Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wałęsa: Dyktatowi się nie poddaję

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 marca 2013 12:24

Rozmowa z Lechem Wałęsą, byłym prezydentem RP


- Swoją wypowiedzią dla jednej ze stacji telewizyjnych, że homoseksualiści muszą wiedzieć, że są mniejszością i że wchodzi ta mniejszość na głowę większości oraz, że powinni siedzieć w ostatnich ławkach, a nawet za murem, sprowadził pan na siebie kłopot. Dotknął pan tematu tabu i został za to skarcony. Lech Wałęsa czuje się  mocny i chce modelować demokrację? 
Lech Wałęsa: Jestem demokratą w stu procentach, a nie w jednym procencie. Szukam uparcie rozwiązań dla demokracji od 25 lat. Musi być lewica, musi być prawica i muszą być radykałowie, żeby Sejm odzwierciedlał przekrój społeczny. Jak ktoś ma 2-3 procent, to powinien zajmować miejsce na 2-3 procent. W Sejmie niech będzie miejsce dla tych, którzy naród reprezentuj. A tu jest krzykliwa mniejszość. Dobrze usadowiona, mająca wpływy i nagłaśniana. Ja na to się nie godzę. Nie może znikoma mniejszość narzucać woli większości.


- Nie obawia się pan, że nie zaproszą pana na odczyty, na sympozja, że Wałęsa stanie się  osobą niepożądaną, bo zadarł z polityczną poprawnością?
Lech Wałęsa: Wałęsy się nie zastraszy. Nie obawiam się. Zaatakowali mnie, a ja nie ograniczam ich praw. Niechaj te mniejszości seksualne sobie będą. Jest dla nich miejsce, ale nie miejsce, które przypada większości. Oni tej większości nie mają, a starają się swoje poglądy, swoją opcje, narzucać większości.


- Czyli mniejszość zawłaszcza demokrację? Wówczas każdy, któremu ład publiczny się nie podoba, mógłby powiedzieć, że narusza to jego dobra i należy z tych norm zrezygnować czy ich zakazać?
Lech Wałęsa: Doprowadziłoby to, że grupka mogłaby narzucać swoją wolę ogółowi, terroryzując społeczność swoimi poglądami. Dlatego mówię „nie”. Nie wolno terroryzować większości. Nie życzę sobie tego afiszowania się, tego manifestowania seksualnej orientacji.  Nie ma opcji, by rozbierać się, biegać po ulicach, pokazując swoją odrębność. 


- A jeśli jednak zostaną przeforsowane prawa mniejszości np. do małżeństw?
Lech Wałęsa: Prawa, ale nie przywileje. Zastanówmy się, bo to oni próbują ograniczyć wolność. Teraz parę osób jest przeciwko mnie. Przy tym pokazują, że są zagrożeniem dla woli większości, wykazują się nietolerancją, żądając tolerancji. Jeśli wygrają wybory, zdobędą większość, niech decydują. Ale to jest bezproduktywne. Jeśli zwyciężą, jeśli ich opcja zatriumfuje, to nie będzie miał nas kto pogrzebać. Kto wypracuje podatki, emerytury? To nie jest dobre dla społeczeństwa.  


alt


- Twierdzi pan, że otrzymał liczne głosy poparcia własnego stanowiska wobec środowisk homoseksualnych i ich racji?
Lech Wałęsa: Głosy poparcia? Prawie cały naród mnie w tym popiera. Nie zamierzam się wycofywać, z całą świadomością ceny, jaka mogę za to zapłacić. Ja się dyktatowi nie poddaję.


- Demokracja to nie dyktat…
Lech Wałęsa: I dlatego trzeba budować, a nie propagować destrukcji. A u nas ordynacja wyborcza jest zła, regulamin Sejmu jest zły, płacimy partiom za wcześnie, nim jeszcze opracują i przeprowadzą jakiś rozsądny program dla ludzi. Inni mają ciekawe projekty, ale stara polityczna gwardia ich nie dopuszcza, a jeśli już to jakieś ciekawostki polityczne, mizerota do Sejmu wchodzi. Ja cenię tych, którzy mają coś do zaproponowania dla kraju. Ordynacja ich niestety blokuje. Jest próg 5 procent, a na dodatek te partie, które się zasiedziały - bronią się.  


- Popiera pan Platformę Obywatelską, która zdobywszy 5 milionów głosów rządzi niemal niepodzielnie?
Lech Wałęsa: Na bezrybiu i rak ryba. Ja nie popieram Platformy Obywatelskiej, ja po prostu nie mam wyboru. Nie ma innej opcji, którą byłbym w stanie na tym etapie poprzeć. Są grupki, którym się przyglądam, ale przy obecnej ordynacji one nie mają szans. Za to kilka osób jest w Sejmie dzięki takiej ordynacji, jaką mamy, uzbierało parę tysięcy głosów i twierdzi, że ich poglądy są ważniejsze od zdania większości.


- Ze słabością demokracji mamy do czynienia, bo na wybory chodzi czterdzieści kilka procent Polaków. Pański BBWR przed laty też nie powalczył?

Lech Wałęsa: Z BBWR to nie było tak, że nie było szans. Ja budowałem pluralistyczną scenę. Byłem silny i mogłem od razu zbudować swoje silne ugrupowanie na całą scenę. Ale chciałem w moim planie rozpisanym na lat dziesięć zbudować zdrowie mechanizmy wybierania i rządzenia. Z BBWR się spóźniłem. 


- A ta 50-procentowa demokracja, pytam o frekwencję?

Lech Wałęsa: To można matematycznie wyliczyć. Podzielmy demokrację na trzy elementy. Na prawo do bycia wybranym, czyli prawo organizowania, prawo do wybierania i na książeczkę czekową, czyli na to czy nas stać. Z tego by być wybranym korzystamy, z tego, by wybierać – w połowie korzystamy. Czy nas stać? Może w 5 procentach. I mamy wyliczenie: 30, 15, 5 to owe 50 procent. Ludzie myślą jak przetrwać, jak zakombinować, gdzie zarobić niż jak zmieniać świat, bo ich na to nie stać. Człowiek zapracowany, szukający środków na rodzinę o bzdurnych tematach jak mniejszości seksualne nie myśli, ale też nie będzie walczył o wolność.


- Pan się mocno rozczarował. To chyba nic dziwnego, skoro pańskie propozycje padły… 
Lech Wałęsa: To nie tak. Moim problemem jest, że ja w demokrację wierzyłem. Chciałem dać ludziom poczucie, że warto. Poświęciłem siebie. Cóż z tego, skoro mój projekt został zniweczony w połowie drogi, gdy wygrał Kwaśniewski. Moje propozycje były wyśmiewane. Kpiono z Wałęsy, z tych stu milionów. I co dzisiaj mamy? Nasze ulice, wasze kamienice. Miałem pomysły, chciałem dać ludziom własność. Poczucie, że coś mają i niech tym rządzą. Gdzie są stocznie, gdzie huty. Ci, którzy ze mną rywalizowali, jak Kwaśniewski, myślą gdzie by się załapać. Byleby nie zniknąć. Może im się udać, a może nie…
Rozmawiał Artur S. Górski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #4 MOtylek 2013-03-12 21:07
Walczyć będę o tolerancję aż załatwimy wszystkich nietolerancyjny ch
Cytować
 
 
-5 #3 Nowa generacja 2013-03-08 16:52
To naprawdę straszne, że ktoś tak myśli. Wstyd Panie Lechu, Wstyd!!!
Cytować
 
 
-1 #2 Kobieta V Dzielnicy 2013-03-08 11:05
Po raz pierwszy od 20 lat - zgoda Panie Lechu!
Cytować
 
 
+3 #1 Max 2013-03-07 21:08
A jak tam Lechu ma się Pawka Morozow? Z partyjnym pozdrowieniem - hodowca lemingów
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież