Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Marszałek Senatu i stowarzyszenie świadomości autyzmu – zasłużeni dla Pomorza

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 kwietnia 2012 19:03

Honorowe Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa Pomorskiego odebrała w poniedziałek wyjątkowa para, ludzie, których losy przecięły się pod koniec lat 70. w rozdyskutowanych i zadymionych mieszkaniach konspiry gdańsko-sopockiej – Małgorzata Rybicka i Bogdan Borusewicz.



Trzy kadencje jako marszałek Senatu Borusewicz zdołał już poznać się jako polityk znacznego formatu. Małgorzata Rybicka, żona tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Arkadiusza Rybickiego z RMP, prowadzi pierwsze w Polsce stowarzyszenie pomagające osobom dotkniętym autyzmem. Towarzystwo Małgorzaty Rybickiej bardzo odpowiadało Bogdanowi Borusewiczowi.
- Znamy się od wielu, wielu lat. To była taka opozycyjna grupa funkcjonująca w Gdańsku. Dzisiaj Małgorzata tworzy ten ruch rodziców dzieci autystycznych i to samoorganizowanie się okazuje się być bardzo ważne – mówił Borusewicz na korytarzu Sejmiku. Powtórzył to zresztą później na kameralnym spotkaniu w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego, gdzie fetowano wyróżnienia skromnym poczęstunkiem i lampką wina. Marszałek Bogdan Borusewicz ma więc dobry czas. 28 marca b.r. został Komandorem Orderu Legii Honorowej. Uroczystość odbyła się w gmachu Senatu. Ambasador Francji Ambasador Francji Francois Barry Delongchamps nie mógł się nachwalić jego zasług. Teraz przyszła kolej na lokalny wymiar wyróżnień i honorów.


Borusewicz, którego rodzina wywodzi się z Wilna, urodzony w Lidzbarku Warmińskim, od młodości związany jest z Sopotem i Gdańskiem. Już jako nastolatek zbuntował się. Działalność opozycyjną zaczynał już w połowie lat 60 - tych. Jako uczeń gdyńskiego liceum sztuk plastycznych wykonał i kolportował ulotkę wzywającą do demonstracji w obronie studentów represjonowanych w tzw. Marcu `68. Po schwytaniu przez MO skazany został na 3 lata więzienia. Niektóre nawiązane wówczas przyjaźnie, jak np. z Jakubem Szadajem, przetrwały do dziś. w 1975 Borusewicz ukończył studia na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Promotorem jego pracy magisterskiej był profesor Ryszard Bender, który w 2007, na pierwszym posiedzeniu Senatu, jako marszałek senior przekazał Bogdanowi Borusewiczowi prowadzenie obrad po jego wybraniu na stanowisko marszałka.


alt


W latach 70. Borusewicz był współpracownikiem KSS Komitet Obron Robotników. W 1977 r. został członkiem redakcji niezależnego pisma „Robotnik”, współpracującym m.in. z Andrzejem Gwiazdą i Krzysztofem Wyszkowskim, założycielami Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Należał do głównych organizatorów strajku w 1980 r. w Gdańsku. 


Po wprowadzeniu stanu wojennego przez cztery lata ukrywał się, organizując struktury podziemne NSZZ „Solidarność”. W 1986 został aresztowany i uwięziony. Został uwolniony na mocy amnestii. Podczas strajków w maju i sierpniu 1988 r. był doradcą komitetów strajkowych w Stoczni Gdańskiej. W 1989 r. wszedł też w skład Prezydium Krajowej Komisji Wykonawczej.  W rządzie Jerzego Buzka w latach 1997 - 2001 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Po przegranych przez AWS wyborach w roku 2001 został wicemarszałkiem województwa pomorskiego za wstawiennictwem Lecha Kaczyńskiego. Pełnił tę funkcję do 2005 roku. Od  2007 roku zasiada na fotelu  Marszałka Senatu RP. 
- Bogdan Borusewicz od lat bierze aktywny udział w życiu samorządu województwa pomorskiego i interesuje się jego sprawami. Bardzo często bierze udział w posiedzeniach Sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, uczestniczy i patronuje wielu ważnym uroczystościom na terenie Pomorza. Bogdan Borusewicz swoją wieloletnią działalnością polityczną oraz społeczną na Pomorzu i dla Pomorza, charakteryzującą się sumiennością, pracowitością i uczciwością, zyskał sobie wielu zwolenników i zasłużył na szczególne wyróżnienie – przekonywał pomorski wicemarszałek Wiesław Byczkowski.
To samo wyróżnienie przypadło Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku.


alt


Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową pożytku publicznego. Zostało założone w Gdańsku w 1991 roku. Dzięki 20–letniej działalności Stowarzyszenia sytuacja osób dotkniętych autyzmem w województwie pomorskim uległa znaczącej poprawie. Stowarzyszenie zostało założone w trudnych czasach, gdy osoby autystyczne nie były objęte żadną opieką. Od 1992 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym działa Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. Pracę z dziećmi autystycznymi charakteryzuje konieczność rozbijania umiejętności złożonych na mniejsze elementy składowe, z których każdy musi być uczony oddzielnie.
- Byliśmy jednym z pierwszych w kraju stowarzyszeń. To był długi marsz. Nie zajmujemy się organizowaniem spektakularnych wydarzeń, ale tworzyliśmy z niczego system wsparcia. Mam na myśli grupkę rodziców, pozbawionych wówczas wsparcia. Doszliśmy do smutnego wniosku, że prawa osób autystycznych nie są respektowane i trzeba to zmienić.  Czy nie tak powinna dzisiaj wyglądać solidarność przez małe „s” z osobami słabszymi? – powiedziała nam Małgorzata Rybicka.


Każdy uczestnik sesji Sejmiku – radni i goście, otrzymał znaczek „Zrozumieć autyzm”. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież