Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Felix Meseck - słynny gdański rysownik
poniedziałek, 01 marca 2021 13:24
Felix Meseck - słynny gdański rysownik
Felix Meseck urodził się w Gdańsku pod koniec XIX wieku, w 1883

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sobótkowe święto ulicy Jaśkowa Dolina - GALERIA

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 czerwca 2013 18:04

Wielu mieszkańców Gdańska wzięło udział w Sobótkowym Święcie ulicy Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu oraz w Biegach Grand Prix. Te dwie plenerowe imprezy odbyły się 23 czerwca 2013 r. (niedziela) w godzinach od 12 do 24.00.

GALERIA


Ich organizatorzy poprzez nawiązanie do historycznej tradycji, pragną na nowo przybliżyć zapomniany zwyczaj tzw. „Sobótek”, tj. w wigilię dnia Świętego Jana. Miejsce sobótkowych spotkań dawnych gdańszczan właśnie w rejonie ulic Jaśkowa Dolina i Sobótki, było na tyle znane, że gromadziło jednorazowo nawet do 30 tys. mieszkańców, nie wyłączając ówczesnych elit w tym członków rodziny panującej.


alt


Zwyczaj odwiedzania doliny pochodzi od XIX wiecznej mody na spacery „za miasto” w poszukiwaniu pięknych widoków. Z założonego na wzgórzach parku rozciągał się widok na rozległą panoramę miasta i okolic, odległego portu, morskiego brzegu, a przy dobrej pogodzie nawet półwyspu helskiego. Wędrówkę do owych widoków urozmaicały specjalnie ukształtowane trasy spacerowe z miejscami postojowymi, altanami, restauracjami oraz liczne festyny. Specjalnym dniem była „sobótka” organizowana corocznie na Festynowej Łące i okolicznych wzgórzach.


altW tym właśnie otoczeniu Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny z Gdańską Szkołą Artystyczną, Klubem Lekkoatletycznym Lechia Gdańsk oraz Klubem Winda zorganizowali Fiestę - Święto Ulicy.


Bogaty program artystyczny z paradą orkiestr, bębniarzami, przemarszem mieszkańców Gdańska, odbył się na specjalnie zamkniętej dla ruchu samochodowego ulicy Jaśkowa Dolina:

Pokaźna parada, w południe wyruszyła ze skrzyżowania Jaśkowej Doliny z ulicą Sobótki w stronę Teatru Leśnego. Uświetnił ją przejazd zabytkowego dwukonnego pojazdu, poruszające się w kolorowym dymie instalacje artystyczne oraz grupy odtworzeniowe w historycznych strojach z epoki.


altGrand Prix Wrzeszcz Górny z cyklu Biegowego Grand Prix Dzielnic Gdańska odbył się w trzech kategoriach wiekowych.
Bieg młodzieżowy uczniów podstawówek na 1 km, gimnazjów na dystansie ok. 1,5 km oraz bieg główny na 5 km (2 pętle duże po 2,4 km + dobieg 250 m). W galerii fotograficznej portal wybrzeze24.pl zamieszcza wiele zdjęć zawodników z tej ulicznej walki biegowej.


altNa scenie Teatru Leśnego odbyły się warsztaty artystyczne  pn. „Dolina Sztuki” oraz prezentacje szkół i zespołów muzycznych.
Wieczorem w szklanej wnęce Domu Handlowego Manhattan. We Wrzeszczu odbyły się występy aktorów Teatru „ZNAK”, a  studenci uniwersytetu Gdańskiego zaprezentowali sztukę Arystofanesa „Ptaki „ oraz „Tuwim dla Dorosłych”. Na koniec czekała słodka niespodzianka Sobótkowy Tort Gigant dla wszystkich uczestników imprezy.


Podczas niej odbyła się także zbiórka charytatywna „góry grosza" dla Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Pieniążki były zbierane do specjalnej wanny ciągniętej przez wolontariuszy na drewnianym wozie drabiniastym.


Wła-49 (wieloletni mieszkaniec ul. Sobótki 8)
fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież