Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nie będzie postępowania w związku z odtworzeniem bramy Stoczni

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 kwietnia 2012 13:56

Prokuratura Rejonowa w Gdańsku-Wrzeszczu odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie podejrzenia gloryfikacji idei totalitarnych przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Chodzi o plan odtworzenia na historycznej Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej napisu: "imienia Lenina", jaki widniał na niej od lat 60. do 1990 roku.Zawiadomienie o przestępstwie propagowania idei totalitarnych złożyli gdańscy posłowie PiS. Po decyzji prokuratury posłowie nie rezygnują. Piszą pismo do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta. Sprawą ma też zająć się sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
- Nikt z prokuratury z nami nie rozmawiał, nie wysłuchał naszej argumentacji. Na terenie Gdańska działa specyficzny układ polityczno-historyczny. Złożymy skargę na postanowienie tutejszej prokuratury. Sprawą powinna zająć się inna niż gdańska prokuratura. To postanowienie będzie też przedmiotem prac sejmowej komisji sprawiedliwości. Chcemy wiedzieć, jak prokuratorzy traktują swoje obowiązki. Są opłacani z podatków więc powinni przynajmniej rzeczowo zająć się sprawą. Oczekuję odpowiedzi jakich świadków prokurator przesłuchał, jakie ekspertyzy zostały wykonane, czyją opinią się kierował wydając to postanowienie - powiedział portalowi wybrzeze24.pl lider gdańskiego PiS poseł Andrzej Jaworski.


Tymczasem prokuratorzy odmawiając wszczęcia postępowania, uznali, że odtworzenie na bramie napisu "Stocznia Gdańska im. Lenina" nie "nosi znamion czynu zabronionego". Do tego wniosku śledczy doszli po konsultacji z gdańskim samorządem. Zdaniem prokuratury rewitalizacja bramy stoczni ma przywrócić jej historyczny wygląd, tak, aby mogła ona służyć celom edukacyjnym.


Dlaczego więc politycy PiS chcą odwołać się do Prokuratora Generalnego? Chodzi o procedurę. Od decyzji o odmowie wszczęcia postępowania nie przysługuje im odwołanie za pośrednictwem gdańskiej prokuratury, gdyż zażalenie przysługuje tylko pokrzywdzonym. Za takie osoby prokuratura nie uznała trójki pomorskich posłów. Przypomnijmy, że o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który ich zdaniem decydując o odtworzeniu Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej z imieniem Lenina gloryfikuje komunizm, zawiadomili prokuraturę posłowie PiS - Anna Fotyga, Andrzej Jaworski i Maciej Łopiński. 


Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej ma być zrekonstruowana do połowy maja. Odtworzone będą Order Sztandaru Pracy oraz napis "Stocznia Gdańska im. Lenina" w miejsce obecnego - "Stocznia Gdańska S.A."). Brama zostanie pomalowana szarą farbą, bo taki właśnie kolor miała ona w 1980 roku. Na początku stanu wojennego oryginalna brama została staranowana przez czołg podczas łamania strajku.  Koszt odtworzenia bramy to około 68 tys. zł.   Wojewódzki i miejski konserwatorzy zabytków są za odtworzeniem bramy.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież