Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Przeciętna Rada Miasta, dobry prezydent, przeciętna jakość życia - tak oceniają gdańszczanie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 09 stycznia 2013 13:57

W Urzędzie Miejskim przedstawiono wyniki badań ankietowych związanych z problematyką miejską i polityką lokalną oraz jakości życia w Gdańsku. Wynika z nich, że 72,50 procenta gdańszczan interesuje się działalnością władz, 39 procent dobrze ocenia działania Rady Miasta, 54 procent conajmniej dobrze ocenia działalność prezydenta Pawła Adamowicza. Średnia ocena jakości życia w Gdańsku w skali od 1 do 6 to 3,59.


Pracownia Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego w dniach 20 listopada-9 grudnia ubiegłego roku przeprowadziła na terenie
Gdańska badanie ankietowe poświęcone niektórym zagadnieniom związanym z problematyką miasta oraz polityka lokalną. Badanie przeprowadzono po raz siedemnasty na zlecenie Urzędu Miasta w Gdańsku.


Badania związane z problematyką miejską i polityką lokalną przeprowadzono 1000-osobowej próbie dorosłych mieszkańców Gdańska w oparciu o kwestionariusz wywiadu (PAPI).


alt


Według badań 72,5 procenta gdańszczan interesuje się działalnością władz miasta. Rok temu takich osób było 2,5 procenta mniej.
Na przestrzeni lat zdecydowanie zmieniło się źródło informacji na temat życia miasta i działalności władz. W 2000 roku głównym źródłem była lokalna telewizja - 75 procent. W 2012 telewizja była głównym źródłem informacji dla 55 procent badanych. Jeszcze większy spadek zanotowała prasa codzienna - z 62 % do 37 %. Co nie dziwi coraz częściej informacje pozyskiwane są z internetu - 12 % w 2000, 55 % w 2012.


alt


Gdańszczanie dość krytycznie oceniają działalność Rady Miasta. Conajwyżej dostatecznie oceniło działalność radnych w 2012 roku 61 procent badanych. Bardzo dobrze lub dobrze tylko 3 %. W skali od 1 do 6 Rada dostała ocenę 3,1; o 0.1 lepszą niż w ostatnich trzech latach.


alt


Z zastępców prezydenta najlepiej znany jest Maciej Lisicki, którego z nazwiska kojarzy 29 procent badanych. Jednocześnie jest to zastępca prezydenta z najgorszą oceną - 2,9. Taką samą ma Ewa Kamińska.


alt


Conajmniej dobrze działalność prezydenta Pawła Adamowicza w 2012 roku oceniło 64 procent badanych, w tym 13 % bardzo dobrze lub celująco. Podobnie jak przed rokiem prezydent uzyskał średnią ocen 3,8. Jeśli chodzi o zaufanie to 45 procent gdańszczan ma do prezydenta zaufanie, a 41 procent nie.


alt


Według zdecydowanej większości osób władze miasta zrobiły dość dużo, ale wielu spraw nie zrealizowano - 71 procent.


Zdecydowanie największym sukcesem miasta w 2012 roku była dobra organizacja EURO 2012 - 57 %. Jako największą porażkę wskazywano problemy komunikacyjne i drogowe - 37 %. Co ciekawe komunikację wśród sukcesów wskazywało 33 procent badanych.


alt


alt


Według ankiety największej poprawie w minionym roku uległa komunikacja - 63 procent poprawa przy 12 % za pogorszeniem. Najmniejszej sytuacja na rynku pracy - 12 procent za poprawą, 22 % za pogorszeniem się.


Rozwój infrastruktury drogowej to według badanych najważniejszy problem. Taką odpowiedź podało 39 procent badanych.


alt


Wśród realizowanych i planowanych inwestycji największą akceptację społeczną uzyskały: ochrona przeciwpowodziowa - 79 % zdecydowanie za, 16 % raczej za; projekt komunikacji miejskiej - tramwaj na Piecki-Migowo - 79 %, 15 %; budowa tunelu pod Martwą Wisłą (trasa Słowackiego) - 78 %, 11 %. Najwięcej przeciwników mają: budowa ECS - 29 przeciwnych, przy 13 zdecydowanie za i 19 raczej za; budowa Teatru Szekspirowskiego - odpowiednio - 5 %, 29 %, 28 %.


alt


80 procent badanych conajmniej "raczej dobrze" oceniło organizację EURO 2012 przez Gdańska, a 71,9 procenta uznało, że mistrzostwa przyniosły miastu korzyści. Wśród korzyści najwięcej osób wskazało promocję i reklamę Gdańska (87,3 %) oraz budowę PGE Areny (86,2 %). EURO 2012 to również wydarzenie, które najbardziej utkwiło w pamięci. Tak uznało 67 procent badanych.


alt


alt


Za największy autorytet związany z Gdańskiem wśród osób nieżyjących uznano Macieja Płażyńskiego, a wśród żyjących Lecha Wałęsę. Ciekawostką jest 10 pozycja Güntera Grassa wśród... nieżyjących autorytetów!


alt


Jakość życia w Gdańsku, której dokonano na grupie 1600 gdańszczan, wyznaczono na podstawie wypadkowej dwóch czynników:
1) nakładów finansowych, inwestycji i podejmowanych działań przez władze lokalne,
2) aspiracji społecznych, potrzeb i oczekiwań mieszkańców - jeżeli potrzeby i oczekiwania w zakresie standardów życia rosną szybciej niż rozwój infrastruktury miejskiej, to pomimo obiektywnej poprawy sytuacji w mieście, poczucie jakości życia może ulegać znacznemu obniżeniu.


W badaniu uwzględniono takie wskaźniki jakości jak:
- Warunki mieszkaniowe
- Sytuacja finansowa
- Ochrona zdrowia
- Edukacja
- Infrastruktura rekreacyjno – sportowa
- satysfakcja zawodowa
- Infrastruktura drogowa
- Sieć handlowo-usługowa
- Komunikacja tramwajowa
- Komunikacja autobusowa
- Komunikacja SKM
- Powiązania komunikacyjne (łatwość przemieszczania się)
- Poczucie bezpieczeństwa i ład społeczny
- Oferta kulturalna miasta

W skali 1-6 najwyższy ogólny wskaźnik jakości życia w Gdańsku osiągnęły Śródmieście i Aniołki - 3,76. Niewiele niższy wskaźnik osiągnęły - Przymorze Wielkie, Przymorze Małe, Żabianka – Jelitkowo - 3,75. Na przeciwległym bieguni znalazły się Orunia, Św. Wojciech i Olszynka ze wskaźnikiem 3,03.


alt



Pogorszenie jakości życia w odbiorze społecznym nastąpiło przede wszystkim w tych wymiarach życia, które w znacznym stopniu uwarunkowane są sytuacją makroekonomiczną (kryzys) i polityką prowadzoną na poziomie ogólnokrajowym: sytuacja finansowa, satysfakcja zawodowa, ochrona zdrowia, edukacja. Dodatkowo niewielki spadek ocen nastąpił w przypadku komunikacji autobusowej oraz Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM).


alt


alt


Poprawa jakości życia w odbiorze społecznym w stosunku do poprzednich lat nastąpiła w następujących sferach życia i funkcjonowania miasta: infrastruktura drogowa, komunikacja tramwajowa, infrastruktura sportowo-rekreacyjnej, oferta kulturalna miasta. Poprawa nastąpiła zatem
głównie w tych dziedzinach życia, za które w największym stopniu odpowiada samorząd lokalny.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież