Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wspomnienia kpt. Franciszka Dąbrowskiego z obrony Westerplatte

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
piątek, 30 sierpnia 2019 18:44

„Wspomnienia z obrony Westerplatte” kpt. Franciszka Dąbrowskiego, zastępcy komendanta Westerplatte, wydane przez Gdańskie Towarzystwo Naukowe – Gdańsk 1 IX 1957, ukazały się serii źródeł historycznych Nr 3 – Biblioteka Gdańska.


…”Wobec przeciągającej się ciszy załoga prostuje nieco grzbiety i kości. Mjr Sucharski schodzi na dół do radiostacji. Wraca po chwili na posterunek dowództwa nie przynosząc żadnych specjalnie ciekawych wiadomości. Przynosi natomiast urywek komunikatu radiowego, że „Westerplatte jeszcze się broni”, oraz że „ Naczelny Wódz pozdrawia załogę…” Uzyskane tą drogą, skąpe zresztą, wiadomości – przekazuję na zmianę z por. Grodeckim poszczególnym gniazdom oporu.


Cisza trwa w dalszym ciągu. Mjr wiedząc o tym, że mam nieprzespaną noc, proponuje mi, abym „uciął sobie” mała drzemkę. Z propozycji tej chętnie korzystam, schodzę do pomieszczenia naprzeciwko radiostacji w suterynie i wyciągam się na sienniku. Zasypiam.

alt


Odpoczynek mój nie trwał długo… Budzi mnie przejmujące, niesamowite i złowrogie wycie przedostające się do izby, w której leżę, przez przewód wentylacyjny. Jest to świst niepodobny do żadnego ze słyszanych do tej pory odgłosów pola walki. Zrywam się ze swego prowizorycznego posłania, tymczasem do przejmującego świstu dołączają się potężne wybuchy. Budynek koszar zaczyna „tańczyć”, jakby był poruszony w posadach. Z sufitu spada wapno tworząc obłok pyłu drażniący gardło i nos. Wybiegam na korytarz. Widzę załogę koszar na płask przywartą do ścian. Tu i ówdzie rozlegają się niepokojące głosy: „gaz”.


Na posterunku dowództwa nie zastaję już nikogo. Wpadam do centrali telefonicznej. Usiłuję nawiązać łączność z wartowniami. Na próżno… nikt nie odpowiada. Okropne wycie ponawia się. Zbiegam z powrotem na dół do suteryny. Szukam majora. Znajduję go w końcu wraz z paroma żołnierzami w kabinie radiostacji.


Budynek w dalszym ciągu kołysze się jak kajak na fali. Jesteśmy pod silnym bombardowaniem lotniczym. Nalot z kompletnym zaskoczeniem wykonują samoloty nurkujące.


Wyjaśnia się więc tajemnica tego niesamowitego świstu i wycia. Nad Westerplatte znajduje się eskadra nurkowców hitlerowskich „Stukasy” bombardują dwiema falami. Wala się na nas dziesiątki bomb 250 kg i zapalających.

alt


Po skończonym nalocie biegnę do plut. Łuczyńskiego, do kabiny bojowej VI, skąd przez strzelnice jest doskonały widok na wartownie I, II, IV i V oraz na willę oficerską. Obserwuję przedpole i wartownię. Stwierdzam, że wartownie stoją. Nie widzę tylko „piątki”. Przedpole przedstawia jakby obraz powierzchni księżyca pełnego lejów, wywalonych drzew oraz palących się jeszcze na polanie przed koszarami bomb zapalających.


Plut. Łuczyńskiemu polecam, by był gotowy ze swoimi trzema karabinami maszynowymi do otwarcia ognia, gdyż należy się spodziewać gwałtownego, rozstrzygającego ataku. Niemcy niewątpliwie będą się starali wykorzystać dogodną dla nich chwilę, po tak silnym nakładzie ognia. Jest to moment bardzo krytyczny dla całości obrony Westerplatte.


Zaniepokojony zauważonym brakiem wartowni V pędzę po schodach do centrali telefonicznej, by uzyskać szczegóły sytuacji na wartowniach. Po drodze słyszę, jak któryś z żołnierzy krzyczy do mnie, że „piątka” zawalona… Wiem, niestety, już o tym.


Przebiegając przez hall w kierunku centrali telefonicznej widzę zwisający stop. Koszary otrzymały więc tak zwane pełne trafienie. Bomba przebiła dwa stropy. Ponadto budynek był ściśle obramowany trafieniami bomb. Obraz zniszczenia wewnątrz duży. Mimo to koszary nie straciły na swej zdolności do obrony.


W centrali wraz z dyżurnym telefonistą, kpr. Antonim Trelą, niewiele możemy zdziałać. Wartownie nie odpowiadają…. Okazuje się, że wskutek bombardowania tak miejsce wylotu podziemnego kabla telefonicznego z koszar, jak i cała sieć telefoniczna między koszarami a poszczególnymi punktami oporu, doznała uszkodzeń. Linia została w kilku miejscach przerwana.

alt


W tej całej swojej bezradności, nie mogąc uzyskać szczegółów sytuacji z wartowniami, wychodzę z powrotem do hallu. Spotykam tutaj mjr. Sucharskiego i por. Grodeckiego. Major wyraża swoje wątpliwości co do celowości dalszego stawiania oporu, czyniąc wyraźną aluzję do wykonania już stawianego nam zadania, które przewidywało obronę przez 12 godzin.


Nie zgadzam się z komendantem. Wahania jego rozstrzyga na korzyść kontynuowania walki mój meldunek, że wartownie stoją. Grodecki potakiwaniem głowy solidaryzuje się ze mną. W przewidywaniu jednak, że lada moment należy oczekiwać natarcia niemieckiego, które może Niemcom przynieść sukces, zapada decyzja palenia akt tajnych i szyfrów. Następują ciężkie chwile oczekiwania na silne natarcie hitlerowskie” …

Zdjęcia pochodzą z kolekcji gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież