Animatorzy Just Dance zatańczyli dla podopiecznych Fundacji z Pompą » Z okazji Dnia Dziecka dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii zatańczyli animatorzy... W tygodniku „Sieci”: Tak zaatakuje Rosja » Tygodnik „Sieci” w najnowszym numerze ujawnia szokującą prawdę na temat rosyjskich planów agresji na... Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
wtorek, 26 maja 2020 15:34
Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
Marian Stec należy obok Krystyny Jacobson do najstarszych przedstawic ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rewitalizacja Dworca PKP w Sopocie

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 stycznia 2013 19:16

Już zawczasu informujemy licznych turystów przybywających masowo zwłaszcza latem koleją do Sopotu, że za około półtora roku nie poznają kolejowego dworca. Ten bardzo zaniedbany obiekt, jak i pobliskie tereny, mają się przekształcić nie do poznania. Mają stanowić chlubę letniej stolicy Polski. Wreszcie po dwóch latach żmudnych starań 7 stycznia 2013 roku w Hotelu Rezydent w Sopocie doszło do podpisania umowy na niskooprocentowaną pożyczkę umożliwiającą zrealizowanie w półtorej roku przedsięwzięcia projektu pod nazwą „Rewitalizacja Dworca PKP oraz terenów przydworcowych w Sopocie”. Projektu opiewającego na łączny koszt około 100 mln zł, a kwotą 37 mln zł współfinansowanego ze środków inicjatywy europejskiej JESSICA.


alt


Umowę niskooprocentowanej pożyczki podpisali uwiecznieni na zdjęciu, pierwszy zastępca prezesa zarządu Banku Gospodarki Komunalnej, Jarosław Bełdowski oraz Prokurent Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej S.A., Adam Meszczyński. Przy podpisaniu umowy obecni byli włodarze województwa pomorskiego oraz miasta Sopot. Przedstawiciel BGK Jarosław Bełdowski powiedział, że jest to pierwsza tego rodzaju zawarta w Europie umowa wykorzystująca jednocześnie środki publiczne i prywatne. 


Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk pogratulował władzom Sopotu, że w porę zwietrzyły wielką szansę w pozyskaniu unijnych środków inicjatywy JESSICA na rewitalizację publicznej przestrzeni miasta. Uczyniła tak już Gdynia, pozyskując takie fundusze na przekształcenie Dworca Morskiego w Muzeum Emigracji oraz władze Gdańska zagospodarowujące dawne tereny wojskowe przy ulicy Słowackiego we Wrzeszczu.
W wojewódzkiej puli tych funduszy, jak zaznaczył pomorski marszałek Mieczysław Struk, jest łącznie 160 mln zł, z czego już spora część została rozdzielona.


Po środki inicjatywy JESSICA, jak stwierdził Paweł Orłowski, Podsekretarz Stanu, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, sięgnęła także Kościerzyna i Pruszcz Gdański. Sopot pod tym względem jest piątym w woj. pomorskim, a 19 w Polsce na 39 takich funduszy rozdysponowanych w 9 krajach.  W ocenie Orłowskiego na sopockiej inwestycji zrobi interes również PKP. A to dlatego, bo w ślady Sopotu z pewnością pójdą inne polskie miasta, którym kolej przekazuje na własność w większości zaniedbane, jak i w niektórych przypadkach zdewastowane dworce kolejowe.


alt


Wicemarszałek województwa pomorskiego, przewodniczący Rady Inwestycyjnej Funduszu Powierniczego JESSICA przedstawiciel EBI, Wiesław Byczkowski pogratulował prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu za podejmowanie niekonwencjonalnych przedsięwzięć co do realizacji miejskich inwestycji. Wyraził jednocześnie nadzieję, że Dworzec PKP w Sopocie będzie obiektem nietuzinkowym.


Inwestycję zrealizuje, wyłoniona przez Miasto Sopot, zgodnie z przepisami ustawy o PPP oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, Bałtycka Grupa Inwestycyjna S.A. (BGI S.A./Partner Prywatny/Inwestor). Umowa PPP pomiędzy Miastem a Inwestorem zawarta została 23 stycznia 2012 r. Od dnia podpisania umowy Inwestor miał rok na przygotowanie kompletu dokumentacji projektowej. Prace te ukończono jednak wcześniej, co umożliwiło BGK zakończenie oceny projektu jeszcze w 2012 r. i podjęcie decyzji o przyznaniu pożyczki JESSICA już w pierwszych dniach 2013 r. Podmiotem zaangażowanym w realizację projektu jest także spółka PKP S.A. która przeniesie prawa własności do części gruntów, na których realizowany będzie projekt w zamian za uzyskanie prawa własności do nowego Dworca PKP oraz nieruchomości wspólnych.


Głównym celem inwestycji jest gruntowna rewitalizacja terenów przydworcowych w Sopocie wraz z przebudową ruchu komunikacyjnego na tym obszarze oraz stworzenie atrakcyjnej, nowoczesnej zabudowy stanowiącej wizytówkę miasta wraz z zieloną (dosadzoną setką drzew) przestrzenią publiczną wokół obiektu. Powstanie dwupoziomowy plac miejski połączony z tzw. „Monciakiem”, podziemny parking na 270 samochodów, nowy dworzec PKP przygotowany do obsługi ok. 5800 osób na dobę, a także nowy hotel oraz kompleks galerii handlowo  usługowych. Po zakończeniu inwestycji, głównym punktem tego obszaru będzie tętniąca życiem promenada, z licznymi kawiarniami i miejscami odpoczynku. Inwestor planuje, że wszystkie te obiekty oddane będą do użytku wiosną 2014 roku.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież