Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz... Bogusław Gołąb: Kadencja pionierów » Z Bogusławem Kazimierzem Gołąbem, uczestnikiem strajków z 1970, 1980 r. i 1988 r., stoczniowcem, w 1... Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka otwarta dla czytelników » Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku jest już otwarta dla czytelników. W związku ze stanem e... Nie żyje legenda polskiego judo shihan Ryszard Zieniawa » Odszedł Ryszard Zieniawa, trener klasy mistrzowskiej judo. Człowiek skromny i twardy w „miękkiej szt...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
środa, 13 maja 2020 18:57
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
Rywalizacja w żużlowej eWinner 1. Lidze ma się rozpocząć 11 lipca ...
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
poniedziałek, 11 maja 2020 18:03
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
Lechia Gdańsk przedłużyła kontrakty z Jakubem Arakiem oraz Michał ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Piękniejsze oblicze ulicy Tuwima dzięki wsparciu mieszkańca

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 maja 2016 06:55

Dobiegł końca projekt renowacji położonej w zabytkowej części Wrzeszcza ulicy Tuwima. Znaczny wkład w inwestycję miał Cezary Zieliński, prywatny inwestor i jednocześnie mieszkaniec ulicy. Na terenie jego posiadłości w poniedziałek odbyło się kameralne otwarcie z udziałem prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.Licząca 350 m ulica dotąd straszyła pieszych i kierowców dziurawą nawierzchnią. Współpraca inwestora z Zarządem Dróg i Zieleni zaowocowała jej przebrukowaniem oraz regulacją krawężników. Zadbano także o odnowienie wjazdów na posesje, a Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna wymieniła sieć wodną wraz z przyłączami. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 450 tys zł. Większościowym udziałowcem renowacji było miasto, ale pan Cezary wniósł 100 tys. zł ze swoich prywatnych funduszy.
- Skłoniło mnie do tego poczucie obywatelskiego obowiązku. Mieszkam tu od 10 lat i czuję się odpowiedzialny za tę dzielnicę. To prawdziwa przyjemność korzystać z ładnej równej ulicy, nie musieć się potykać. Żałuję, że rozumienie dobra własnego nieco szerzej, jako części dobra społecznego, nie jest w Polsce powszechne. Granica mojej prywatnej posesji nie powinna wyznaczać pola moich zainteresowań - powiedział Cezary Zieliński.


Pan Cezary zaznaczył, że ulica Tuwima po remoncie stała się jedną z najpiękniejszych w Gdańsku i to jest dla niego największą nagrodą. Nie szuka rozgłosu, ma jednak nadzieję, że jego działanie zainspiruje innych.
- Projekty odnowy dróg lokalnych realizujemy w ramach programu modernizacji dróg i programu chodnikowego, obejmującego 15 mln zł rocznie. Łatwiej jednak podejmować takie inwestycje, gdy współpracują z nami hojni partnerzy społeczni. To bardzo przyspiesza wszelkie działania, bo projektów jest wiele, a budżet ograniczony - podkreślił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej.


Jak powiedział prezydent Adamowicz, partnerstwo prywatno-publiczne w Polsce wciąż jest mało popularne, podczas gdy na Zachodzie to coś naturalnego. Jego zdaniem wkład klasy średniej w poprawę estetyki przestrzeni publicznej byłby nawiązaniem do tradycji miasta, gdyż dawne mieszczaństwo partycypowało w takich inwestycjach, chcąc zostawić coś po sobie.

Milena Nowakowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież