Prof. Czauderna: Miasto obrosło siecią układów wynikających z wielolet... » Z prof. Piotrem Czauderną, koordynatorem Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezyden... Brudno(s)pis wyborczy: Z mroków PRL-u lider PO » Mieczysław Struk, który zimą 1988 roku od przydziału pokoju z kuchnią uzależniał niejako wybór na st... Agnieszka Trojok: Mieszkańcy mają zyskiwać, a nie tracić na rozwoju mi... » Rozmowa z Agnieszką Trojok, kandydatką do Rady Miasta Gdańska w okręgu nr 3 z listy PiS, pozycja nr ... Kazimierz Koralewski: Czy wyzwolimy się ze zbiorowego syndromu sztokho... » Z Kazimierzem Koralewskim, przewodniczącym Klubu Radnych PiS w Radzi Miasta Gdańska, radnym od 2000 ... Jak oddać głos by go nie zmarnować » Przed nami najważniejsze dla lokalnych ojczyzn wybory. Ich wynik zależy nie tylko od preferencji ucz... Zagadka okólnika czyli jak ubezpieczać w Gdańsku » Według informacji "Gazety Gdańskiej" Andrzej Bojanowski, wówczas zastępca prezydenta Gdańska ds. pol... III Pomorski Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami » W środę, 17 października, na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Prawa i Administracji odbył się III... Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo? » Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji firmy budowlanej Robyg. W porannej ... Elżbieta Jachlewska: Lepszy Gdańsk jest możliwy, gdy my sami w to uwie... » Z Elżbietą Jachlewską, ekonomistką, aktywistką społeczną, feministką, jedną z liderek Inicjatywy Fem... Elżbieta Strzelczyk: Będę reprezentować problemy i kłopoty mieszkańców... » Rozmowa z Elżbietą Strzelczyk, kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na radną Gdańska z okręgu nr 5 obe...
Reklama
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
środa, 17 października 2018 21:24
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji f ...
Dwie zabójcze kontry i Śląsk na kolanach przed Arką
sobota, 20 października 2018 18:41
Dwie zabójcze kontry i Śląsk na kolanach przed Arką
Arka Gdynia do Wrocławia na mecz ze Śląskiem pojechała, by powtór ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
poniedziałek, 08 października 2018 15:37
ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
Dobiega końca kolejna czteroletnia kadencja zarządu (2014-2018) Pols ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
wtorek, 11 września 2018 17:40
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zacznie się w Gd ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rozliczenia najpierw w PiS, teraz w SLD: Napieralski pod partyjny sąd?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 listopada 2011 14:25

Po tym, jak przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski dokonał politycznej vendetty na warszawskich działaczach Sojuszu i bez wiedzy czołowych polityków lewicy na Mazowszu Zarząd SLD rozwiązał Zarząd i Radę dzielnicy warszawskiego koła SLD Śródmieście działacze Sojuszu ze stolicy wzięli w obronę zawieszonych działaczy. Być może zaprowadzi to przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego przed krajowy sąd partyjny za rozwiązanie bez uzasadnienia największej struktury partyjne w kraju. Przypomnijmy, że rozwiązanym kołem w Śródmieściu kierował zawieszony w prawach członka SLD wiceszef warszawskich struktur Sojuszu Jerzy Budzyn. Teraz, czując poparcie partyjnych kolegów, Budzyn przechodzi do kontrataku.

- Rada warszawska SLD przyjęła uchwałę sprzeciwiając się rozwiązaniu największej w Polsce struktury partyjnej Sojuszu. Tym samym nie podzieliła zdania władz krajowych SLD. Widoczna jest też zmiana stanowiska niektórych członków Zarządu krajowego partii – mówi Budzyn.
Otóż w głosowaniu warszawskim od głosu wstrzymała się Paulina Piechna-Więckiewicz,przewodnicząca Federacji Młodych Socjaldemokratów „FMS, członkini Zarządu Krajowego SLD. Budzyn może też liczyć na wsparcie niektórych działaczy partyjnych z głębi kraju.
- Każdy członek Sojuszu ma prawo zadawać władzom partii pytania i otrzymać odpowiedzi. Szczególnie jeśli dotyczą one rozliczeń finansowych. Partyjne pieniądze nie mają służyć tworzeniu jakiegoś przytuliska dla przegranych działaczy w rodzaju fundacji, czy instytutu. Nie są to bowiem pieniądze prywatne Grzegorza Napieralskiego i jego najbliższych współpracowników. Każdy członek partii ma prawo wiedzie ile pieniędzy jest na lokatach, ile przeznaczono na kampanię i kto je dzielił, ile zainwestowano w funduszach. Jeśli więc jest jakiś kłopot z tą odpowiedzią to może należy się zastanowić czy to nie prokuratura mogłaby pomóc w jej znalezieniu? – twierdzi Marek Formela, w 2002 kandydat lewicy na prezydenta miasta Gdańska.
Jakie kroki planuje dalej Budzyn?
- Nie stawiałem dotychczas  zarzutów prawnych, ale to co jest w zgodzie z prawem nie oznacza, że jest też sprawiedliwe. Pytaliśmy jak pieniądze zostały rozdysponowane i kto podjął decyzję  – podkreśla Budzyn. Jednocześnie warszawski działacz SLD argumentuje, że rozwiązując śródmiejską strukturę SLD posłużono się nietrafnymi argumentami.
- Podnoszenie, że zawyżaliśmy ilość członków jest nieprawdziwy. Byliśmy w ostatnim czasie trzykrotnie kontrolowani przez komisje rewizyjne. Rygorystycznie przestrzegamy statutu, a tylko za działania niezgodne ze statutem można rozwiązać koło. Rozważam więc, czy nie złożyć wniosku o postawienie przed Krajowym sądem partyjnym Grzegorza Napieralskiego. To jego działania szkodzą partii i blokują uzyskanie odpowiedzi na pytania, które postawiła po kampanii warszawski SLD. Decyzje zaś o rozwiązaniu struktur podjęto bez uzasadnienia – mówi Budzyn.  
 
Do rozwiązanej struktury SLD należeli czołowi politycy tej formacji m.in. Józef Oleksy, Włodzimierz Cimoszewicz i Włodzimierz Czarzasty i wielu innych polityków należących do stowarzyszenia "Ordynacka".
- Została rozwiązana organizacja śródmiejska SLD ze względu - po pierwsze - na to, że jej przewodniczący Jerzy Budzyn został zawieszony, a jego sprawa została skierowana do sądu partyjnego.  W związku z tym struktura nie ma przewodniczącego. Po drugie, od dłuższego czasu, o czym mówili członkowie zarządu krajowego, trzeba określić rzeczywisty stan liczby członków tej organizacji - powiedział dziennikarzom rzecznik SLD Tomasz Kalita.
Przypomnijmy, że Jerzy Budzyn został przez zarząd zawieszony przed posiedzeniem Rady Krajowej SLD. Pretekstem były jego wypowiedzi dla mediów, komentujące uchwałę warszawskiego SLD. Budzyn był jednym z warszawskich działaczy, którzy domagali się, by szef Sojuszu Grzegorz Napieralski wyjaśnił, jak i na kogo wydawał w kampanii wyborczej pieniądze m.in. zarobione na sprzedaży siedziby partii przy ul. Rozbrat. Grzegorz Napieralski  uznał, iż stawianie pytań o pieniądze szkodzą partii. 
Sprawa zaczęła się od Uchwały Rady Warszawskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w sprawie wyników wyborów parlamentarnych 2011: „Oceniając wyniki wyborcze jako bardzo złe,  Rada Warszawska Sojuszu Lewicy Demokratycznej uznaje, że odpowiedzialność za brak planu, przebieg i efekty kampanii wyborczej 2011 ponosi lider partii oraz kierownictwo krajowe partii, jak również Prezydium Klubu Poselskiego poprzedniej kadencji, które de facto stanowiło drugi, nieformalny ośrodek władzy w Partii – napisali wówczas warszawscy działacze SLD.
ASG
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież