Wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae" » W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystej gali wręc... „8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Pierwsza porażka Arki w I lidze
środa, 30 września 2020 07:53
Pierwsza porażka Arki w I lidze
Arka Gdynia doznała pierwszej porażki w rozgrywkach I ligi
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wspomnienia kpt. Franciszka Dąbrowskiego z obrony Westerplatte

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
piątek, 30 sierpnia 2019 18:44

„Wspomnienia z obrony Westerplatte” kpt. Franciszka Dąbrowskiego, zastępcy komendanta Westerplatte, wydane przez Gdańskie Towarzystwo Naukowe – Gdańsk 1 IX 1957, ukazały się serii źródeł historycznych Nr 3 – Biblioteka Gdańska.


…”Wobec przeciągającej się ciszy załoga prostuje nieco grzbiety i kości. Mjr Sucharski schodzi na dół do radiostacji. Wraca po chwili na posterunek dowództwa nie przynosząc żadnych specjalnie ciekawych wiadomości. Przynosi natomiast urywek komunikatu radiowego, że „Westerplatte jeszcze się broni”, oraz że „ Naczelny Wódz pozdrawia załogę…” Uzyskane tą drogą, skąpe zresztą, wiadomości – przekazuję na zmianę z por. Grodeckim poszczególnym gniazdom oporu.


Cisza trwa w dalszym ciągu. Mjr wiedząc o tym, że mam nieprzespaną noc, proponuje mi, abym „uciął sobie” mała drzemkę. Z propozycji tej chętnie korzystam, schodzę do pomieszczenia naprzeciwko radiostacji w suterynie i wyciągam się na sienniku. Zasypiam.

alt


Odpoczynek mój nie trwał długo… Budzi mnie przejmujące, niesamowite i złowrogie wycie przedostające się do izby, w której leżę, przez przewód wentylacyjny. Jest to świst niepodobny do żadnego ze słyszanych do tej pory odgłosów pola walki. Zrywam się ze swego prowizorycznego posłania, tymczasem do przejmującego świstu dołączają się potężne wybuchy. Budynek koszar zaczyna „tańczyć”, jakby był poruszony w posadach. Z sufitu spada wapno tworząc obłok pyłu drażniący gardło i nos. Wybiegam na korytarz. Widzę załogę koszar na płask przywartą do ścian. Tu i ówdzie rozlegają się niepokojące głosy: „gaz”.


Na posterunku dowództwa nie zastaję już nikogo. Wpadam do centrali telefonicznej. Usiłuję nawiązać łączność z wartowniami. Na próżno… nikt nie odpowiada. Okropne wycie ponawia się. Zbiegam z powrotem na dół do suteryny. Szukam majora. Znajduję go w końcu wraz z paroma żołnierzami w kabinie radiostacji.


Budynek w dalszym ciągu kołysze się jak kajak na fali. Jesteśmy pod silnym bombardowaniem lotniczym. Nalot z kompletnym zaskoczeniem wykonują samoloty nurkujące.


Wyjaśnia się więc tajemnica tego niesamowitego świstu i wycia. Nad Westerplatte znajduje się eskadra nurkowców hitlerowskich „Stukasy” bombardują dwiema falami. Wala się na nas dziesiątki bomb 250 kg i zapalających.

alt


Po skończonym nalocie biegnę do plut. Łuczyńskiego, do kabiny bojowej VI, skąd przez strzelnice jest doskonały widok na wartownie I, II, IV i V oraz na willę oficerską. Obserwuję przedpole i wartownię. Stwierdzam, że wartownie stoją. Nie widzę tylko „piątki”. Przedpole przedstawia jakby obraz powierzchni księżyca pełnego lejów, wywalonych drzew oraz palących się jeszcze na polanie przed koszarami bomb zapalających.


Plut. Łuczyńskiemu polecam, by był gotowy ze swoimi trzema karabinami maszynowymi do otwarcia ognia, gdyż należy się spodziewać gwałtownego, rozstrzygającego ataku. Niemcy niewątpliwie będą się starali wykorzystać dogodną dla nich chwilę, po tak silnym nakładzie ognia. Jest to moment bardzo krytyczny dla całości obrony Westerplatte.


Zaniepokojony zauważonym brakiem wartowni V pędzę po schodach do centrali telefonicznej, by uzyskać szczegóły sytuacji na wartowniach. Po drodze słyszę, jak któryś z żołnierzy krzyczy do mnie, że „piątka” zawalona… Wiem, niestety, już o tym.


Przebiegając przez hall w kierunku centrali telefonicznej widzę zwisający stop. Koszary otrzymały więc tak zwane pełne trafienie. Bomba przebiła dwa stropy. Ponadto budynek był ściśle obramowany trafieniami bomb. Obraz zniszczenia wewnątrz duży. Mimo to koszary nie straciły na swej zdolności do obrony.


W centrali wraz z dyżurnym telefonistą, kpr. Antonim Trelą, niewiele możemy zdziałać. Wartownie nie odpowiadają…. Okazuje się, że wskutek bombardowania tak miejsce wylotu podziemnego kabla telefonicznego z koszar, jak i cała sieć telefoniczna między koszarami a poszczególnymi punktami oporu, doznała uszkodzeń. Linia została w kilku miejscach przerwana.

alt


W tej całej swojej bezradności, nie mogąc uzyskać szczegółów sytuacji z wartowniami, wychodzę z powrotem do hallu. Spotykam tutaj mjr. Sucharskiego i por. Grodeckiego. Major wyraża swoje wątpliwości co do celowości dalszego stawiania oporu, czyniąc wyraźną aluzję do wykonania już stawianego nam zadania, które przewidywało obronę przez 12 godzin.


Nie zgadzam się z komendantem. Wahania jego rozstrzyga na korzyść kontynuowania walki mój meldunek, że wartownie stoją. Grodecki potakiwaniem głowy solidaryzuje się ze mną. W przewidywaniu jednak, że lada moment należy oczekiwać natarcia niemieckiego, które może Niemcom przynieść sukces, zapada decyzja palenia akt tajnych i szyfrów. Następują ciężkie chwile oczekiwania na silne natarcie hitlerowskie” …

Zdjęcia pochodzą z kolekcji gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież