Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Szpital dziecięcy z ograniczoną odpowiedzialnością

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 kwietnia 2012 21:19

Samorząd województwa realizuje plan komercjalizacji publicznej ochrony zdrowia. Szpital dziecięcy  przy ul. Polanki będzie spółka prawa handlowego. Jak długo samorząd województwa utrzyma w niej większościowy pakiet udziałów – tego nikt nie zagwarantuje. Czy to początek wolnorynkowej gry o pomorskie szpitale? Grzmi opozycja PiS i SLD – to eksperymenty nieodpowiedzialne! Kto wykupi szpitale? I przekonuje, że samo magiczne przekształcenie nie wygeneruje dodatkowych funduszy? Rządząca PO jest niewzruszona – komercjalizujemy, a później się zobaczy.W poniedziałek radni pomorskiego Sejmiku przyjęli uchwałę w sprawie przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Specjalistycznego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Gdańsku. Teraz czas na wyłonienie rady nadzorczej i zarządu spółki. Szpital jest w dobrej kondycji finansowej, nie ma długów, a w latach 2009-10 wypracowywał zysk. Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek odpowiedzialna za ochronę zdrowia, enigmatycznie tłumaczyła przesłanki za komercjalizacją, odkładając temat – to się okaże. Wyszło więc na to, że Szpital sp. z o.o. ma pozyskać inwestorów. Tylko jak? Przez wykup udziałów, przez sponsoring, czy może otwarcie tam innych niż ochrona zdrowia usług? Pozyskanie funduszy na ochronę zdrowia i to tych najmłodszych powinno być priorytetem każdej władzy. Nawet nie uciekając się do tworzenia nowej struktury.


Zatem jak dotychczas był sprawowany nadzór nad szpitalem i zarządzanie nim skoro  koronnym argumentem za komercjalizacja, lub jak chcą inni – prywatyzacją szpitala – jest większa przejrzystość i skuteczność zarządzania placówką w ramach spółki. A przed spółką poważne inwestycje: dosprzętowienie, budowa parkingu, przeniesienie alergologii i pulmonologii, rewitalizacja parku. Ta operacja wokół szpitala przy ul. Polanki podgrzała dość niemrawą atmosferę poniedziałkowej sesji wojewódzkiego samorządu.  Najczęściej zabierali w niej głos radni z komisji zdrowia. Widocznie na etapie komisji nie uzyskali od zarządu wyczerpujących argumentów i odpowiedzi. Brylowali w niej też ci, którzy z rynkiem medycznym mają do czynienia na co dzień, czyli  gorący zwolennik przekształcenia szpitala dziecięcego z SP ZOZ w sp. z o.o. Leszek Bonna, dyrektor publicznego (sic) szpitala w Chojnicach, gdzie samorząd jest przeciwny komercjalizacji, Przemysław Marchlewicz, pracownik firmy farmaceutycznej i Andrzej Bartnicki, lekarz.
- Zysk zatem to motto działań PO. On będzie wypracowywany bo taka jest natura handlu, a skoro składka jest za niska to spółka prawa handlowego oparta na zysku, będzie działać na niekorzyść pacjentów – przekonywała Anna Gwiazda, radna PiS.  Podobno też słyszała opinie, że szpital świetnie się sprzeda bo przynosi zysk.


Z kolei zwolennicy komercjalizacji wskazywali, że bez inwestorów szpital się zadusi i nie podoła wyzwaniom.
Andrzej Bartnicki (PO) przekonywał m.in., że szpital specjalistyczny, służący tylko dzieciom, musi w opinii aktualnego zarządu zostać doposażony i dofinansowany. Poza kontraktem z NFZ ma mieć możliwość pozyskania środków zewnętrznych.


Mariusz Falkowski (SLD) jest zdania, że samorząd woj. pomorskiego ma zachować kontrolę i nadal właścicielem szpitali ma być Sejmik.
- Okazało się, że szukamy inwestorów. Podzielimy się udziałami, wpuścimy zagranicznego inwestora. Właścicielem będzie marszałek padają zapewnienia,  czy jednak docelowo szpitale mają być prywatne? Po tych przekształceniach być może dochody dodatkowe ułożą się na poziomie dwóch procent. Zatem jest jasność intencji. Prywatyzujmy, a może ktoś to kupi – ironizował radny Falkowski i dodawał, że przecież wszyscy są za inwestycjami, ale nie za utratą kontroli nad opieką zdrowotną i majątkiem. 


Dla radnego Mariana Szajny (PiS) to powtórka z prywatyzacji lat 90.
– Ze zdumieniem przyglądam się powtórce z siedmiu grzechów głównych początku transformacji. Z komercjalizacji automatycznie nie napłyną środki finansowe. Skoro ma to dać efektywniejszy sposób zarządzania, przejrzystą gospodarkę, skuteczny nadzór to go dotychczas nie było? – pytał Szajna, a niektórzy radni opozycji twierdzili  nawet, że oto wchodzimy w sferę eksperymentu na chorych dzieciach.
Przemysław Marchlewicz (PiS) twierdził, że nie do końca rozumie intencję przekształcenia, skoro nie podlega jej zadłużony szpital, a taki, który przynosi zyski w formule ZOZ.
- Nic to nie zmieni. Finanse nie napłyną wraz z kodeksem spółek handlowych, zaś ryzyko jest bardzo duże – mówił Marchlewicz i dopytywał o formę pozyskania inwestora. 


Z kolei Jerzy Barzowski (PiS) upatrzył sobie zakłady diagnostyki obrazkowej:
- My diagnostykę oddajemy prywatnemu podmiotowi. To niezrozumiałe. Przecież to zyskowna działka – twierdzi Barzowski. Z tą zyskownością polemikę podjął zaś radny Bartnicki. Zatem o diagnostykę obrazkową też można toczyć spór wzdłuż politycznego podziału. 
- Dochodowa diagnostyka to mit – mówił radny PO.


Teraz przed spółką praca nad pozyskaniem inwestorów, wyłonienie rady nadzorczej zaś – przed Sejmikiem. Ta z kolei ustali wynagrodzenia zarządu.

 - Idziemy w dobrym kierunku. Ktoś tłamsi koszta tworząc pozorną równowagę, ale degraduje majątek. A tu idzie o jakość usług, o doposażenie szpitala - przekonywał radny Sylwester Pruś (PO). 
Leszek Bonna zaś mu wtórował wyliczając, że za czasów obecnej koalicji powstaje centrum medycyny inwazyjnej, pomorskie centrum traumatologii, dokończono szpital w Słupsku. 

Ostatecznie za komercjalizacją (lub jak chcą inni – prywatyzacją) szpitala było 17 radny PO, 9 radnych - z PiS i SLD i jeden z SP było przeciw, a jeden radny SP wstrzymał się od głosu.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież