Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nagroda Lecha Wałęsy dla prezydenta Brazylii

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 07 września 2011 12:12

Luiz Inácio Lula da Silva, do 2011 r. prezydent Brazylii, uhonorowany zostanie za działania na rzecz pokojowego porozumienia i solidarnej współpracy narodów, w szczególności wzmocnienie na arenie międzynarodowej znaczenia krajów rozwijających się oraz za działania na rzecz zmniejszenia nierówności społecznych.


- Ta Nagroda jest nie tylko uznaniem moich osobistych dokonań, ale także hołdem oddanym narodowi brazylijskiemu, który przez ostatnie osiem lat pokazał jak w pokojowy i demokratyczny sposób można przeprowadzić ekonomiczną i społeczną rewolucję - napisał Lula da Silva na wieść o przyznaniu mu Nagrody, czytamy w przekazanym komunikacie Fundacji Instytut Lecha Wałęsy.


- Obydwaj byliśmy związkowcami, choć wywodzimy się z różnych korzeni ideowych. Mieliśmy okazję dokonać w swoich krajach przemian. Cieszę się, że teraz spotkamy się w Polsce - mówi Lech Wałęsa o tegorocznym laureacie.


Na Nagrodę Lecha Wałęsy w 2011 roku składa się czek opiewający na 100 tys. dolarów amerykańskich,  z przeznaczeniem na wsparcie działalności laureata, dyplom oraz statuetka. 
- Prezydent da Silva w swoim kraju przeprowadził pokojowe reformy, zmniejszył nierówności społeczne, działa także na arenie międzynarodowej, łagodząc konflikty i występując niejednokrotnie w roli rzecznika krajów rozwijających się – uzasadnia wybór tegorocznego laureata Piotr Gulczyński, prezes Instytutu Lecha Wałęsy.


Partnerem Nagrody Lecha Wałęsy jest PKO Bank Polski.


29 września Luiz Inácio Lula da Silva przyjedzie na zaproszenie Instytutu Lecha Wałęsy do Polski by odebrać nagrodę na uroczystości w Dworze Artusa w Gdańsku.


Luiz Inácio Lula da Silva  to były związkowiec. Tak jak Wałęsa jego pozycja wyrosła na buncie przeciwko ówczesnej władzy. Nim w latach 2003 do 2011 sprawował urząd prezydenta Brazylii, już jako nastolatek zaangażował się w działalność związków zawodowych. Jego związkowa aktywność wiązała się z ryzykiem. W Brazylii rządziła bowiem wojskowa junta, która  wprowadziła w Brazylii reżim autorytarny. Od 1972 roku da Silva był jednym z przywódców ruchu związkowego. Za organizowanie protestów i strajków był więziony. Późniejszy prezydent Brazylii współtworzył lewicowe skrzydło Partido dos Trabalhadores (Partii Pracujących) i uczestniczył  w kampaniach społecznych, które doprowadziły do ustąpienia władz wojskowych.


Nagroda, ustanowiona w 2008 roku przez Lecha Wałęsę w podziękowaniu za wsparcie z 1983 roku, kiedy to otrzymał on Pokojową Nagrodę Nobla, ma honorować osoby, instytucje lub ruchy społeczne działające na rzecz porozumienia i solidarnej współpracy narodów, wolności i promocji wartości, które stanowiły podstawę ruchu „Solidarność”. Nagroda przyznawana jest przez Kapitułę w składzie Lech Wałęsa, b. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Vaclav Havel, b. prezydent Czechosłowacji i Republiki Czeskiej, Stanisław Szuszkiewicz, b. przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi, Jan Krzysztof Bielecki, b. premier, Bernard Kouchner, Minister Spraw Zagranicznych   Francji, Władysław Bartoszewski, były polski Minister Spraw Zagranicznych, Emil Constantinescu, b. prezydent Rumunii, oraz Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.


Przed rokiem nagrodą uhonorowano Janinę Ochojską, działaczkę humanitarną, założycielkę Polskiej Akcji Humanitarnej.


Nagroda Lecha Wałęsy jest wręczana osobom bądź organizacjom działającym na rzecz porozumienia i solidarnej współpracy narodów, wolności i poszanowania podstawowych praw człowieka.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież