Prof. Czauderna: Miasto obrosło siecią układów wynikających z wielolet... » Z prof. Piotrem Czauderną, koordynatorem Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezyden... Brudno(s)pis wyborczy: Z mroków PRL-u lider PO » Mieczysław Struk, który zimą 1988 roku od przydziału pokoju z kuchnią uzależniał niejako wybór na st... Agnieszka Trojok: Mieszkańcy mają zyskiwać, a nie tracić na rozwoju mi... » Rozmowa z Agnieszką Trojok, kandydatką do Rady Miasta Gdańska w okręgu nr 3 z listy PiS, pozycja nr ... Kazimierz Koralewski: Czy wyzwolimy się ze zbiorowego syndromu sztokho... » Z Kazimierzem Koralewskim, przewodniczącym Klubu Radnych PiS w Radzi Miasta Gdańska, radnym od 2000 ... Jak oddać głos by go nie zmarnować » Przed nami najważniejsze dla lokalnych ojczyzn wybory. Ich wynik zależy nie tylko od preferencji ucz... Zagadka okólnika czyli jak ubezpieczać w Gdańsku » Według informacji "Gazety Gdańskiej" Andrzej Bojanowski, wówczas zastępca prezydenta Gdańska ds. pol... III Pomorski Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami » W środę, 17 października, na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Prawa i Administracji odbył się III... Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo? » Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji firmy budowlanej Robyg. W porannej ... Elżbieta Jachlewska: Lepszy Gdańsk jest możliwy, gdy my sami w to uwie... » Z Elżbietą Jachlewską, ekonomistką, aktywistką społeczną, feministką, jedną z liderek Inicjatywy Fem... Elżbieta Strzelczyk: Będę reprezentować problemy i kłopoty mieszkańców... » Rozmowa z Elżbietą Strzelczyk, kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na radną Gdańska z okręgu nr 5 obe...
Reklama
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
środa, 17 października 2018 21:24
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji f ...
Dwie zabójcze kontry i Śląsk na kolanach przed Arką
sobota, 20 października 2018 18:41
Dwie zabójcze kontry i Śląsk na kolanach przed Arką
Arka Gdynia do Wrocławia na mecz ze Śląskiem pojechała, by powtór ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
poniedziałek, 08 października 2018 15:37
ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
Dobiega końca kolejna czteroletnia kadencja zarządu (2014-2018) Pols ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
wtorek, 11 września 2018 17:40
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zacznie się w Gd ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Karnowski żąda pół miliona odszkodowania

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 listopada 2011 13:12


Na wokandę gdańskiego Sądu Okręgowego trafiła sprawa z powództwa Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu przeciwko byłym dziennikarzom „Rzeczpospolitej”.
Sopocki włodarz żąda pół milionowego odszkodowania i oficjalnych przeprosin za serię artykułów, które zdaniem Karnowskiego godziły w jego dobre imię. Pozwanymi są były redaktor naczelny gazety Paweł Lisicki i ówczesny reporter „Rzeczpospolitej” Piotr Kubiak.

- Wysokość pozwu ograniczyła wysokość wpisowego. Na większe roszczenie nie było mnie stać. Proszę policzyć ile kosztuje opublikowanie pięćdziesięciu reklam w  „Rzeczpospolitej”. Tyle artykułów na mój temat opublikowano i to mimo moich sprostowań, których nie publikowano. Te nieprawdziwe informacje były powielane przez inne media – powiedział w rozmowie z portalem wybrzeze24.pl Jacek Karnowski
Na razie sąd wysłuchał racji Jacka Karnowskiego. Adwokaci pozwanych dziennikarzy wnieśli o oddalenie powództwa.
Pozew prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego  to efekt upublicznienia tzw. afery sopockiej.
Karnowski zarzuca też niedopełnienie obowiązków prokuraturze i Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu. Karnowski wytoczył wobec tych instytucji odrębny zarzut niedopełnienia obowiązków i niszczenia dowodów.
Karnowski uważa, że został pomówiony i publicznie skazany na łamach "Rzeczpospolitej".  CBA i prokuratura krajowa w Sopocie wszczęły postępowanie przeciwko Karnowskiemu  po publikacji "Rzeczpospolitej" z 11 lipca 2008 r., w której sopocki przedsiębiorca Sławomir Julke stwierdził, że Karnowski złożył mu propozycję korupcyjną.  Został sporządzony akt oskarżenia Karnowskiego. Prezydentowi Sopotu prokuratorzy postawili sześć zarzutów. Jednak dwukrotnie akt oskarżenia sąd zwracał prokuraturze do uzupełnienia.
- Wydano na mnie zaoczny wyrok, bez sądu, wyrok przypominający czasy sądów kapturowych - żalił się Karnowski, argumentując złożenie pozwu do Sądu Okręgowego w Gdańsku przeciwko byłemu redaktorowi naczelnemu Pawłowi Lisickiemu oraz red. Piotrowi Kubiakowi o ochronę dóbr osobistych.  Adwokat Karnowskiego żąda też w jego imieniu opublikowania w mediach przepraszającego oświadczenia przez obu pozwanych. Wczoraj dziennikarze nie stawili się w sądzie.
- Prawni pełnomocnicy jasno określili nasze stanowisko i zawnioskowali  o oddalenie pozwu w całości – powiedział nam Piotr Kubiak. Obrońcy Kubiaka twierdzą, że dziennikarz dochował należytej staranności, opierając się na wiarygodnych informatorach i działał w ramach prawa prasowego.
Kolejny termin rozprawy wyznaczono na 7 lutego.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież