W tygodniku „Sieci”: Jak sędziowie chronią eSBeków » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące ustalenia: seria wyroków lekceważących konstytucję i ust... Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
poniedziałek, 20 stycznia 2020 12:05
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
Pavels Steinbors i Michał Nalepa – jedni z najlepszych zawodników ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pożar gdańskiego kościoła

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 02 czerwca 2019 09:19

Kościół pw. świętych Piotra i Pawła na Żabim Kruku uratowany. W niedzielę 2 czerwca rano płonęło poddasze i dach kościoła świętych Piotra i Pawła na Żabim Kruku w Gdańsku. Strażacy ruszyli do akcji w niedzielę tuż po godz. 6. W akcji gaśniczej, która trwała ponad trzy godziny brało udział 28 zastępów straży pożarnej, czyli blisko stu strażaków z PSP i druhów z OSP.


Strażacy opanowali płomienie, które wybuchły w górnej części budowli, nad zakrystią świątyni. Spaleniu uległo około 200 metrów kwadratowych dachu na wysokości 30 m. Trwa zdejmowanie spalonych belek dachu.


Strażacy wykorzystali do gaszenia płomieni 5 drabin i podnośników. Komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Tomasz Komoszyński poinformował, że ocalało wyposażenie kościoła. Pożar, dzięki błyskawicznej akcji, nie przedostał się do wnętrza świątyni. Na miejscu ma pojawić się komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.


Przy płonącym kościele byli metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
- Ja tu byłem w środę, udzielałem bierzmowania, jeszcze są dekoracje – powiedział arcybiskup.


Kościół św. Piotra i Pawła, jedne z największych kościołów gotyckich Gdańska, jest farą Starego Przedmieścia. Zbudowany został w pod koniec XIV wieku. Po reformacji do 1945 r. był głównym kościołem gdańskich ewangelików reformowanych. W marcu 1945 roku kościół został zbombardowany.


- Wczesnym rankiem dotarła do mnie smutna wiadomość o pożarze dachu kościoła Piotra i Pawła. Pożar został ugaszony. Trwają prace porządkowe i zabezpieczające. W akcji brało udział około 100 strażaków, z Gdańska oraz zastępy z innych powiatów i OSP. Dzięki za błyskawiczną akcję! – zakomunikowała prezydent Gdańska.


Przypomnijmy, że w kwietniu br. płonęła katedra Notre Dame w Paryżu. Zawalił się dach monumentalnej świątyni. W świątyni przechowywana była Korona Cierniowa, wielka relikwia Męki Pańskiej i gwóźdź z Krzyża świętego. Relikwie dzięki strażakom ocalały.


Nadal leczy rany gdańska budowla sakralna kościół św. Katarzyny po pożarze z 22 maja 2006 roku. Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie i w pół godziny spłonął dach świątyni. Strażacy uratowali wieżę kościoła.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież