SLD po wyborach - tylko emblemat czy... » Czy SLD na Pomorzu to tylko emblemat? Bardzo dobre indywidualne wyniki Joanny Senyszyn, Macieja Koby... Grzegorz Braun: Stworzyłem gdańszczanom możliwość wyboru » Z Grzegorzem Braunem, reżyserem, dokumentalistą, monarchistą, kandydatem na urząd prezydenta RP w 20... Słuchacze poznawali Radio Gdańsk "od kuchni" » Kilkaset osób odwiedził siedzibę Radia Gdańsk podczas Dnia Otwartego rozgłośni.W środę, 13 lutego, R... Niemiecki przedsiębiorca skazany za używanie języka nienawiści wobec P... » Niemiecki przedsiębiorca Hans G., prowadzący firmę w gminie Kosakowo, został skazany za szerzenie i ... Odwiedź Radio Gdańsk podczas Dni Otwartych » 13 i 22 lutego Radio Gdańsk zaprasza na Dni Otwarte. Nie zabraknie spotkań z ciekawymi ludźmi, a po ... Architektura Biedronia - czy "Wiosna" nadeszła? » Partia "Wiosna" Roberta Biedronia, która zorganizowała swoją konwencję na Torwarze i notuje kilkunas... Premier Jan Olszewski dla "Gazety Gdańskiej": Byłem kandydatem neutral... » Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla "Gazety Gdańskiej", opublikowan... Troje kandydatów na prezydenta Gdańska » Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba i Grzegorz Braun zmierzą się w przedterminowych wyborach na prezy... Obchody urodzin Artura Schopenhauera w Stacji Orunia » W piątek 22 lutego 2019 przypada 231. rocznica urodzin Artura Schopenhauera. Tego dnia w Stacji Orun... Wystawa w Oliwskim Ratuszu Kultury » Oliwski Ratuszu Kultury przygotował niezmiernie interesującą wystawę XIX i XX – wiecznego malarstwa ...
Reklama
Premier Jan Olszewski dla
niedziela, 10 lutego 2019 14:11
Premier Jan Olszewski dla
Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla " ...
Do sześciu razy sztuka czyli MH Automatyka wreszcie pokonała GKS Tychy
wtorek, 19 lutego 2019 22:33
Do sześciu razy sztuka czyli MH Automatyka wreszcie pokonała GKS Tychy
Rekordowa widownia na trybunach hali Olivia, dobra gra i wygrana gdań ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
niedziela, 03 lutego 2019 17:03
Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
Wojciecha Kossaka z Gdańskiem związała znajomość z Cesarzem Niemi ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Św. Jan Bosko patronem Rumi
poniedziałek, 28 stycznia 2019 11:11
Św. Jan Bosko patronem Rumi
W niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspo ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Karnowski żąda pół miliona odszkodowania

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 listopada 2011 13:12


Na wokandę gdańskiego Sądu Okręgowego trafiła sprawa z powództwa Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu przeciwko byłym dziennikarzom „Rzeczpospolitej”.
Sopocki włodarz żąda pół milionowego odszkodowania i oficjalnych przeprosin za serię artykułów, które zdaniem Karnowskiego godziły w jego dobre imię. Pozwanymi są były redaktor naczelny gazety Paweł Lisicki i ówczesny reporter „Rzeczpospolitej” Piotr Kubiak.

- Wysokość pozwu ograniczyła wysokość wpisowego. Na większe roszczenie nie było mnie stać. Proszę policzyć ile kosztuje opublikowanie pięćdziesięciu reklam w  „Rzeczpospolitej”. Tyle artykułów na mój temat opublikowano i to mimo moich sprostowań, których nie publikowano. Te nieprawdziwe informacje były powielane przez inne media – powiedział w rozmowie z portalem wybrzeze24.pl Jacek Karnowski
Na razie sąd wysłuchał racji Jacka Karnowskiego. Adwokaci pozwanych dziennikarzy wnieśli o oddalenie powództwa.
Pozew prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego  to efekt upublicznienia tzw. afery sopockiej.
Karnowski zarzuca też niedopełnienie obowiązków prokuraturze i Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu. Karnowski wytoczył wobec tych instytucji odrębny zarzut niedopełnienia obowiązków i niszczenia dowodów.
Karnowski uważa, że został pomówiony i publicznie skazany na łamach "Rzeczpospolitej".  CBA i prokuratura krajowa w Sopocie wszczęły postępowanie przeciwko Karnowskiemu  po publikacji "Rzeczpospolitej" z 11 lipca 2008 r., w której sopocki przedsiębiorca Sławomir Julke stwierdził, że Karnowski złożył mu propozycję korupcyjną.  Został sporządzony akt oskarżenia Karnowskiego. Prezydentowi Sopotu prokuratorzy postawili sześć zarzutów. Jednak dwukrotnie akt oskarżenia sąd zwracał prokuraturze do uzupełnienia.
- Wydano na mnie zaoczny wyrok, bez sądu, wyrok przypominający czasy sądów kapturowych - żalił się Karnowski, argumentując złożenie pozwu do Sądu Okręgowego w Gdańsku przeciwko byłemu redaktorowi naczelnemu Pawłowi Lisickiemu oraz red. Piotrowi Kubiakowi o ochronę dóbr osobistych.  Adwokat Karnowskiego żąda też w jego imieniu opublikowania w mediach przepraszającego oświadczenia przez obu pozwanych. Wczoraj dziennikarze nie stawili się w sądzie.
- Prawni pełnomocnicy jasno określili nasze stanowisko i zawnioskowali  o oddalenie pozwu w całości – powiedział nam Piotr Kubiak. Obrońcy Kubiaka twierdzą, że dziennikarz dochował należytej staranności, opierając się na wiarygodnych informatorach i działał w ramach prawa prasowego.
Kolejny termin rozprawy wyznaczono na 7 lutego.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież