Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

PUP podsumował projekt "Solidarni ze Stocznią"

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 grudnia 2011 13:03

altPowiatowy Urząd Pracy w Gdańsku podsumował projekt "Solidarni ze Stocznią". Efektem jest 16 firm utworzonych przez uczestników projektu.- Geneza projektu "Solidarni ze Stocznią" sięga lat 2008-2009 - powiedział Piotr Stefaniak, koordynator projektu z ramienia Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. - Wówczas zamknięta została Stocznia Gdynia, a w Stoczni Gdańsk borykała się z problemem restrukturyzacyj. Pojawiła się możliwość pozyskania środków na złagodzenie skutków modernizacji przemysłu stoczniowego. Podjęliśmy inicjatywę pomocy osobom, których dotknęły problemy przemysłu stoczniowego, aby pomóc im w przekwalifikowaniu się lub samozatrudnieniu. Projekt był skierowany do osób z przemysłu stoczniowego i okołostoczniowego, które straciły pracę lub był zagrożone zwolnieniem.  Okres trwania projektu zaplanowano na dwa lata. Budżet na wsparcie projektu wyniósł niecały milion złotych. W lutym 2010 roku rozpoczęliśmy rekrutację kandydatów.Rekrutacja prowadzona była  m.in. poprzez spotkania ze stoczniowcami i ogłoszenia w mediach. Do projektu zgłosiły się 32 osoby. Do pierwszego etapu zakwalifikowano 20, które objęto doradztwem zawodowym, szkoleniami i pomocą ekspertów. Po szkoleniach i przedstawieniu biznes planów w listopadzie ubiegłego roku 16 osób otrzymało dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności w wysokości od 14 do 40 tys. zł. Przez pierwsze 6 miesięcy beneficjenci projektu otrzymywali 1200 złotych wsparcia pomostowego, a przez kolejne 6 miesięcy 500 zł. Każdy uczestnik projektu mógł również liczyć na wsparcie eksperta w wymiarze 8 godzin.

- Projekt odniósł duży sukces - ocenia Piotr Stefaniak. - Uczestnicy projektu wyróżniali się dużą wiedzą i zaangażowaniem. To była przyjemność pracować z tą grupą osób.


altWśród firm założonych przez beneficjentów projektu nie brakuje bardzo oryginalnych pomysłów. Do takich należy zaliczyć trójwymiarowe skanowanie obiektów przemysłowych. Szymon Głowiński, który założył firmę zajmującą się skanowaniem jest jedną z dwóch osób w Polsce, które się tym zajmują. Innymi ciekawymi pomysłami są firmy Michała Bugalskiego "Warmińskie miody" czy "Symbiotyk" Adama Nazaruka. 

- Mam szereg dobrych doświadczeń związanych z projektem - powiedział Adam Nazaruk. - Bardzo dobrze wspominam współpracę z urzędnikami. Zawsze miałem do nich stosunek ambiwalentny. Ostatnie miesiące zadały temu kłam. Są to bardzo pomocni, kontaktowi, otwarci na współpracę ludzie. Projekt sam w sobie był bardzo fajnie skrojony. Do projektu zgłosiłem się z gotowym pomysłem na biznes. Już wcześniej pracowałem z instytucjami badającymi rynek. Postanowiłem więc zgłębić temat widząc, że rynek się pogłębia. Udało się dość dobrze z przyzwoitymi wynikami. Stoczniowcy to specyficzna grupa ludzi. Może dlatego tak mało osób pracujących w stoczni się zgłosiła, bo jednak była obawa przed podjęciem ryzyka. Trzeba było dużo wiary w siebie, żeby przystąpić do programu. Może gdyby bardziej miękko sprzedano pomysł, że istnieją takie możliwości to więcej osób by się zgłosiło.
Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież