"Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz... Bogusław Gołąb: Kadencja pionierów » Z Bogusławem Kazimierzem Gołąbem, uczestnikiem strajków z 1970, 1980 r. i 1988 r., stoczniowcem, w 1... Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka otwarta dla czytelników » Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku jest już otwarta dla czytelników. W związku ze stanem e...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
środa, 13 maja 2020 18:57
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
Rywalizacja w żużlowej eWinner 1. Lidze ma się rozpocząć 11 lipca ...
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
poniedziałek, 11 maja 2020 18:03
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
Lechia Gdańsk przedłużyła kontrakty z Jakubem Arakiem oraz Michał ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Sześć propozycji programowych Kacpra Płażyńskiego

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
środa, 29 sierpnia 2018 16:22

10 nowych dziennych domów opieki, 10 nowych żłobków i 5 nowych przedszkoli, w 15 minut z Pętli Łostowicka do Wrzeszcza, 3000 mieszkań dla gdańszczan, Wielkie Centrum Sportu na Ujeścisku i 170 hektarów nowej zieleni miejskiej - to sześć propozycji programowych przedstawionych przez Kacpra Płażyńskiego, kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska. - Propozycje te są odpowiedzią na oczekiwania gdańszczan, z którymi od dawna prowadzę intensywny dialog dotyczący problemów naszego miasta i sposobów ich rozwiązywania - powiedział Kacper Płażyński.


- Każda z przedstawionych propozycji będzie szeroko omawiana w trakcie kampanii wyborczej. Okazją ku temu będą konferencje programowe, spotkania z mieszkańcami i debaty wyborcze - powiedział Kacper Płażyński. - Sfinansowanie proponowanych zadań będzie możliwe dzięki efektywnemu gospodarowaniu środkami gminy a także instrumentom zewnętrznym, a szczególnie znacznie lepszej niż dziś współpracy z rządem, realizującym prospołeczne programy skierowane do samorządów, takie jak Maluch Plus, Senior Plus czy Mieszkanie Plus. Przedstawione dzisiaj propozycje będziemy uzupełniać kolejnymi, dotyczącymi wszystkich istotnych obszarów życia mieszkańców Gdańska. Zależy nam, by kampania wyborcza w Gdańsku była merytoryczna i koncentrowała się wokół zadań, za które odpowiada samorząd.

alt


Postulaty programowe Kacpra Płażyńskiego
10 nowych dziennych domów opieki
Coraz więcej mieszkańców Gdańska to seniorzy. Część z nich to osoby samotne, schorowane, wymagające troskliwej opieki. Taką opiekę musi im zapewniać także miasto. Dlatego, w trosce o naszych rodziców, dziadków, sąsiadów i przyjaciół uruchomimy do 2024 roku 10 nowych dziennych domów opieki.

- Domy będą przeznaczone dla osób samotnych lub żyjących w rodzinach, które ze względu na wiek, choroby albo z powodu innych przyczyn losowych wymagają pomocy ale nie musi być to pomoc całodobowa.

- Każdy z 10 ośrodków będzie gwarantował opiekę dla co najmniej 40 gdańszczan.

- Podopieczni dziennych domów opieki będą mieli zagwarantowaną rehabilitację, konsultacje medyczne, posiłki czy pomoc w załatwianiu codziennych spraw życiowych.

- Dzienne domy opieki powstaną w budynkach znajdujących się w zasobach gminy a wszystkie koszty związane z ich funkcjonowaniem poniesie miasto.

- Tworzenie domów opieki w ramach programu rządowego SENIOR Plus.


10 nowych żłobków i 5 nowych przedszkoli
Gdańsk musi postawić na rodziny. By mogły one dobrze funkcjonować, potrzebne są nowe żłobki i przedszkola dla najmłodszych gdańszczan. Miasto musi w tym obszarze zrobić znacznie więcej, niż robi dzisiaj, dlatego do 2024 roku uruchomimy 10 nowych żłobków i 5 nowych przedszkoli w dzielnicach, gdzie są one najbardziej potrzebne.

- W każdym żłobku będzie co najmniej 96 miejsc a w każdym przedszkolu co najmniej 125 miejsc dla najmłodszych gdańszczan.

- Budowa i funkcjonowanie nowych placówek będzie finansowane przez gminę ale także dzięki lepszemu niż dzisiaj wykorzystaniu instrumentów zapewnianych przez rząd (program Maluch PLUS)

- Lokalizacja każdego nowego żłobka i przedszkola będzie poprzedzona realnymi konsultacjami z mieszkańcami Gdańska.

- Żłobki i przedszkola powstaną w obiektach będących obecnie w zasobach gminy a także w nowo wybudowanych budynkach.


W 15 minut z Pętli Łostowicka do Wrzeszcza
Sprawna komunikacja zbiorowa to niezbędny element nowoczesnej, przyjaznej mieszkańcom aglomeracji. Gdańszczanie oczekują, by komunikacja miejska działała znacznie lepiej, niż dzisiaj. Dlatego do 2024 roku uruchomimy nowe połączenie tramwajowe, dzięki któremu z Pętli Łostowicka do Wrzeszcza będzie można przejechać w zaledwie 15 minut.

- Tramwaj pojedzie optymalną trasą, a więc przez ul. Łostowicką, 3 Lipy, Schuberta i Do Studzienki.

- Nowy, atrakcyjny sposób komunikacji zyska 55 tysięcy mieszkańców południowych dzielnic Gdańska; aż 35 tysięcy z nich mieszka nie dalej, niż 500 metrów od miejsc, gdzie będą ulokowane przystanki.

- Nowe połączenie będzie korzystne dla mieszkańców takich dzielnic jak Ujeścisko czy Orunia Górna, ale także dla gdańszczan z Chełmu a nawet sporej części Siedlec.

- Nową trasę będzie można łatwo zintegrować z istniejącymi liniami tramwajowymi a także Pomorską Koleją Metropolitalną, której szyny można wykorzystywać także dla ruchu tramwajowego.


3000 mieszkań dla gdańszczan
Gdańsk jest dla wszystkich – nie tylko dla tych, którzy są dobrze sytuowani. Zbyt wielu gdańszczan nie może dziś liczyć na pomoc w najważniejszej życiowej sprawie, jaką jest mieszkanie. Kolejka po komunalne lokum wciąż jest zbyt długa. Dlatego do 2024 roku udostępnimy gdańszczanom co najmniej 3000 mieszkań.

- 800 mieszkań uzyskamy dzięki remontom pustostanów, które znajdują się w zasobach miasta a nie są dziś w żaden sposób wykorzystywane.

- 1200 mieszkań powstanie dzięki współpracy z rządem, prowadzącym program Mieszkanie Plus – nie ma żadnego powodu, by nie korzystać z tego rozwiązania także w Gdańsku.

- 1000 mieszkań udostępnimy w nowych domach komunalnych, które na swoich gruntach wybuduje miasto.

- Proponowane rozwiązania zastąpią mało efektywny program oparty na towarzystwach budownictwa społecznego (TBS).


Wielkie Centrum Sportu na Ujeścisku
Sport to zdrowie. Sport to także integracja lokalnej wspólnoty. W Gdańsku brakuje powszechnie dostępnych obiektów sportowych i rekreacyjnych a problem ten jest szczególnie dotkliwy w nowych, południowych dzielnicach miasta. Dlatego do 2024 roku wybudujemy na Ujeścisku wielofunkcyjne Centrum Sportowe, z którego będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy.

- Centrum zostanie zlokalizowane w nowym Parku Ujeścisko, którego wielkość będzie zbliżona do rozmiarów Parku Reagana. Drugie, mniejsze centrum powstanie nad Jeziorem Osowskim.

- W skład Centrum wejdzie pełnowymiarowa, wielofunkcyjna hala sportowa z trybunami na ok. 500 osób, pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią oraz bieżnią lekkoatletyczną.

- Mieszkańcy będą mogli korzystać z dużej siłowni zewnętrznej, czterech kortów tenisowych, skateparku i odkrytego, sztucznego lodowiska.

- Dzieci otrzymają duży, nowoczesny i w stu procentach bezpieczny plac zabaw.


170 hektarów nowej zieleni miejskiej
Gdańszczanie chcą, by ich miasto było pełne zieleni. Dzisiaj to niemożliwe, bo decydujący wpływ na planowanie przestrzenne Gdańska ma wielki biznes i deweloperzy. My zmienimy te zasady i sprawimy, że Gdańsk będzie zielonym wzorem do naśladowania dla innych polskich metropolii. Dzięki nowej polityce miasta nie tylko obronimy wszystkie obecnie funkcjonujące tereny zielone, ale do 2024 roku udostępnimy mieszkańcom co najmniej 170 hektarów nowej przestrzeni do wypoczynku.

- Nowe miejskie parki powstaną m.in. na Biskupiej Górce, w Nowym Porcie, na Migowie, Ujeścisku, Suchaninie a także na Strzyży, na terenach po gospodarstwie OKAZ.

- Powiększymy Park Oruński, wydłużymy o 15 hektarów w kierunku Brzeźna Park Reagana.

- Zmienimy zasady zarządzania zielenią w mieście: wydzielimy te kompetencje z ZDiZ, zwiększymy nakłady na zieleń miejską,

- Wzorem innych miast stworzymy odrębny fundusz w ramach budżetu obywatelskiego, który będzie dotyczył jedynie gospodarowania terenami zielonymi

- Przeprowadzimy audyt obowiązujących planów zagospodarowania, będziemy stanowczo egzekwować od deweloperów wywiązywanie się z umów dotyczących terenów zielonych.

- Tereny zielone to fundament bezpieczeństwa antypowodziowego Miasta Gdańska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież