Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Raport o stanie jezior pomorskich

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 27 listopada 2013 22:32

Hydrografia województwa pomorskiego charakteryzuje się jedną z najwyższych „jeziornością" w kraju. Ze względu na duże znaczenie przyrodnicze, gospodarcze i turystyczne, badania jakości wód jeziornych i ocena ich stanu stanowią ważny element w Wojewódzkim Programie Państwowego Monitoringu Środowiska.


W latach 2010-2012 Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, jak informuje jego rzecznik prasowy Barbara Gdaniec-Rohde,  przeprowadził badania 44 jezior o zróżnicowanych warunkach morfometrycznych, hydrograficznych i zlewniowych. Najliczniejszą grupę, bo aż 31 stanowiły zbiorniki o znacznej podatności wód na degradację.


alt



Stan ekologiczny oceniono w 37 jeziorach. Do jezior o stanie ekologicznym najbardziej zbliżonym do naturalnego (stan bardzo dobry) zaliczono 7 jezior: Boruja Duża, Choczewskie, Kiedrowickie, Kosobudno, Mausz Duży, Ostrowite, Trzebielsk. Dobry stan ekologiczny prezentowało 11 jezior: Brodno Wielkie, Głębokie (Pietrzykowskie Duże), Gwiazdy, Jasień Południowy i Jasień Północny, Jeleń, Końskie, Kucki, Obłęskie (Obłęże), Skąpe, Wdzydze Południowe.


Badania ww. jezior wykazały, że dobry i bardzo dobry stan elementów biologicznych znalazł potwierdzenie w dobrej jakości parametrów fizykochemicznych. Stan ekologiczny bardzo dobry i dobry reprezentowany był głównie przez jeziora głębokie, natomiast stan umiarkowany był charakterystyczny dla jezior płytkich.


alt


Umiarkowany stan ekologiczny stwierdzono w 15 jeziorach: Bobięcińskie Wielkie, Charzykowskie, Człuchowskie Urzędowe, Dzierzgoń, Godziszewskie, Hutowe, Kałębie, Kruszyńskie, Łebsko, Polaszkowskie, Przywidzkie Wielkie, Raduńskie, Skotawsko Wielkie, Sumińskie i Węgorzyno. W przypadku 7 jezior, charakteryzujących się bardzo dobrym i dobrym stanem biologicznym, stan ekologiczny został obniżony do umiarkowanego z uwagi na ponadnormatywne wartości stężeń wskaźników fizykochemicznych, głównie azotu i fosforu ogólnego oraz przez występujące w okresie lata złe warunki tlenowe. W pozostałych 8 stwierdzono umiarkowany stan biologiczny, a jakość wskaźników fizykochemicznych wskazywała na stan poniżej dobrego.


Słaby stan ekologiczny stwierdzono w 2 jeziorach: Laska i Szczytno, zły stan ekologiczny przypisano dwóm akwenom: Dąbrówka i Tuchomskie. W jeziorach o słabym i złym stanie ekologicznym elementami decydującymi była zarówno niska klasa elementów biologicznych, jak i elementów fizykochemicznych.


alt



Jeziora, które osiągnęły umiarkowany, słaby lub zły stan ekologiczny oraz zły stan chemiczny, a więc ogólnie zły stan wód oraz jeziora, które nie spełniały określonych norm dla obszarów chronionych, uznano za zagrożone niespełnieniem wymogów Ramowej Dyrektywy Wodnej, podstawowego narzędzia polityki wodnej krajów członkowskich Unii Europejskiej.


Niespełnienie określonych norm środowiskowych jest często związane z wieloletnimi zaniedbaniami w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej, odprowadzaniem nieczyszczonych lub tylko podczyszczonych ścieków bezpośrednio do wód jeziornych, z niekontrolowanymi spływami powierzchniowymi z terenów upraw rolnych, oraz masowo rozwijającą się w ostatnich latach  rekreacją.


alt


Należy zwrócić uwagę, że na pogorszenie stanu wód jezior mają wpływ przede wszystkim zrzuty zanieczyszczeń ze źródeł punktowych i obszarowych, presja turystyczna, w tym nielegalna zabudowa i uprawianie sportów wodnych, nadmierne stosowanie nawozów fosforowych i azotowych, zmiana stosunków wodnych prowadząca do obniżania poziomu wód gruntowych i zmiany cech siedlisk przyrodniczych zależnych od wody, nieracjonalna gospodarka wodna, nieprawidłowa gospodarka rybacka, erozja gleb, w szczególności wodna powierzchniowa i powietrzna, zaniedbania w zakresie wyposażenia w infrastrukturę ochrony środowiska.


Kumulatywny charakter zbiorników jeziornych, charakterystyczny dla wód stojących sposób funkcjonowania ekosystemów powodują, że są one praktycznie pozbawione zdolności samooczyszczania. Dlatego, też, konieczne jest bezwzględne przestrzeganie zgodnej z wymogami ochrony środowiska gospodarki w zlewniach jezior, ze szczególnie ostrożnym wykorzystaniem zbiorników na potrzeby turystyki i rekreacji.


alt



Badania stanu czystości jezior prowadzone są przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska cyklicznie w odstępach trzyletnich, zgodnie z wymogami UE. Jest to okres czasu wystarczający do uchwycenia zmian zachodzących w zbiornikach. Dla każdego z badanych jezior przeprowadza się równocześnie analizę stanu i zmian zachodzących w zlewni. Istnieje baza zawierająca zestaw informacji o zagospodarowaniu zlewni, rodzaju presji wywieranych na zbiornik itp., która jest uaktualniana i rozszerzana.


Szczegółowe wyniki badań dostępne są w WIOŚ, oceny jezior publikowane są co roku na stronie internetowej WIOŚ, aktualne w rozdziale Stan wód powierzchniowych stojących w Raporcie o stanie środowiska w województwie pomorskim za rok 2012. Jednocześnie Raport o stanie środowiska został przekazany wójtom, burmistrzom, prezydentom i starostom, tak aby mogli oni podejmować działania w ramach ich kompetencji.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież