Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Borowczak z wizytą u nowego konserwatora zabytków

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 28 listopada 2012 19:54

Jerzy Borowczak odwiedził nowego pomorskiego konserwatora zabytków, Dariusza Chmielewskiego. Była więc okazja do pogratulowania nowemu konserwatorowi jego nominacji i zapewnienia, że urząd konserwatorski może liczyć na poselską pomoc przy ratowaniu pomorskich zabytków.Przypomnijmy, iż to na wniosek Jerzego Borowczaka doszło do ministerialnej kontroli w siedzibie PWKZ. W efekcie ze stanowiskiem pożegnał się poprzedni, mocno krytykowany przez posła konserwator, Marian Kwapiński.
- Pan Chmielewski zrobił na mnie świetne wrażenie - mówił po spotkaniu Jerzy Borowczak. - Widać, że jest to facet, który wie co robi. Jest świetnie przygotowany merytorycznie i ma wiele zapału, który mam nadzieję, w nim nie stopnieje. Wierzę, że będzie nam się dobrze współpracować z korzyścią dla pomorskich zabytków. Pan Chmielewski zawsze może liczyć na moją pomoc.


Na spotkaniu poruszono kilka niezwykle ważnych zagadnień. Rozmawiano między innymi o sytuacji kościółka szachulcowego w Gnojewie, w walce o którego odrestaurowanie mocno zaangażował się poseł PO. Mimo zapewnień jeszcze w lutym br. o przyznanej dotacji z MKiDN na ratowanie tego unikatowego zabytku, jak dotąd obiecane środki nie wpłynęły na konta konserwatorów i prace nie posunęły się do przodu. Okazało się, że ministerialni urzędnicy zaczęli piętrzyć kolejne przeszkody formalne, które drastycznie opóźniły prace w Gnojewie. Wszystko wskazuje na to, że mimo starań Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i samego Borowczaka, który walczy o uruchomienie dotacji, prac nie uda się rozpocząć w tym roku. Teraz posła czeka więc kolejna batalia, o to, aby obiecane z ministerstwa środki nie przepadły.


Inne poruszane problemy to kwestia Karwieńskich Błot, o których wcześniej informowaliśmy. Nowy konserwator zapowiedział zainteresowanie tą sprawą. Może więc w niedługim czasie uda się znaleźć rozwiązanie także w tej sprawie.
- W chwili obecnej nawał spraw, z którymi muszę się zmierzyć, jest przerażający - śmieje się Dariusz Chmielewski. ? Nie wszystkie sprawy są mi znane, dlatego pilnie studiuję dokumentację. Nie ukrywam, że różnorakich tematów jest zresztą sporo. Do tego muszę się przygotować do niezbędnej reorganizacji i usprawnienia działania urzędu. Na brak pracy nie mogę więc narzekać.


Poruszono również kwestię niedostatecznych możliwości egzekucji prawa przez urząd konserwatorski. Jerzy Borowczak obiecał swoją pomoc przy pracach nad zwiększeniem uprawnień Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, tak aby nie dochodziło do kompromitujących zarówno urząd, jak i miasto zdarzeń, jak z niedawnym zamieszaniem o nielegalne umieszczenie reklam jednego z klubów nocnych w centrum Głównego Miasta, czy spraw Młyna Emaus lub zajezdni tramwajów konnych w Oliwie.
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież