W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pożar gdańskiego kościoła

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 02 czerwca 2019 09:19

Kościół pw. świętych Piotra i Pawła na Żabim Kruku uratowany. W niedzielę 2 czerwca rano płonęło poddasze i dach kościoła świętych Piotra i Pawła na Żabim Kruku w Gdańsku. Strażacy ruszyli do akcji w niedzielę tuż po godz. 6. W akcji gaśniczej, która trwała ponad trzy godziny brało udział 28 zastępów straży pożarnej, czyli blisko stu strażaków z PSP i druhów z OSP.


Strażacy opanowali płomienie, które wybuchły w górnej części budowli, nad zakrystią świątyni. Spaleniu uległo około 200 metrów kwadratowych dachu na wysokości 30 m. Trwa zdejmowanie spalonych belek dachu.


Strażacy wykorzystali do gaszenia płomieni 5 drabin i podnośników. Komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Tomasz Komoszyński poinformował, że ocalało wyposażenie kościoła. Pożar, dzięki błyskawicznej akcji, nie przedostał się do wnętrza świątyni. Na miejscu ma pojawić się komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.


Przy płonącym kościele byli metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
- Ja tu byłem w środę, udzielałem bierzmowania, jeszcze są dekoracje – powiedział arcybiskup.


Kościół św. Piotra i Pawła, jedne z największych kościołów gotyckich Gdańska, jest farą Starego Przedmieścia. Zbudowany został w pod koniec XIV wieku. Po reformacji do 1945 r. był głównym kościołem gdańskich ewangelików reformowanych. W marcu 1945 roku kościół został zbombardowany.


- Wczesnym rankiem dotarła do mnie smutna wiadomość o pożarze dachu kościoła Piotra i Pawła. Pożar został ugaszony. Trwają prace porządkowe i zabezpieczające. W akcji brało udział około 100 strażaków, z Gdańska oraz zastępy z innych powiatów i OSP. Dzięki za błyskawiczną akcję! – zakomunikowała prezydent Gdańska.


Przypomnijmy, że w kwietniu br. płonęła katedra Notre Dame w Paryżu. Zawalił się dach monumentalnej świątyni. W świątyni przechowywana była Korona Cierniowa, wielka relikwia Męki Pańskiej i gwóźdź z Krzyża świętego. Relikwie dzięki strażakom ocalały.


Nadal leczy rany gdańska budowla sakralna kościół św. Katarzyny po pożarze z 22 maja 2006 roku. Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie i w pół godziny spłonął dach świątyni. Strażacy uratowali wieżę kościoła.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież