Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

W międzynarodowym gronie o przyszłości urzędów pracy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 27 stycznia 2012 13:50

O nowościach, jakie w najbliższym czasie czekają Publiczne Służby Zatrudnienia, rozmawiali 25 stycznia w gdańskim hotelu Radisson Blu uczestnicy międzynarodowej konferencji "Nowoczesny urząd pracy - perspektywy zmian". Debatujący byli zgodni, jak najszersze wykorzystanie nowoczesnych technologii w administracji oraz współpraca z prywatnymi partnerami, to przyszłość urzędów pracy.


Dziś wiele powiatowych urzędów pracy nie najlepiej odnajduje się we współczesnym świecie.
- Postępujący proces globalizacji, rewolucja informatyczna i technologiczna oraz szybko zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne, powodują, że usługi świadczone przez Publiczne Służby Zatrudnienia nie zawsze odpowiadają oczekiwaniom Polaków - twierdzi Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu w Łodzi. W efekcie działalność PUP-ów często oceniana jest relatywnie nisko.


alt


O tym jak niekorzystną sytuacje odwrócić, zastanawiali się 25 stycznia w gdańskim hotelu Radisson Blu uczestnicy międzynarodowej konferencji pt. "Nowoczesny urząd pracy - perspektywy zmian". Pomysłodawcą debaty był dyrektor PUP w Gdańsku - Roland Budnik, a jej organizatorami urzędy pracy zrzeszone w ramach Partnerstwa Lokalnego Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

- Budowa nowego obrazu Publicznych Służb Zatrudnienia nie będzie prostym zadaniem - przewiduje Roland Budnik. - Poważnymi barierami w działalności dzisiejszych urzędów pracy jest m.in. ich przestarzała i nieefektywna formuła organizacyjna. Problemem jest także przeciążenie PUP zadaniami administracyjnymi, które dalece wykraczają poza ich misję, a także brak lub nawet niechęć do współpracy z partnerami prywatnymi - dodaje.


Rozwiązanie najważniejszych problemów wymaga opracowania nowego modelu działania PSZ. Dla Polski dobrym przykładem może być m.in. Wielka Brytania. Od dłuższego czasu z powodzeniem funkcjonuje tam system współpracy publiczno - prywatnej.
- W naszym modelu chodzi przede wszystkim o skuteczną, a więc długotrwałą aktywizację zawodową bezrobotnych. Aby osiągnąć zamierzony cel, znalezienie bezrobotnym pracy powierzyliśmy partnerowi prywatnemu. Za skuteczne wywiązanie się ze swojego zadania otrzyma on wynagrodzenie. Jego wysokość jest jednak uzależniona od długości zatrudnienia. Zasada jest prosta, im dłużej bezrobotny ma pracę, tym wyższa jest zapłata. Nasz partner nie ma jednak co liczyć na wynagrodzenie, jeśli długość zatrudnienia nie przekroczy minimum 6 miesięcy - wyjaśnia Eamonn Davern, Dyrektor ds. relacji międzynarodowych w Jobcentre Plus International UK.


altModel współpracy publiczno - prywatnej, to przyszłość PSZ w Polsce. Podobne działania realizowane są już w całej Europie. Za przykład może posłużyć nie tylko Wielka Brytania, ale i Francja, Niemcy czy Szwecja.


Zwolennikiem przeniesienia zachodniego modelu do Polski jest m.in. Jacek Męcina - ekspert PKPP Lewiatan.
- Aktywna współpraca PSZ z partnerami prywatnymi jest konieczna i z pewnością przyczyni się do rozwoju na polskim rynku pracy wysokiej jakości usług skutecznej aktywizacji zawodowej. To także szansa na bardziej efektywne wydatkowanie publicznych pieniędzy.


Umiejętne wykorzystanie potencjału prywatnych agencji zatrudnienia może wszystkim przynieść wiele korzyści. Mogą to potwierdzić pracownicy PUP w Gdańsku, w którym od 2010 roku realizowany jest program pilotażowy "Nowe Horyzonty". Testuje on możliwość współdziałania Publicznych Służb Zatrudnienia z prywatną agencją pracy. Pełne wyniki pilotażu poznamy w 2 połowie br.


Zachodnie standardy i rozwiązania na polskim rynku pracy stara się wdrażać także firma A4e. Jej przedstawiciel Assaf Shalvi zwrócił w Gdańsku szczególną uwagę na kwestię wynagrodzenie za osiągnięte rezultaty w programach publicznych służb zatrudnienia.

Przyszłością urzędów pracy jest także e-administracja.
- Takie usługi jak rejestracja przez Internet czy ujednolicona budowa stron internetowych  wszystkich urzędów pracy, to zadania na najbliższe miesiące - powiedziała Czesława Ostrowska, Podsekretarz Stanu MPiPS.


Rozwój e-administracji na tym się jednak nie powinien zatrzymać.
- Aby efektywniej działać konieczna jest szybka, elektroniczna wymiana danych pomiędzy urzędem pracy - Zakładem Ubezpieczeń Społecznych - Urzędem Skarbowym - Narodowym Funduszem Zdrowia i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej - wyliczał Roland Budnik. Ważny jest także dalszy rozwój Samorządowej Elektronicznej Platformy Informacyjnej oraz elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej - dodał dyrektor Budnik.

Głębokie zmiany powinny dotknąć, także osoby na co dzień pracujące z bezrobotnymi. Dziś w urzędach pracy w całym kraju zatrudnionych jest 20 tys. osób. W grupie tej niestety jedynie co czwarta osoba, zajmuje się pośrednictwem pracy. W efekcie na jednego pośrednika pracy przypada 550 bezrobotnych. W takich warunkach zapewnienie wysokiej jakości świadczonych usług jest niezwykle trudne.


- Sytuacja zmieniłaby się gdyby w każdym urzędzie pracy połowę zatrudnionych tam osób musieliby stanowić pośrednicy pracy. Dobre rezultaty mogłoby dać także połączenie funkcji doradcy zawodowego z pośrednikiem pracy, a także zmniejszenie biurokracji oraz likwidacja niepotrzebnych formalności - mówi Roland Budnik.

Swoimi spostrzeżeniami nad rolą wojewódzkich urzędów pracy zastanawiał się natomiast Artur Janas, Dyrektor WUP w Toruniu. Jego zdaniem swoista rewolucja i głębokie zmiany potrzebne są także na tym szczeblu PSZ.

Nad częścią postulatów omawianych w Gdańsku trwają już intensywne prace. Wdrożenia w życie niektórych z nich można się spodziewać już w tym roku.
źródło PUP w Gdańsku

fot. PUP w Gdańsku

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież