Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... 50 tysięcy złotych kary dla „Solidarności” » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sobótkowe Święto Jaśkowej Doliny

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 21 czerwca 2013 17:16

altDo wzięcia udziału w Sobótkowym Święcie ulicy Jaśkowa Dolina oraz w zawodach biegowych, zapraszają Arkadiusz Kowalina, Przewodniczący Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny oraz Kamil Sośniak, Koordynator Biegowego Grand Prix Dzielnic Gdańska. Impreza plenerowa odbędzie się 23 czerwca 2013 r. (niedziela) w godzinach 12.00 - 24.00.
Organizatorzy poprzez nawiązanie do historycznej tradycji, pragną na nowo przybliżyć zapomniany zwyczaj tzw. „Sobótek” w wigilię dnia Świętego Jana. Miejsce sobótkowych spotkań dawnych gdańszczan było na tyle znane, że gromadziło jednorazowo nawet do 30 tys. mieszkańców, nie wyłączając ówczesnych elit w tym członków rodziny panującej.


altZwyczaj odwiedzania doliny pochodzi od XIX-wiecznej mody na spacery „za miasto” w poszukiwaniu pięknych widoków. Z założonego na wzgórzach parku rozciągał się widok na rozległą panoramę miasta i okolicę, odległego portu, morskiego brzegu, a przy dobrej pogodzie nawet półwyspu helskiego. Wędrówkę do owych widoków urozmaicały specjalnie ukształtowane trasy spacerowe z miejscami postojowymi, altanami, restauracjami oraz liczne festyny. Specjalnym dniem była „sobótka” organizowana corocznie na Festynowej Łące i okolicznych wzgórzach.


altW tym właśnie otoczeniu Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny z Gdańską Szkołą Artystyczną, Klubem Lekkoatletycznym Lechia Gdańsk oraz Klubem Winda zorganizowano Fiestę - Święto Ulicy Jaśkowa Dolina. Zostanie ona zamknięta dla ruchu samochodowego, gdyż bogaty program artystyczny przewiduje paradę orkiestr wraz z bębniarzami oraz przemarsz mieszkańców Gdańska.


Parada o godzinie 12.15 wyruszy w stronę Teatru Leśnego ze skrzyżowania ul. Sobótki i Jaśkowej Doliny. Uświetni ją przejazd zabytkowych pojazdów konnych, poruszające się instalacje artystyczne oraz grupy odtworzeniowe w historycznych strojach z epoki.


Grand Prix Wrzeszcz Górny z cyklu Biegowego Grand Prix Dzielnic Gdańska - 13:00  Bieg Młodzieżowy – Podstawówki 1 km,  13:25  Bieg Młodzieżowy – Gimnazjum na dystansie ok. 1,5 km  (kategoria gimnazjum) 13:50  Bieg Główny 5 km.


Warsztaty i plenery artystyczne - „Dolina Sztuki” w godzinach 14.30-17.30 oraz prezentacje szkół i zespołów muzycznych na scenie Teatru Leśnego. Wystąpią uczniowie SP nr 45, 17, 39, Gmin. nr 26 + EFOZ, ZSS nr 1, De la Salle, Szkoła Artystyczna ZNAK.


Występy teatralne od 22.00 do 24.00 odbędą się w szklanej wnęce - D.H. Manhattan. Teatr „ZNAK” oraz studenci uniwersytetu Gdańskiego zaprezentują sztukę Arystofanesa „Ptaki „ oraz „Tuwim dla Dorosłych”. Słodka niespodzianka Tort Gigant dla wszystkich uczestników!
Podczas imprezy odbędzie się zbiórka charytatywna „góry grosza" dla Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Pieniążki będą zbierane do specjalnej wanny ciągniętej przez wolontariuszy na drewnianym wozie drabiniastym.


alt


Organizatorzy liczą na odnowienie sympatii do zapomnianej „Małej Doliny Loary” Gdańska, miejsca godnego uwagi na nowo odbudowującego swoją tożsamość i tradycje. Mają nadzieję, że Jaśkowa Dolina, jak za dawnych lat, stanie się lubianym deptakiem oraz miejscem spotkań, w którym warto przebywać i miło spędzać czas.

Wła-49 (Wieloletni mieszkaniec ul. Sobótki 8)
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież