Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rewitalizacja Dworca PKP w Sopocie

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 stycznia 2013 19:16

Już zawczasu informujemy licznych turystów przybywających masowo zwłaszcza latem koleją do Sopotu, że za około półtora roku nie poznają kolejowego dworca. Ten bardzo zaniedbany obiekt, jak i pobliskie tereny, mają się przekształcić nie do poznania. Mają stanowić chlubę letniej stolicy Polski. Wreszcie po dwóch latach żmudnych starań 7 stycznia 2013 roku w Hotelu Rezydent w Sopocie doszło do podpisania umowy na niskooprocentowaną pożyczkę umożliwiającą zrealizowanie w półtorej roku przedsięwzięcia projektu pod nazwą „Rewitalizacja Dworca PKP oraz terenów przydworcowych w Sopocie”. Projektu opiewającego na łączny koszt około 100 mln zł, a kwotą 37 mln zł współfinansowanego ze środków inicjatywy europejskiej JESSICA.


alt


Umowę niskooprocentowanej pożyczki podpisali uwiecznieni na zdjęciu, pierwszy zastępca prezesa zarządu Banku Gospodarki Komunalnej, Jarosław Bełdowski oraz Prokurent Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej S.A., Adam Meszczyński. Przy podpisaniu umowy obecni byli włodarze województwa pomorskiego oraz miasta Sopot. Przedstawiciel BGK Jarosław Bełdowski powiedział, że jest to pierwsza tego rodzaju zawarta w Europie umowa wykorzystująca jednocześnie środki publiczne i prywatne. 


Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk pogratulował władzom Sopotu, że w porę zwietrzyły wielką szansę w pozyskaniu unijnych środków inicjatywy JESSICA na rewitalizację publicznej przestrzeni miasta. Uczyniła tak już Gdynia, pozyskując takie fundusze na przekształcenie Dworca Morskiego w Muzeum Emigracji oraz władze Gdańska zagospodarowujące dawne tereny wojskowe przy ulicy Słowackiego we Wrzeszczu.
W wojewódzkiej puli tych funduszy, jak zaznaczył pomorski marszałek Mieczysław Struk, jest łącznie 160 mln zł, z czego już spora część została rozdzielona.


Po środki inicjatywy JESSICA, jak stwierdził Paweł Orłowski, Podsekretarz Stanu, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, sięgnęła także Kościerzyna i Pruszcz Gdański. Sopot pod tym względem jest piątym w woj. pomorskim, a 19 w Polsce na 39 takich funduszy rozdysponowanych w 9 krajach.  W ocenie Orłowskiego na sopockiej inwestycji zrobi interes również PKP. A to dlatego, bo w ślady Sopotu z pewnością pójdą inne polskie miasta, którym kolej przekazuje na własność w większości zaniedbane, jak i w niektórych przypadkach zdewastowane dworce kolejowe.


alt


Wicemarszałek województwa pomorskiego, przewodniczący Rady Inwestycyjnej Funduszu Powierniczego JESSICA przedstawiciel EBI, Wiesław Byczkowski pogratulował prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu za podejmowanie niekonwencjonalnych przedsięwzięć co do realizacji miejskich inwestycji. Wyraził jednocześnie nadzieję, że Dworzec PKP w Sopocie będzie obiektem nietuzinkowym.


Inwestycję zrealizuje, wyłoniona przez Miasto Sopot, zgodnie z przepisami ustawy o PPP oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, Bałtycka Grupa Inwestycyjna S.A. (BGI S.A./Partner Prywatny/Inwestor). Umowa PPP pomiędzy Miastem a Inwestorem zawarta została 23 stycznia 2012 r. Od dnia podpisania umowy Inwestor miał rok na przygotowanie kompletu dokumentacji projektowej. Prace te ukończono jednak wcześniej, co umożliwiło BGK zakończenie oceny projektu jeszcze w 2012 r. i podjęcie decyzji o przyznaniu pożyczki JESSICA już w pierwszych dniach 2013 r. Podmiotem zaangażowanym w realizację projektu jest także spółka PKP S.A. która przeniesie prawa własności do części gruntów, na których realizowany będzie projekt w zamian za uzyskanie prawa własności do nowego Dworca PKP oraz nieruchomości wspólnych.


Głównym celem inwestycji jest gruntowna rewitalizacja terenów przydworcowych w Sopocie wraz z przebudową ruchu komunikacyjnego na tym obszarze oraz stworzenie atrakcyjnej, nowoczesnej zabudowy stanowiącej wizytówkę miasta wraz z zieloną (dosadzoną setką drzew) przestrzenią publiczną wokół obiektu. Powstanie dwupoziomowy plac miejski połączony z tzw. „Monciakiem”, podziemny parking na 270 samochodów, nowy dworzec PKP przygotowany do obsługi ok. 5800 osób na dobę, a także nowy hotel oraz kompleks galerii handlowo  usługowych. Po zakończeniu inwestycji, głównym punktem tego obszaru będzie tętniąca życiem promenada, z licznymi kawiarniami i miejscami odpoczynku. Inwestor planuje, że wszystkie te obiekty oddane będą do użytku wiosną 2014 roku.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież