Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W międzynarodowym gronie o przyszłości urzędów pracy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 27 stycznia 2012 13:50

O nowościach, jakie w najbliższym czasie czekają Publiczne Służby Zatrudnienia, rozmawiali 25 stycznia w gdańskim hotelu Radisson Blu uczestnicy międzynarodowej konferencji "Nowoczesny urząd pracy - perspektywy zmian". Debatujący byli zgodni, jak najszersze wykorzystanie nowoczesnych technologii w administracji oraz współpraca z prywatnymi partnerami, to przyszłość urzędów pracy.


Dziś wiele powiatowych urzędów pracy nie najlepiej odnajduje się we współczesnym świecie.
- Postępujący proces globalizacji, rewolucja informatyczna i technologiczna oraz szybko zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne, powodują, że usługi świadczone przez Publiczne Służby Zatrudnienia nie zawsze odpowiadają oczekiwaniom Polaków - twierdzi Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu w Łodzi. W efekcie działalność PUP-ów często oceniana jest relatywnie nisko.


alt


O tym jak niekorzystną sytuacje odwrócić, zastanawiali się 25 stycznia w gdańskim hotelu Radisson Blu uczestnicy międzynarodowej konferencji pt. "Nowoczesny urząd pracy - perspektywy zmian". Pomysłodawcą debaty był dyrektor PUP w Gdańsku - Roland Budnik, a jej organizatorami urzędy pracy zrzeszone w ramach Partnerstwa Lokalnego Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

- Budowa nowego obrazu Publicznych Służb Zatrudnienia nie będzie prostym zadaniem - przewiduje Roland Budnik. - Poważnymi barierami w działalności dzisiejszych urzędów pracy jest m.in. ich przestarzała i nieefektywna formuła organizacyjna. Problemem jest także przeciążenie PUP zadaniami administracyjnymi, które dalece wykraczają poza ich misję, a także brak lub nawet niechęć do współpracy z partnerami prywatnymi - dodaje.


Rozwiązanie najważniejszych problemów wymaga opracowania nowego modelu działania PSZ. Dla Polski dobrym przykładem może być m.in. Wielka Brytania. Od dłuższego czasu z powodzeniem funkcjonuje tam system współpracy publiczno - prywatnej.
- W naszym modelu chodzi przede wszystkim o skuteczną, a więc długotrwałą aktywizację zawodową bezrobotnych. Aby osiągnąć zamierzony cel, znalezienie bezrobotnym pracy powierzyliśmy partnerowi prywatnemu. Za skuteczne wywiązanie się ze swojego zadania otrzyma on wynagrodzenie. Jego wysokość jest jednak uzależniona od długości zatrudnienia. Zasada jest prosta, im dłużej bezrobotny ma pracę, tym wyższa jest zapłata. Nasz partner nie ma jednak co liczyć na wynagrodzenie, jeśli długość zatrudnienia nie przekroczy minimum 6 miesięcy - wyjaśnia Eamonn Davern, Dyrektor ds. relacji międzynarodowych w Jobcentre Plus International UK.


alt



Model współpracy publiczno - prywatnej, to przyszłość PSZ w Polsce. Podobne działania realizowane są już w całej Europie. Za przykład może posłużyć nie tylko Wielka Brytania, ale i Francja, Niemcy czy Szwecja.


Zwolennikiem przeniesienia zachodniego modelu do Polski jest m.in. Jacek Męcina - ekspert PKPP Lewiatan.
- Aktywna współpraca PSZ z partnerami prywatnymi jest konieczna i z pewnością przyczyni się do rozwoju na polskim rynku pracy wysokiej jakości usług skutecznej aktywizacji zawodowej. To także szansa na bardziej efektywne wydatkowanie publicznych pieniędzy.


Umiejętne wykorzystanie potencjału prywatnych agencji zatrudnienia może wszystkim przynieść wiele korzyści. Mogą to potwierdzić pracownicy PUP w Gdańsku, w którym od 2010 roku realizowany jest program pilotażowy "Nowe Horyzonty". Testuje on możliwość współdziałania Publicznych Służb Zatrudnienia z prywatną agencją pracy. Pełne wyniki pilotażu poznamy w 2 połowie br.


Zachodnie standardy i rozwiązania na polskim rynku pracy stara się wdrażać także firma A4e. Jej przedstawiciel Assaf Shalvi zwrócił w Gdańsku szczególną uwagę na kwestię wynagrodzenie za osiągnięte rezultaty w programach publicznych służb zatrudnienia.

Przyszłością urzędów pracy jest także e-administracja.
- Takie usługi jak rejestracja przez Internet czy ujednolicona budowa stron internetowych  wszystkich urzędów pracy, to zadania na najbliższe miesiące - powiedziała Czesława Ostrowska, Podsekretarz Stanu MPiPS.


Rozwój e-administracji na tym się jednak nie powinien zatrzymać.
- Aby efektywniej działać konieczna jest szybka, elektroniczna wymiana danych pomiędzy urzędem pracy - Zakładem Ubezpieczeń Społecznych - Urzędem Skarbowym - Narodowym Funduszem Zdrowia i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej - wyliczał Roland Budnik. Ważny jest także dalszy rozwój Samorządowej Elektronicznej Platformy Informacyjnej oraz elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej - dodał dyrektor Budnik.

Głębokie zmiany powinny dotknąć, także osoby na co dzień pracujące z bezrobotnymi. Dziś w urzędach pracy w całym kraju zatrudnionych jest 20 tys. osób. W grupie tej niestety jedynie co czwarta osoba, zajmuje się pośrednictwem pracy. W efekcie na jednego pośrednika pracy przypada 550 bezrobotnych. W takich warunkach zapewnienie wysokiej jakości świadczonych usług jest niezwykle trudne.


- Sytuacja zmieniłaby się gdyby w każdym urzędzie pracy połowę zatrudnionych tam osób musieliby stanowić pośrednicy pracy. Dobre rezultaty mogłoby dać także połączenie funkcji doradcy zawodowego z pośrednikiem pracy, a także zmniejszenie biurokracji oraz likwidacja niepotrzebnych formalności - mówi Roland Budnik.

Swoimi spostrzeżeniami nad rolą wojewódzkich urzędów pracy zastanawiał się natomiast Artur Janas, Dyrektor WUP w Toruniu. Jego zdaniem swoista rewolucja i głębokie zmiany potrzebne są także na tym szczeblu PSZ.

Nad częścią postulatów omawianych w Gdańsku trwają już intensywne prace. Wdrożenia w życie niektórych z nich można się spodziewać już w tym roku.
źródło PUP w Gdańsku

fot. PUP w Gdańsku

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież