych uprawnień obywateli, przywrócić im nadzieję, że państwo i gmina to wspólnota, a nie spółka kolegów z PO z ograniczoną odpowiedzialnością. Nadal występuje wielki kapitał społeczny dla socjaldemokracji i razem spróbujemy go wykorzystać - przekonać Pomorzan, że bez naszego udziału samorząd jest ułomny.


alt


- SLD jest gotowy do walki, do sięgnięcia po historyczne 35 procent poparcia na Pomorzu?
Jerzy Śnieg: Na pewno chcemy poprawić wyniki wyborcze, które ostatnio były kiepskie. Po tegorocznej kampanii partyjnej uważam, że okoliczności wewnętrzne przestają być problemem. Uświadomiliśmy sobie, że hasło z Euro 2012 "Polacy nic się nie stało" przestaje w SLD obowiązywać. A tak na marginesie, to lansowanie tego hasła jest w istocie obciach dla nas Polaków. Nie ma co płakać. Przeciwnie, olbrzymi kapitał społeczny lewicy nie jest wyborczo zagospodarowany. Tę aurę zmęczenia liberalnym wulgaryzmem, który degraduje obywatela do roli towaru, a życie społeczne zamienia w dżunglę - staje się dla Polaków nie do zaakceptowania. Doszliśmy do ściany...


- A za ścianą?
Jerzy Śnieg: Przypomnienie, że konstytucja RP w rozdziale II bardzo dokładnie definiuje uprawnienia obywateli w państwie społecznej gospodarki rynkowej, uprawnienia do swobodnych zgromadzeń, bezpłatnej oświaty, służby zdrowia, zaopatrzenia emerytalnego. SLD ma obowiązek głośno i uporczywie to przypominać. Na Pomorzu, w praktyce samorządu wojewódzkiego i wielu zarządów gmin, ideologiczne wybory stają się niebezpieczne dla lokalnych społeczności, ale komfortowe dla władz. Przez to nie dopuszcza się do zarządzania wartościowych ludzi.


- Przypominać razem, czy osobno?
Jerzy Śnieg: Planowany kongres polskiej lewicy pokaże jej siłę, atrakcyjność  i wielobarwność społeczną. Mimo że SLD jest inicjatorem i organizatorem tego przedsięwzięcia, nie mamy żadnych innych intencji niż przekazanie Polakom komunikatu, że w kolejnych wyborach mają wyraźną alternatywę, że nieprawdziwe jest przeświadczenie, że albo PO, albo nic. Lewica stanie się mocniejsza w interesie przeciętnego Polaka.


- No i trochę inna. Zaskakujące spotkania z przedstawicielami "S", w Warszawie i w Gdańsku, niedawno nie do pomyślenia...
Jerzy Śnieg: Wykazały dużą zbieżność poglądów na sprawy socjalne, na komunalne priorytety w gminach, a nawet sprawy ustrojowe jak w przypadku ograniczenia prawa do zgromadzeń. Lewica laicka i lewica chrześcijańska mają olbrzymie pole wspólne do zagospodarowania. To chyba dobra konstatacja po spotkaniach Leszka Millera i Marka Formeli z Piotrem Dudą i Krzysztofem Doślą. Wbrew temu też co oświadczył Marek Siwiec, SLD utrzymuje również dobre kontakty z Ruchem Palikota, choć jego lewicowość jest wyłącznie dekoracyjna, niekiedy kulturowa, no i na Pomorzu trudno tę partie zauważyć, chyba że w naszych szeregach, bo wiele osób z tego ruchu przyszło do SLD.


- Rok 2013 zapowiada się...?
Jerzy Śnieg: Będzie rokiem przełomu - dzięki lewicy! Prognozy już teraz dają nam 17-18 procentowe poparcie. Będziemy zbierać siły, dobierać kandydatów na wybory samorządowe i do europarlamentu, dyskutować, przygotowywać programy.
Rozmawiał GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież