Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rewitalizacja Dworca PKP w Sopocie

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 stycznia 2013 19:16

Już zawczasu informujemy licznych turystów przybywających masowo zwłaszcza latem koleją do Sopotu, że za około półtora roku nie poznają kolejowego dworca. Ten bardzo zaniedbany obiekt, jak i pobliskie tereny, mają się przekształcić nie do poznania. Mają stanowić chlubę letniej stolicy Polski. Wreszcie po dwóch latach żmudnych starań 7 stycznia 2013 roku w Hotelu Rezydent w Sopocie doszło do podpisania umowy na niskooprocentowaną pożyczkę umożliwiającą zrealizowanie w półtorej roku przedsięwzięcia projektu pod nazwą „Rewitalizacja Dworca PKP oraz terenów przydworcowych w Sopocie”. Projektu opiewającego na łączny koszt około 100 mln zł, a kwotą 37 mln zł współfinansowanego ze środków inicjatywy europejskiej JESSICA.


alt


Umowę niskooprocentowanej pożyczki podpisali uwiecznieni na zdjęciu, pierwszy zastępca prezesa zarządu Banku Gospodarki Komunalnej, Jarosław Bełdowski oraz Prokurent Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej S.A., Adam Meszczyński. Przy podpisaniu umowy obecni byli włodarze województwa pomorskiego oraz miasta Sopot. Przedstawiciel BGK Jarosław Bełdowski powiedział, że jest to pierwsza tego rodzaju zawarta w Europie umowa wykorzystująca jednocześnie środki publiczne i prywatne. 


Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk pogratulował władzom Sopotu, że w porę zwietrzyły wielką szansę w pozyskaniu unijnych środków inicjatywy JESSICA na rewitalizację publicznej przestrzeni miasta. Uczyniła tak już Gdynia, pozyskując takie fundusze na przekształcenie Dworca Morskiego w Muzeum Emigracji oraz władze Gdańska zagospodarowujące dawne tereny wojskowe przy ulicy Słowackiego we Wrzeszczu.
W wojewódzkiej puli tych funduszy, jak zaznaczył pomorski marszałek Mieczysław Struk, jest łącznie 160 mln zł, z czego już spora część została rozdzielona.


Po środki inicjatywy JESSICA, jak stwierdził Paweł Orłowski, Podsekretarz Stanu, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, sięgnęła także Kościerzyna i Pruszcz Gdański. Sopot pod tym względem jest piątym w woj. pomorskim, a 19 w Polsce na 39 takich funduszy rozdysponowanych w 9 krajach.  W ocenie Orłowskiego na sopockiej inwestycji zrobi interes również PKP. A to dlatego, bo w ślady Sopotu z pewnością pójdą inne polskie miasta, którym kolej przekazuje na własność w większości zaniedbane, jak i w niektórych przypadkach zdewastowane dworce kolejowe.


alt


Wicemarszałek województwa pomorskiego, przewodniczący Rady Inwestycyjnej Funduszu Powierniczego JESSICA przedstawiciel EBI, Wiesław Byczkowski pogratulował prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu za podejmowanie niekonwencjonalnych przedsięwzięć co do realizacji miejskich inwestycji. Wyraził jednocześnie nadzieję, że Dworzec PKP w Sopocie będzie obiektem nietuzinkowym.


Inwestycję zrealizuje, wyłoniona przez Miasto Sopot, zgodnie z przepisami ustawy o PPP oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, Bałtycka Grupa Inwestycyjna S.A. (BGI S.A./Partner Prywatny/Inwestor). Umowa PPP pomiędzy Miastem a Inwestorem zawarta została 23 stycznia 2012 r. Od dnia podpisania umowy Inwestor miał rok na przygotowanie kompletu dokumentacji projektowej. Prace te ukończono jednak wcześniej, co umożliwiło BGK zakończenie oceny projektu jeszcze w 2012 r. i podjęcie decyzji o przyznaniu pożyczki JESSICA już w pierwszych dniach 2013 r. Podmiotem zaangażowanym w realizację projektu jest także spółka PKP S.A. która przeniesie prawa własności do części gruntów, na których realizowany będzie projekt w zamian za uzyskanie prawa własności do nowego Dworca PKP oraz nieruchomości wspólnych.


Głównym celem inwestycji jest gruntowna rewitalizacja terenów przydworcowych w Sopocie wraz z przebudową ruchu komunikacyjnego na tym obszarze oraz stworzenie atrakcyjnej, nowoczesnej zabudowy stanowiącej wizytówkę miasta wraz z zieloną (dosadzoną setką drzew) przestrzenią publiczną wokół obiektu. Powstanie dwupoziomowy plac miejski połączony z tzw. „Monciakiem”, podziemny parking na 270 samochodów, nowy dworzec PKP przygotowany do obsługi ok. 5800 osób na dobę, a także nowy hotel oraz kompleks galerii handlowo  usługowych. Po zakończeniu inwestycji, głównym punktem tego obszaru będzie tętniąca życiem promenada, z licznymi kawiarniami i miejscami odpoczynku. Inwestor planuje, że wszystkie te obiekty oddane będą do użytku wiosną 2014 roku.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież