Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rewitalizacja Dworca PKP w Sopocie

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 stycznia 2013 19:16

Już zawczasu informujemy licznych turystów przybywających masowo zwłaszcza latem koleją do Sopotu, że za około półtora roku nie poznają kolejowego dworca. Ten bardzo zaniedbany obiekt, jak i pobliskie tereny, mają się przekształcić nie do poznania. Mają stanowić chlubę letniej stolicy Polski. Wreszcie po dwóch latach żmudnych starań 7 stycznia 2013 roku w Hotelu Rezydent w Sopocie doszło do podpisania umowy na niskooprocentowaną pożyczkę umożliwiającą zrealizowanie w półtorej roku przedsięwzięcia projektu pod nazwą „Rewitalizacja Dworca PKP oraz terenów przydworcowych w Sopocie”. Projektu opiewającego na łączny koszt około 100 mln zł, a kwotą 37 mln zł współfinansowanego ze środków inicjatywy europejskiej JESSICA.


alt


Umowę niskooprocentowanej pożyczki podpisali uwiecznieni na zdjęciu, pierwszy zastępca prezesa zarządu Banku Gospodarki Komunalnej, Jarosław Bełdowski oraz Prokurent Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej S.A., Adam Meszczyński. Przy podpisaniu umowy obecni byli włodarze województwa pomorskiego oraz miasta Sopot. Przedstawiciel BGK Jarosław Bełdowski powiedział, że jest to pierwsza tego rodzaju zawarta w Europie umowa wykorzystująca jednocześnie środki publiczne i prywatne. 


Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk pogratulował władzom Sopotu, że w porę zwietrzyły wielką szansę w pozyskaniu unijnych środków inicjatywy JESSICA na rewitalizację publicznej przestrzeni miasta. Uczyniła tak już Gdynia, pozyskując takie fundusze na przekształcenie Dworca Morskiego w Muzeum Emigracji oraz władze Gdańska zagospodarowujące dawne tereny wojskowe przy ulicy Słowackiego we Wrzeszczu.
W wojewódzkiej puli tych funduszy, jak zaznaczył pomorski marszałek Mieczysław Struk, jest łącznie 160 mln zł, z czego już spora część została rozdzielona.


Po środki inicjatywy JESSICA, jak stwierdził Paweł Orłowski, Podsekretarz Stanu, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, sięgnęła także Kościerzyna i Pruszcz Gdański. Sopot pod tym względem jest piątym w woj. pomorskim, a 19 w Polsce na 39 takich funduszy rozdysponowanych w 9 krajach.  W ocenie Orłowskiego na sopockiej inwestycji zrobi interes również PKP. A to dlatego, bo w ślady Sopotu z pewnością pójdą inne polskie miasta, którym kolej przekazuje na własność w większości zaniedbane, jak i w niektórych przypadkach zdewastowane dworce kolejowe.


alt


Wicemarszałek województwa pomorskiego, przewodniczący Rady Inwestycyjnej Funduszu Powierniczego JESSICA przedstawiciel EBI, Wiesław Byczkowski pogratulował prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu za podejmowanie niekonwencjonalnych przedsięwzięć co do realizacji miejskich inwestycji. Wyraził jednocześnie nadzieję, że Dworzec PKP w Sopocie będzie obiektem nietuzinkowym.


Inwestycję zrealizuje, wyłoniona przez Miasto Sopot, zgodnie z przepisami ustawy o PPP oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, Bałtycka Grupa Inwestycyjna S.A. (BGI S.A./Partner Prywatny/Inwestor). Umowa PPP pomiędzy Miastem a Inwestorem zawarta została 23 stycznia 2012 r. Od dnia podpisania umowy Inwestor miał rok na przygotowanie kompletu dokumentacji projektowej. Prace te ukończono jednak wcześniej, co umożliwiło BGK zakończenie oceny projektu jeszcze w 2012 r. i podjęcie decyzji o przyznaniu pożyczki JESSICA już w pierwszych dniach 2013 r. Podmiotem zaangażowanym w realizację projektu jest także spółka PKP S.A. która przeniesie prawa własności do części gruntów, na których realizowany będzie projekt w zamian za uzyskanie prawa własności do nowego Dworca PKP oraz nieruchomości wspólnych.


Głównym celem inwestycji jest gruntowna rewitalizacja terenów przydworcowych w Sopocie wraz z przebudową ruchu komunikacyjnego na tym obszarze oraz stworzenie atrakcyjnej, nowoczesnej zabudowy stanowiącej wizytówkę miasta wraz z zieloną (dosadzoną setką drzew) przestrzenią publiczną wokół obiektu. Powstanie dwupoziomowy plac miejski połączony z tzw. „Monciakiem”, podziemny parking na 270 samochodów, nowy dworzec PKP przygotowany do obsługi ok. 5800 osób na dobę, a także nowy hotel oraz kompleks galerii handlowo  usługowych. Po zakończeniu inwestycji, głównym punktem tego obszaru będzie tętniąca życiem promenada, z licznymi kawiarniami i miejscami odpoczynku. Inwestor planuje, że wszystkie te obiekty oddane będą do użytku wiosną 2014 roku.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież