Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Liderzy Zdunek Wybrzeże
niedziela, 09 sierpnia 2020 13:36
Liderzy Zdunek Wybrzeże
eWinner Apator boleśnie zweryfikował formę Zdunek Wybrzeże. Podopi ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Tęczowa wagina i nieuświadomiona prezydent Gdańska

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 maja 2019 16:19

Wagina na kiju i parodiowanie katolickiej procesji kilkanaście godzin przed wyborami do Parlamentu Europejskiego odjęło Koalicji Europejskiej przynajmniej jeden procent głosów. Tzw. Marsz Równości na którym miało miejsce libertyńskie przedstawienie w duchu markiza Alphonse de Sade i Mirabeau promowała, patronatem objęła i otwierała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, jeśli wierzyć jej samej katoliczka i konserwatystka. Towarzyszyła jej w tym promowaniu obecna eurodeputowana Magdalena Adamowicz, również obnosząca się po studiach telewizyjnych ze swą religijnością. Czy obie panie pójdą 20 czerwca w procesji Bożego Ciała tymi samymi ulicami starego Gdańska?


Prezydent Gdańska ma kłopot semantyczny i dysonans poznawczy więc twierdzi, że została oszukana. Po V Trójmiejskim Marszu Równości w przedwyborczą sobotę i po bolesnej porażce KE w wyborach mogliśmy przeczytać w oświadczeniu prezydent Gdańska: “Czuję się tym urażona jako osoba wierząca. A jako prezydent miasta, obejmująca patronatem marsz, czuję się oszukana”. Przez kogo?
Naiwna? Tego typu performance na „marszach równości” można było zobaczyć już na jego berlińskiej edycji w roku 1995. Były już w Trójmieście w latach 90 „Jezusek w formalinie”, jako artystyczna instalacja, ukrzyżowane genitalia, krzyż w moczu i krzyż w rozłożonych nogach kobiety (sopocka promocja tomiku pewnego skądinąd ciekawego francuskiego pisarza i dramaturga Topora). Naiwność u włodarza półmilionowej aglomeracji jest szkodliwa. Dla jej mieszkańców.


Profanacja katolickiej procesji posłużyła do większej mobilizacji elektoratu pro-PiS bo obrazki poszły w świat. Parodia katolickiej procesji niczym z jakobińskich i bolszewickich antychrześcijańskich ekscesów zatrwożyła nie tylko ludzi głęboko wierzących. Ubrany w komżę osobnik z zatkniętą na kiju ukoronowaną waginą estetycznych wrażeń nie budził. Kształt instalacji wystylizowała radosna grupka na monstrancję. Wokół pląsała grupa kobiet w szatach i z tęczowymi aureolami. Wśród nich profesor Uniwersytetu Gdańskiego.
Grupa radosnej miłości do siebie nie wiedziała widocznie, że nie tylko wypełniają znamiona przestępstwa i wykroczenia przeciw estetyce, ale dokonują zabiegu „władowania Aleksandry Dulkiewicz na minę” i wrzucają ”g… w wentylator”.


Prezydent z czułością obejmując marsz patronatem ma teraz nie lada kłopot. Od ekscesów na owym prezydenckim marszu odżegnują się nawet organizacje zajmujące się szerzeniem tolerancji, czymkolwiek ona według nich jest oraz promocją środowisk określanych przyjaźnie jako LGBT. W sukurs Dulkiewicz pośpieszył więc zatroskany burmistrz Jacek Karnowski, sopocki włodarz. Na niego może ona liczyć.


Co ciekawe, Trójmiejski Marsz Równości organizuje od kilku lat Stowarzyszenie Tolerado. Odpowiadając na list Karnowskiego „Tolerado” pisze: „Z żalem przyjęliśmy informację o reakcjach na pojawienie się w czasie organizowanego przez nas Marszu, budzącego kontrowersje happeningu. Jako organizatorzy nie byliśmy autorami tego performancu, ani nie mieliśmy wcześniej informacji o jego przygotowaniu”.


Hasło tegorocznego brzmiało: „Miłość może tylko łączyć”, czyli słowa, którymi ówczesny prezydent Paweł Adamowicz, niegdyś konserwatysta, otworzył Trójmiejski Marsz Równości w 2017 r.  Tegoroczny był dedykowany zamordowanemu w styczniu Adamowiczowi. Po przemyśleniu przez kilka dni grubego nietaktu wyrządzonego nie tylko gdańszczanom Dulkiewicz opublikowała list do grupy Dziewuchy Dziewuchom.
– Im więcej dni mija od tego wydarzenia, tym bardzie czuję, że nie sposób milczeć. Dopuściliście się Państwo przemocy symbolicznej. O ile marsz powstał z pragnienia równości, o tyle ten incydent był jej całkowitym zaprzeczeniem – napisała Dulkiewicz.
Prezydent Gdańska oświadczyła, że „tak jak będzie bronić prawa do równości osób LGBT+, osób z niepełnosprawnościami czy dyskryminowanych z powodu koloru skóry, tak domaga się szacunku dla ludzi wierzących”.

alt


Przedstawiła też kilka pytań do adresatek, które powinna zadać przed objęciem patronatem imprezy: „Jaka była Państwa intencja? Jakim celom w dalszej perspektywie miała służyć ta akcja? Skąd tyle czynnej agresji wobec drogi chrześcijanom symboli? Jak można oczekiwać szacunku, skoro samemu odbiera się szacunek innym? Czy rzeczywiście nie widzicie wartości w szerokiej wspólnocie wszystkich nas, gdańszczanek i gdańszczan?.
Wyznała też po trzech dniach, iż czuje „głęboki dyskomfort od chwili, gdy zobaczyłam w internecie zdjęcia dokumentujące Państwa działanie”.


Na konferencji prasowej Dulkiewicz przekonywała, że Model na Rzecz Równego Traktowania przyjęty przez Gdańsk dotyczy nie tylko dyskryminacji ze względu na płeć, czy orientację seksualną, a incydent, którego niektórzy byli świadkami, poruszył ją do głębi jako matkę, która była na tym marszu z dzieckiem napisała więc list adresowany „Członkowie i sympatycy grupy Dziewuchy Dziewuchom”, w którym stwierdziła „Dopuściliście się Państwo przemocy symbolicznej”.


Adresatki jej wynurzeń z grupy Dziewuchy Dziewuchom odpowiedziały: „Uprzejmie prosimy Panią Dulkiewicz, aby precyzyjnie adresowała krytyczne uwagi - wzajemny szacunek zakłada bowiem nie tylko poszanowanie symboli religijnych, ale także unikanie oskarżania przypadkowych osób. Jednocześnie mamy nadzieję, że Pani Dulkiewicz wyjaśni sprawę z osobami, których przedsięwzięcie nie spotkało się z jej uznaniem. Pozdrawiamy serdecznie”.


Zatem pytają Cockney’e: What the fuck is going on?
Kilka dni po tym wyczynie do ekscesów z waginą przyznała się Grupa Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom i opublikowała oświadczenie na swoim profilu na Facebooku: „Królewska Wagina niczego nie imituje i nie jest zamiast. Jest tym czym ma być. Jest symbolem wolnych kobiet, dla których ich kobiecość jest święta. Łączy się z hasłem Królestwo jest moje! - moje ciało i moje życie należy do mnie - kobiety. Ponieważ szczególne zakusy od wieków patriarchalny świat ma na kobiece narządy rozrodcze – nieprzypadkowo pośrodku serca znajduje się właśnie wagina. W koronie”.


Ten bełkot sprawił, że Fundacja Dziewuchy Dziewuchom nie chcą mieć nic wspólnego z trójmiejskimi dziewuchami dziewuchom.
- Z dużym zdziwieniem otrzymałyśmy dziś zdjęcie listu, które Prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zaadresowała do „członków” i „sympatyków” grupy Dziewuchy Dziewuchom. Pismo dotyczy wydarzeń, które miały miejsce w trakcie V Trójmiejskiego Marszu Równości. Jako administratorki i twórczynie grupy Dziewuchy Dziewuchom, do której odwołuje się nagłówek tekstu, pragniemy poinformować zarówno Panią Aleksandrę Dulkiewicz, jak i inne zainteresowane sprawą osoby, że nie brałyśmy udziału ani w tegorocznym marszu, ani w akcji happeningowej, która mu towarzyszyła (,,,) Każda osoba kreująca podobne akcje czy biorąca w nich udział, reprezentuje wyłącznie siebie, toteż kierowanie krytyki wobec nieokreślonej zbiorowości, która nie tylko nie uczestniczyła wydarzeniu, nie tylko nie miała na nie wpływu, ale przede wszystkim nie posiadała o nim wiedzy - ma charakter dezinformujący i jest krzywdzące wobec grona naszych odbiorczyń i odbiorców – napisały warszawskie działaczki.


Tymczasem w tej trójmiejskiej grupie Dziewuch, także na owym marszu, była prof. dr hab. Ewa Graczyk, pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej Uniwersytetu Gdańskiego, kandydatka Wiosny w wyborach do PE, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej na UG (2007-12).


Zapewne udział takich tuzów nauki sprawił, że w sobotę i dzień po prezydent Gdańska nie kryła swojej radości z wzięcia udziału w Marszu Równości. Pisała na swoim komunikatorze Aleksandra Dulkiewicz@Dulkiewicz_A: „Jestem dumna i zaszczycona, że mogłam otworzyć i uczestniczyć w V Trójmiejskim Marszu Równości @gdansk nie boi się różnorodności” i „Miłość może tylko łączyć!” Vivat równość! Vivat wolność! Vivat miłość! Vivat Gdańsk! #rownosc #wolnosc #milosc #respect @gdansk
Wraz z nią paradował też wiceprezydent Piotr Grzelak, który m.in. 8 maja br. objawił się nam jako znawca i interpretator historii najnowszej, były konserwatysta.


Dulkiewicz, nieświadoma jeszcze powagi sytuacji, odnosiła się do obrazoburczej manifestacji grupki LGBT na Twitterze w sobotę z 25 maja w polemice z Szymonem A. Rumanem, wiceministrem cyfryzacji 2015-16, który zamieścił zdjęcie „procesji” ze stylizowaną waginą. Dulkiewicz pisała: „Szymonie drogi, ale kto tu się nabija z katolików? Miłość nie wyklucza nikogo”. Po chwili jednak w kolejnym „twittcie” dodała, że takie zachowania sprawiają jej przykrość, gdyż „to jest marsz równości, a nie nietolerancji”.
Ruman zaś jej odpowiedział: „Kiedyś poznałem cię Olu jako konserwatystkę na rekolekcjach”.
Artur S. Górski

Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież