W tygodniku „Sieci”: Jak sędziowie chronią eSBeków » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące ustalenia: seria wyroków lekceważących konstytucję i ust... Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
poniedziałek, 20 stycznia 2020 12:05
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
Pavels Steinbors i Michał Nalepa – jedni z najlepszych zawodników ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Jerzy Szulist: NORD - razem o Gdyni

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 13 maja 2016 11:35

Rozmowa z Jerzym Szulistem, prezydentem Gdyńskiego Związku Pracodawców "NORD"- Dopiero co powstał "NORD", a już pracodawcy gdyńscy wskazują nieprawidłowości w zarządzaniu środkami publicznymi...
Jerzy Szulist: Zrzeszając gdyńskich pracodawców spełniamy oczekiwanie prezydenta Szczurka, który wielokrotnie powtarzał, że środowisko przedsiębiorców powinno mieć swoją reprezentację do rozmów z samorządem. A jako twórcy budżetu, którym prezydent zarządza, będziemy się na temat wydatkowania publicznych pieniędzy wypowiadać i domagać partnerskich relacji.


- Na początek krytykujecie pomysł budowy basenu olimpijskiego i lodowiska. Dlaczego?
Jerzy Szulist: Bo w tym pomyśle nie ma gospodarczej roztropności. Prezydent chce postawić basen o rozmiarach olimpijskich w rejonie stadionu miejskiego w Redłowie, a lodowisko na Grabówku. Gdyby już akceptować pływalnię 50-metrową, to ze względu na obniżkę kosztów eksploatacyjnych obiekty powinny być ze sobą racjonalnie połączone. Ciepło z chłodzenia lodu wykorzystywane do podgrzewania wody z basenu i odwrotnie - obniży wg naszych szacunków łączny koszt użytkowania obiektów o połowę.


- Co prezydent na to?
Jerzy Szulist: Prezydent lubi powtarzać, że jego partia to Gdynia, ale Gdynia to nie tylko najbliższe otoczenie prezydenta. Forsowanie wielkich kapitałochłonnych inwestycji obciążających budżet miasta na lata, brak dla takich projektów konsultacji społecznych, parcie na swoiste pomniki władzy, a lekceważenie problemów komunalnych, infrastrukturalnych, to niestety cechu gdyńskiego samorządu. Na tle rozwiązań komunikacyjnych Gdańska nie wygląda to dobrze.


- Ale prezydent wygrywa pewnie wybory.
Jerzy Szulist: Dobrze sobie radzi z socjotechnika władzy. Nie oszczędza na rozrywce dla młodzieży, finansuje festiwal na lotnisku,bogate powitania Nowego Roku,zawody samolotowe,emerytom zapewnia piknik z darmową herbatka,to pomaga z pieniędzy budżetowych zapewnić sobie sympatię wyborców. Z podsumowania,które zrobił NIK,nasz urząd jest na pierwszym miejscu w wydatkach na "igrzyska". Otwarcie mówiąc, nie uważamy, że budowa przez gminę prywatnej szkoły filmowej jest ważniejsza niż północna obwodnica miasta.Wydatki na drogi są mniej więcej na tym poziomie co wydatki na promocje, tylko do komercyjnego festiwalu muzycznego Gdynia dopłaca 4 miliony złotych.

- OPAT-u nie ma, estakada Kwiatkowskiego ciągle w remoncie, Hutnicza dziurawa...
Jerzy Szulist: ... a mówimy o sercu gospodarczym miasta,drodze,która prowadzi do portowej granicy państwa,ledwo wytrzymującej obciążenia transportowe, mówimy o ulicy, która jest osią komunikacyjną dzielnicy przemysłowej, przy której są zlokalizowane firmy z branży metalowej, które mają coraz większy problem z wywiezieniem swoich ponadgabarytowych produktów i mówimy o obwodnicy OPAT, której nie ma. Tereny przemysłowe po byłym Polifarbie przy ulicy Chwaszczyńskiej są nieuzbrojone, co hamuje napływ nowych firm. Zamiast tego, u wylotu obwodnicy w Chylonii na pasie między jezdniami, gdzie ma się rozpocząć budowa I części OPATu urządza się park, nikomu niepotrzebny i otoczony barierkami. O takich sprawach warto rozmawiać poważnie, bo są poważne, decydują o jakości naszego miasta.


alt- Jak wyglądają relacje z magistratem?
Jerzy Szulist: Poprawnie. Otrzymaliśmy gratulacje i deklaracje współpracy i na tym się skończyło. Natomiast od razu zareagowali marszałek pomorski i wojewoda. Zostaliśmy zaproszeni do pracy w  gospodarczych organach doradczych, do Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości. Chcemy być obecni przy konsultowaniu dokumentów strategicznych z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Pomorza i Gdyni.


- Ile firm zrzesza "NORD"?
Jerzy Szulist: Na początek ponad 30, ale codziennie mamy nowe zapytania i czuć, że związek będzie z każdym tygodniem się powiększał. Potrzebny był impuls, wielu przedsiębiorców zaczynało odczuwać, że nieobecność w sferze publicznej uniemożliwia nam wpływania na ważne rozstrzygnięcia inwestycyjno-gospodarcze. Przed nami walne zebranie. Będziemy rozmawiać o naszej roli w równoważeniu głosu administracji i związków zawodowych. Taki głos, jak słyszymy, był w Gdyni bardzo potrzebny.


- Bo?
Jerzy Szulist: Przedsiębiorcy skarżą się na biurokracje w urzędzie. Mówi się ze w Gdyni dłużej załatwia się pozwolenie na budowę niż trwa cykl budowlany. Myślimy, że bierze to się stad, że dokumenty przechodzą przez klika szczebli decyzyjnych. Warto tez wspomnieć0, że za poprzedniej prezydent, świętej pamięci Franciszki Cegielskiej, w urzędzie pracowało około 300 urzędników, nie była rozwinięta komputeryzacja, a obecnie pracuje 1800 urzędników. Mieszkańców nie przybyło, ilość zadań podobna, a biurokracja spowolniła wydawanie decyzji. Mieszkańcy Gdyni, podatnicy, emeryci to wy jesteście twórcami budżetu miasta, który w roku 2016 będzie wynosić 1,28 miliarda złotych, to wy go wypracowujecie i powinniście mieć dużo większy wpływ na co środki przez was zarobione zostaną wydane.

Zapraszamy przedsiębiorców oraz mieszkańców Gdyni do współpracy z naszym związkiem oraz do odwiedzenia naszej strony internetowej WWW.GZPNORD.PL, przesyłania wszelkich uwag, propozycji odnośnie życia naszego miasta.
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież