Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Cukrzyca - dlaczego warto się badać?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 maja 2015 11:40

Cukrzyca (Diabetes Mellitus) – jest chorobą niejednorodną, mówi się obecnie o  grupie chorób metabolicznych, których wspólnym mianownikiem jest podwyższony poziom cukru we krwi. Choroba ta powstaje albo na skutek zaburzeń w produkcji insuliny w organizmie, albo też na skutek defektu działania insuliny produkowanej w organizmie.  


Wyróżniamy dwa główne typy cukrzycy: cukrzyca tylu 1 tak zwana insulinozależna oraz cukrzyca typu 2 tak zwana insulinoniezależna.
Przyczyną cukrzycy typu 1 są uwarunkowania genetyczne oraz uszkodzenia trzustki po przebytych infekcjach wirusowych. Jest to typ cukrzycy występujący głównie u dzieci i osób młodych, stanowi około 10-15% wszystkich chorych na cukrzycę.


O wiele częstsza jest cukrzyca typu 2 – występująca u ok. 80-85% osób chorujących na cukrzycę, jest to choroba rozpoznawana u osób głównie dorosłych i w podeszłym wieku z nadwagą lub otyłością, prowadzących niezdrowy tryb życia bez regularnej aktywności fizycznej.
Na świecie według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1985 zanotowano 30 milionów ludzi z cukrzycą, w 1995 (czyli 10 lat później) ta liczba wzrosła do około 135 milionów, a w roku 2000 – aż do  171 milionów osób. Szacuje się, że w roku 2030 będzie to około 366 milinów chorych.  Dlatego nie bez powodu mówi się o cukrzycy jako o współczesnej epidemii. Z pewnością jest to obecnie główna choroba cywilizacyjna.


Przewiduje się, że w Polsce ponad 2,5 miliona ludzi choruje na cukrzycę, a 30% z nich nawet nie wie, o swojej chorobie, liczba pacjentów z tą chorobą będzie rosła lawinowo osiągając za kilka lat około 10% naszego społeczeństwa.
Główne powody zachorowań, tak w Polsce jak i na świecie, to niezdrowe żywienie, nadwaga, siedzący tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej, ale też starzenie się społeczeństwa.

Cukrzyca nie boli, a rozwijając się latami uszkadza ważne narządy i prowadzi do wielu powikłań. Dlatego tak ważna jest kontrola, aby wcześnie rozpoznać i włączyć leczenie zapobiegając rozwojowi powikłań.  
Powikłania cukrzycy są groźne, a z ich powodu umiera na świecie około 3,2 miliona osób rocznie.


Jakie mogą być powikłania cukrzycy?

Długotrwały podwyższony poziom cukru we krwi może prowadzić do uszkodzenia wielu narządów i zmian głównie w narządzie wzroku, nerkach, układzie sercowo – naczyniowym, nerwowym, obwodowych naczyniach krwionośnych.  
Najczęstszym powikłaniem cukrzycy jest choroba niedokrwienna serca, która powstaje na skutek zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych. Mówi się, że ponad połowa chorych na cukrzycę umiera z powodu choroby niedokrwiennej serca, a jednoczesne występowanie cukrzycy i choroby niedokrwiennej serca zwiększa ryzyko zgonu u mężczyzn 2-3 krotnie i aż 3-5 krotnie u kobiet.


Bardzo ważnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych w cukrzycy są zaburzenia w gospodarce lipidowej.
U pacjentów z cukrzycą o wiele częściej spotyka się podwyższone stężenie trójglicerydów i obniżenie tak zwanego dobrego cholesterolu (cholesterolu frakcji HDL) . Zaburzenia lipidowe należą do głównych czynników ryzyka miażdżycy u pacjentów chorych na cukrzycę i występują u ponad 50% pacjentów. U chorych na cukrzycę obserwuje się 2-4 razy większe ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo – naczyniowego.


Jak się kontrolować?
Podstawowym badaniem w rozpoznaniu cukrzycy jest oznaczenie cukru (glukozy) we krwi pełnej. Najlepiej robić to w godzinach rannych, na czczo. Ważne i zalecane jest również wykonanie lipidogramu, aby ocenić stopień zaburzeń lipidowych i zastosować odpowiednie leczenie.
Badania kontrolne powinien wykonać co 3 lata każdy, kto skończył 45 rok życia. Natomiast co roku badania kontrolne powinny wykonać osoby:
- z nadwagą,
- kobiety, które przebyły cukrzycę ciężarnych lub urodziły dziecko powyżej 4,5 kg,
- osoby z wysokim poziomem trójglicerydów,
- chorzy na nadciśnienie tętnicze lub inne choroby układu krążenia.
Osobom, które chorują już na cukrzyce zaleca się okresowe monitorowanie cukru we krwi za pomocą glukometru, aby ocenić czy zastosowane leczenie jest optymalne.  

Wyniki badań powinien ocenić lekarz, aby właściwie je odczytać i jeżeli trzeba, zastosować odpowiednie leczenie.  

Centrum Medyczne Synexus
lek. med. Joanna Przesmycka


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież