„Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
piątek, 18 października 2019 19:44
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
Huśtawkę nastrojów przeżywali kibice w hali Olivia. Ostatecznie fa ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Piękniejsze oblicze ulicy Tuwima dzięki wsparciu mieszkańca

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 maja 2016 06:55

Dobiegł końca projekt renowacji położonej w zabytkowej części Wrzeszcza ulicy Tuwima. Znaczny wkład w inwestycję miał Cezary Zieliński, prywatny inwestor i jednocześnie mieszkaniec ulicy. Na terenie jego posiadłości w poniedziałek odbyło się kameralne otwarcie z udziałem prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.Licząca 350 m ulica dotąd straszyła pieszych i kierowców dziurawą nawierzchnią. Współpraca inwestora z Zarządem Dróg i Zieleni zaowocowała jej przebrukowaniem oraz regulacją krawężników. Zadbano także o odnowienie wjazdów na posesje, a Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna wymieniła sieć wodną wraz z przyłączami. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 450 tys zł. Większościowym udziałowcem renowacji było miasto, ale pan Cezary wniósł 100 tys. zł ze swoich prywatnych funduszy.
- Skłoniło mnie do tego poczucie obywatelskiego obowiązku. Mieszkam tu od 10 lat i czuję się odpowiedzialny za tę dzielnicę. To prawdziwa przyjemność korzystać z ładnej równej ulicy, nie musieć się potykać. Żałuję, że rozumienie dobra własnego nieco szerzej, jako części dobra społecznego, nie jest w Polsce powszechne. Granica mojej prywatnej posesji nie powinna wyznaczać pola moich zainteresowań - powiedział Cezary Zieliński.


Pan Cezary zaznaczył, że ulica Tuwima po remoncie stała się jedną z najpiękniejszych w Gdańsku i to jest dla niego największą nagrodą. Nie szuka rozgłosu, ma jednak nadzieję, że jego działanie zainspiruje innych.
- Projekty odnowy dróg lokalnych realizujemy w ramach programu modernizacji dróg i programu chodnikowego, obejmującego 15 mln zł rocznie. Łatwiej jednak podejmować takie inwestycje, gdy współpracują z nami hojni partnerzy społeczni. To bardzo przyspiesza wszelkie działania, bo projektów jest wiele, a budżet ograniczony - podkreślił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej.


Jak powiedział prezydent Adamowicz, partnerstwo prywatno-publiczne w Polsce wciąż jest mało popularne, podczas gdy na Zachodzie to coś naturalnego. Jego zdaniem wkład klasy średniej w poprawę estetyki przestrzeni publicznej byłby nawiązaniem do tradycji miasta, gdyż dawne mieszczaństwo partycypowało w takich inwestycjach, chcąc zostawić coś po sobie.

Milena Nowakowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież