Tadeusz Cymański: Lat zaniedbań nie można zasypać przez kadencję » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem Solidarnej Polski (klub parlamentarny PiS), b. europosłem (2009-14) ro... Liberalizm pogrzebowy » W roku 2010, przy konstruowaniu budżetu na rok następny, za rządów premiera Donalda Tuska, gdy nad f... Były szef kancelarii premiera Tuska skazany za tragiczny lot do Smoleń... » Były szef KPRM z lat 2007-2013 minister Tomasz Arabski został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wol... Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" » Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" podsumował zajęcia pracowni ceramicznej, plastycznej oraz rysunku i mal... Andrzej Seweryn: Jestem aktorem teatralnym » W ramach cyklu „Ergo Hestia po godzinach” gdański pisarz, dziennikarz, scenarzysta Wojciech Fułek po... Sąd otwiera plac Solidarności » Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał odwołanie złożone przez Europejskie Centrum Solidarności i uchylił decy... Pierwszy wernisaż młodych twórców w Stacji Orunia » Wernisaż prac podsumował rok zajęć twórczych dla rodziców z małymi dziećmi prowadzonych w Stacji Oru... Andrzej Seweryn gościem „ERGO Hestia po godzinach" » 11.06 (wtorek) o g. 16.00 w siedzibie głównej ERGO Hestii w Sopocie odbędzie się wyjątkowe spotkanie... "Dzień Słuchacza" po raz piąty w CKZiU nr 1 » 31 maja w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku odbył się "Dzień Słuchacza", ... Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos - wyzwanie globalne » W czwartek, 30 maja, w Gdańsku odbyła się debata "Połączenie kapitałowe PKN Orlen i Grupy Lotos, jeg...
Reklama
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
poniedziałek, 03 czerwca 2019 14:59
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
Mieczysław Struk, "towarzysz naczelnik Jastarni" w 1988 roku odzyska ...
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
sobota, 15 czerwca 2019 08:58
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
W sobotę o godz. 16.30 w Ostrowie Wielkopolskim rozpocznie się mecz ...
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
środa, 12 czerwca 2019 20:11
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
7 czerwca 2019 roku Rada Nadzorcza otrzymała rezygnację Pana Adama M ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
wtorek, 04 czerwca 2019 14:33
Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
Malarstwo Joanny Śmielowskiej usytuowane jest między snem a jawą. M ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rozliczenia najpierw w PiS, teraz w SLD: Napieralski pod partyjny sąd?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 listopada 2011 14:25

Po tym, jak przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski dokonał politycznej vendetty na warszawskich działaczach Sojuszu i bez wiedzy czołowych polityków lewicy na Mazowszu Zarząd SLD rozwiązał Zarząd i Radę dzielnicy warszawskiego koła SLD Śródmieście działacze Sojuszu ze stolicy wzięli w obronę zawieszonych działaczy. Być może zaprowadzi to przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego przed krajowy sąd partyjny za rozwiązanie bez uzasadnienia największej struktury partyjne w kraju. Przypomnijmy, że rozwiązanym kołem w Śródmieściu kierował zawieszony w prawach członka SLD wiceszef warszawskich struktur Sojuszu Jerzy Budzyn. Teraz, czując poparcie partyjnych kolegów, Budzyn przechodzi do kontrataku.

- Rada warszawska SLD przyjęła uchwałę sprzeciwiając się rozwiązaniu największej w Polsce struktury partyjnej Sojuszu. Tym samym nie podzieliła zdania władz krajowych SLD. Widoczna jest też zmiana stanowiska niektórych członków Zarządu krajowego partii – mówi Budzyn.
Otóż w głosowaniu warszawskim od głosu wstrzymała się Paulina Piechna-Więckiewicz,przewodnicząca Federacji Młodych Socjaldemokratów „FMS, członkini Zarządu Krajowego SLD. Budzyn może też liczyć na wsparcie niektórych działaczy partyjnych z głębi kraju.
- Każdy członek Sojuszu ma prawo zadawać władzom partii pytania i otrzymać odpowiedzi. Szczególnie jeśli dotyczą one rozliczeń finansowych. Partyjne pieniądze nie mają służyć tworzeniu jakiegoś przytuliska dla przegranych działaczy w rodzaju fundacji, czy instytutu. Nie są to bowiem pieniądze prywatne Grzegorza Napieralskiego i jego najbliższych współpracowników. Każdy członek partii ma prawo wiedzie ile pieniędzy jest na lokatach, ile przeznaczono na kampanię i kto je dzielił, ile zainwestowano w funduszach. Jeśli więc jest jakiś kłopot z tą odpowiedzią to może należy się zastanowić czy to nie prokuratura mogłaby pomóc w jej znalezieniu? – twierdzi Marek Formela, w 2002 kandydat lewicy na prezydenta miasta Gdańska.
Jakie kroki planuje dalej Budzyn?
- Nie stawiałem dotychczas  zarzutów prawnych, ale to co jest w zgodzie z prawem nie oznacza, że jest też sprawiedliwe. Pytaliśmy jak pieniądze zostały rozdysponowane i kto podjął decyzję  – podkreśla Budzyn. Jednocześnie warszawski działacz SLD argumentuje, że rozwiązując śródmiejską strukturę SLD posłużono się nietrafnymi argumentami.
- Podnoszenie, że zawyżaliśmy ilość członków jest nieprawdziwy. Byliśmy w ostatnim czasie trzykrotnie kontrolowani przez komisje rewizyjne. Rygorystycznie przestrzegamy statutu, a tylko za działania niezgodne ze statutem można rozwiązać koło. Rozważam więc, czy nie złożyć wniosku o postawienie przed Krajowym sądem partyjnym Grzegorza Napieralskiego. To jego działania szkodzą partii i blokują uzyskanie odpowiedzi na pytania, które postawiła po kampanii warszawski SLD. Decyzje zaś o rozwiązaniu struktur podjęto bez uzasadnienia – mówi Budzyn.  
 
Do rozwiązanej struktury SLD należeli czołowi politycy tej formacji m.in. Józef Oleksy, Włodzimierz Cimoszewicz i Włodzimierz Czarzasty i wielu innych polityków należących do stowarzyszenia "Ordynacka".
- Została rozwiązana organizacja śródmiejska SLD ze względu - po pierwsze - na to, że jej przewodniczący Jerzy Budzyn został zawieszony, a jego sprawa została skierowana do sądu partyjnego.  W związku z tym struktura nie ma przewodniczącego. Po drugie, od dłuższego czasu, o czym mówili członkowie zarządu krajowego, trzeba określić rzeczywisty stan liczby członków tej organizacji - powiedział dziennikarzom rzecznik SLD Tomasz Kalita.
Przypomnijmy, że Jerzy Budzyn został przez zarząd zawieszony przed posiedzeniem Rady Krajowej SLD. Pretekstem były jego wypowiedzi dla mediów, komentujące uchwałę warszawskiego SLD. Budzyn był jednym z warszawskich działaczy, którzy domagali się, by szef Sojuszu Grzegorz Napieralski wyjaśnił, jak i na kogo wydawał w kampanii wyborczej pieniądze m.in. zarobione na sprzedaży siedziby partii przy ul. Rozbrat. Grzegorz Napieralski  uznał, iż stawianie pytań o pieniądze szkodzą partii. 
Sprawa zaczęła się od Uchwały Rady Warszawskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w sprawie wyników wyborów parlamentarnych 2011: „Oceniając wyniki wyborcze jako bardzo złe,  Rada Warszawska Sojuszu Lewicy Demokratycznej uznaje, że odpowiedzialność za brak planu, przebieg i efekty kampanii wyborczej 2011 ponosi lider partii oraz kierownictwo krajowe partii, jak również Prezydium Klubu Poselskiego poprzedniej kadencji, które de facto stanowiło drugi, nieformalny ośrodek władzy w Partii – napisali wówczas warszawscy działacze SLD.
ASG
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież