15 punktów Karnowskiego?! Brawura prezydenta... » Fotoreporter "Faktu" udokumentował w Warszawie sprawność za kierownicą pierwszego sopockiego obywate... STRABAG zarabia w Gdańsku. Kto bogatemu zabroni? » Gdańsk i dwie zaprzyjaźnione gminy wypłaciły dwa miliony złotych tytułem zadośćuczynienia koncernowi... Szymon Pawlicki, aktor, odważny człowiek – nie żyje » Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, człowiek “Solidarności”. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu... Tomasz Augustyniak, szef pomorskiego sanepidu, odwołany » Tomasz Augustyniak został odwołany z funkcji Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanita... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Rządowi wystawiłbym czwórk... » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wywiad z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który za walkę z epid... Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Rusza Ekstraklasa S.A.. Nadzieje Lechii
środa, 27 stycznia 2021 18:38
Rusza Ekstraklasa S.A.. Nadzieje Lechii
W piątek, 29 stycznia, piłkarska Ekstraklasa SA wznawia rozgrywki.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
niedziela, 17 stycznia 2021 13:37
Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
Ostatni raz ze Zbyszkiem Szczepankiem spotkałem się w październiku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego roku

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 listopada 2020 17:47

Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i nie zakończy się w tym roku. Hospicjum ma zgodę NFZ na dalszą działalność i zaczęło ją prowadzić.


– W sprawie pożaru w chojnickim hospicjum śledztwo w dalszym ciągu prowadzone jest w sprawie, co oznacza, że póki co żadnej osobie nie zostały przedstawione zarzuty przestępstwa. W niniejszej sprawie prokurator obecnie oczekuje na sporządzenie brakujących opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej na temat obrażeń, jakie w wyniku powstałego pożaru odnieśli pozostali pokrzywdzeni pensjonariusze. Po uzyskaniu tychże opinii najprawdopodobniej prokurator będzie mógł podjąć decyzję co do dalszego toku tego śledztwa – poinformował nas prok. Paweł Wnuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku, którego odpowiedź brzmi niemal identycznie od kilku miesięcy.


Jako, że od tragedii minie rok dopytywaliśmy o perspektywy zakończenia śledztwa.
– Tego rodzaju decyzja z pewnością nie nastąpi do końca tego roku. Należy jej się do końca marca 2021 roku – odpowiada prokurator Wnuk.
Śledztwo prowadzone jest w kierunku spowodowania niebezpiecznego zdarzenia, które zagroziło życiu wielu osób oraz którego następstwem była śmierć czterech osób. Podlega wyjaśnieniu kwestia ewentualnych zaniedbań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie hospicjum przy ul. Strzeleckiej, w tym wpływ prowadzonych na terenie hospicjum prac remontowo-budowlanych na bezpieczeństwo pożarowe.


Oprócz przesłuchania świadków, w tym bezpośrednich świadków zdarzenia, na polecenie prokuratora uzyskana została wiosną br. opinia biegłego z zakresu pożarnictwa oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego, z której wynika, iż do pożaru doszło na skutek zaprószenia ognia niedopałkiem papierosa przez jednego z pensjonariuszy hospicjum, który w wyniku swojego nieostrożnego zachowania poniósł śmierć. Opinia ta była w toku śledztwa uzupełniana.


Przypomnijmy, że chojnickiemu hospicjum patronował Leszek Bonna, który pomagał w utworzeniu chojnickiego hospicjum stacjonarnego na bazie starego obiektu poszpitalnego. Dziś to pomorski wicemarszałek. Karierę polityczną zaczynał w SLD u boku popularnego samorządowca i burmistrza Arseniusza Finstera. Potem barwy zmienił i jedną kadencję był radnym PO w Chojnicach (2002-06), następnie radnym pomorskiego Sejmiku, a od 2003 dyrektorem chojnickiego Szpitala Specjalistycznego. Od listopada ub.r. zasiada w fotelu pomorskiego wicemarszałka. Wspólnie z żona Barbarą, radiologiem, miał udziały w spółce medycznej Alte i założył w 2011 r. fundację Jarcewo. Z kolei rodzinna spółka Bonamed w lutym 2019 została uwzględniona w Regionalnym Programie Operacyjnym i otrzymała dofinansowanie ośrodka rehabilitacji kardiologicznej w Jarcewie.


Hospicyjna fundacja Palium, której prezesuje Barbara Bonna, została zarejestrowana w 2005 r. Celem fundacji „jest szerzenie idei hospicyjnej i pozyskiwanie funduszy dla Hospicjum Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Chojnicach”. Okazało się post factum, że fundacji nie stać było na system przeciwpożarowy mimo, że na jej koncie było półtora miliona złotych.


W marcu 2019 roku Straż Pożarna nakazała usuniecie uchybień w bezpieczeństwie przeciwpożarowym, w tym montaż hydrantów w budynku hospicjum i opracowanie instrukcji przeciwpożarowej. Nie wydała jednak nakazu instalacji czujników dymu. Śledztwo słupskiej prokuratury nie obejmuje finansowego aspektu działalności hospicjum


Tymczasem fundacja hospicyjna wystarała się o dopuszczenie hospicjum przy ul. Strzeleckiej do dalszej działalności i o kolejny kontrakt z NFZ. W tej sprawie prezes fundacji składała uzupełnioną dokumentację w siedzibę Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Dopytywaliśmy wicemarszałka Leszka Bonnę o działalność hospicjum po pożarze.
- To jest pytanie do mojej żony, która jest prezesem fundacji. Ona się zajmuje wszelkimi jej sprawami. Teraz jest bardzo zajęta. Usługi były zawieszone. Dokumentacja została uzupełniona. Działalność jest wznowiona. Hospicjum funkcjonuje, o ile pamiętam, bodaj od miesiąca – mówi wicemarszałek Bonna.


Mimo prowadzonego śledztwa NFZ zezwolił na uruchomienie działalności hospicjum, a wcześniejszy kontrakt z funduszem, po okresie zawieszenia, został wznowiony.
- Fundacja miała kontrakt z funduszem. Po pożarze zawieszono wykonywanie świadczeń, więc nie dostawała pieniędzy. Musiała przedstawić wszelkie zgody od straży pożarnej po sanepid. Dokumentacja została przedstawiona, sprawdzona. Uznaliśmy, że zgoda może być wydana po wizji lokalnej. Wznowienie działalności zostało zaakceptowane i stopniowo nastąpiło - informuje nas Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ.


Za spowodowanie niebezpiecznego pożaru, którego następstwem jest śmierć człowieka grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do lat 12; za zaniedbania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież