Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pożar gdańskiego kościoła

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 02 czerwca 2019 09:19

Kościół pw. świętych Piotra i Pawła na Żabim Kruku uratowany. W niedzielę 2 czerwca rano płonęło poddasze i dach kościoła świętych Piotra i Pawła na Żabim Kruku w Gdańsku. Strażacy ruszyli do akcji w niedzielę tuż po godz. 6. W akcji gaśniczej, która trwała ponad trzy godziny brało udział 28 zastępów straży pożarnej, czyli blisko stu strażaków z PSP i druhów z OSP.


Strażacy opanowali płomienie, które wybuchły w górnej części budowli, nad zakrystią świątyni. Spaleniu uległo około 200 metrów kwadratowych dachu na wysokości 30 m. Trwa zdejmowanie spalonych belek dachu.


Strażacy wykorzystali do gaszenia płomieni 5 drabin i podnośników. Komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Tomasz Komoszyński poinformował, że ocalało wyposażenie kościoła. Pożar, dzięki błyskawicznej akcji, nie przedostał się do wnętrza świątyni. Na miejscu ma pojawić się komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.


Przy płonącym kościele byli metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
- Ja tu byłem w środę, udzielałem bierzmowania, jeszcze są dekoracje – powiedział arcybiskup.


Kościół św. Piotra i Pawła, jedne z największych kościołów gotyckich Gdańska, jest farą Starego Przedmieścia. Zbudowany został w pod koniec XIV wieku. Po reformacji do 1945 r. był głównym kościołem gdańskich ewangelików reformowanych. W marcu 1945 roku kościół został zbombardowany.


- Wczesnym rankiem dotarła do mnie smutna wiadomość o pożarze dachu kościoła Piotra i Pawła. Pożar został ugaszony. Trwają prace porządkowe i zabezpieczające. W akcji brało udział około 100 strażaków, z Gdańska oraz zastępy z innych powiatów i OSP. Dzięki za błyskawiczną akcję! – zakomunikowała prezydent Gdańska.


Przypomnijmy, że w kwietniu br. płonęła katedra Notre Dame w Paryżu. Zawalił się dach monumentalnej świątyni. W świątyni przechowywana była Korona Cierniowa, wielka relikwia Męki Pańskiej i gwóźdź z Krzyża świętego. Relikwie dzięki strażakom ocalały.


Nadal leczy rany gdańska budowla sakralna kościół św. Katarzyny po pożarze z 22 maja 2006 roku. Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie i w pół godziny spłonął dach świątyni. Strażacy uratowali wieżę kościoła.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież