Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Drugie życie pewnego listu

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 02 grudnia 2011 14:34

List gdańskiego działacza SLD Marka Formeli do przewodniczącego Sojuszu Grzegorza Napieralskiego zaczyna żyć własnym politycznym życiem.


Treść listu doczekała się tak wyrazów wsparcia ze strony części trójmiejskich działaczy partii jak Franciszek Potulski czy Tomasz Bojar-Fiajłkowski, ale też ostrej riposty ze strony ludzi kojarzonych z przewodniczącym Napieralskim jak rzecznik prasowy SLD i były rzecznik klubu parlamentarnego SLD Tomasz Kalita, członek władz krajowych partii. Ten ostatni w rozmowie z nami stwierdził, że należy rozliczyć Formelę za jego wkład w kampanię wyborczą. List działacza z Gdańska był drugim głośnym listem, jaki dotarł do centrali partii. Pierwsza była warszawska uchwała SLD krytykująca szefostwo partii i domagająca się rozliczenia z funduszy wyborczych, czyli ujawnienia kryteriów ich rozdzielania. Współautor uchwały wiceszef SLD w Warszawie Jerzy Budzyn wystąpił ostatnio z szeregów Sojuszu.


- Marek Formela co prawda najpierw puścił list do przewodniczącego kanałami partyjnymi, a nie zaczął od chodzenia po mediach jak Budzyn. Jednak niech sam siebie zapyta co zrobił dla jak najlepszego wyniku wyborów SLD? Co zrobił w kampanii dla SLD, bo ja wiem co zrobiłem ja i co zrobił przewodniczący Napieralski, ale rozliczam i pytam – co zrobił Formela dla SLD? To, że kiedyś kandydował na prezydenta Gdańska, a ja byłem wówczas studentem, to daleka przeszłość – uważa rzecznik prasowy SLD Kalita, jak sam mówi – wypowiadając się jako polityk i działacz. W ostatnich wyborach jednak rzecznik SLD przepadł w Krakowie.


- W wyborach w 2011 roku nie brałem udziału, a Tomasz Kalita brał i sromotnie przegrał mimo, że nieustannie brylował w mediach jako rzecznik partii i klubu parlamentarnego SLD poprzedniej kadencji. Jego klęska wyborcza została ufundowana na „utrupieniu” kandydowania Józefa Oleksego, naturalnego kandydata dla intelektualnego Krakowa – ripostuje Formela, przypominając, że w 2002 r. wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich w Gdańsku, co dla lewicy było niemałym sukcesem.


Jest już pierwszy efekt niezadowolenia części działaczy i partyjnego fermentu. W trybie pilnym zebrała się w listopadzie komisja rewizyjna SLD. Na razie trwa oczekiwanie na opublikowanie raportu z jej prac. Zatem działacze partii zadający kłopotliwe pytania muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość mimo, że jak zapewnia Kalita – wszyscy, którzy zapytają otrzymają odpowiedź w trybie statutowym.
- Tym niecierpliwym, którzy są w partii zalecam, by zapoznali się ze Statutem SLD.  Jest od ocen i werdyktów komisja rewizyjna, są gremia partyjne. Jeśli jest się w partii i chce się działać to trzeba to robić w zgodzie ze statutem. I trzeba ten statut znać. Członkowie SLD mogą dowiedzieć się wszystkiego z protokołu komisji rewizyjnej. Kolega Formela albo nie chce tego przyjąć do wiadomości, albo też gra swoją polityczną grę, działając z polityczną intencją– mówi wyraźnie poirytowany rzecznik Kalita.


Na razie jednak członkowie tej wiedzy o finansowaniu kampanii nie poznają. Dlaczego? Raport komisji nie jest gotowy. Zadają więc pytania, spodziewając się odpowiedzi - i tak jak działacze z Warszawy, czy Formela – powołują się właśnie na partyjny statut.
- Protokół będzie za chwilę gotowy, podobnie sprawozdanie do PKW. Nie są nam potrzebne polityczne intrygi wokół tego – zapewnia Tomasz Kalita.   


Tymczasem nie wszyscy podzielają opinie Kality.
- Musimy dokonać oceny tego, co w kampanii było dobre, a co złe. Wszystkie głosy wzywające do dyskusji przyjmuję z zainteresowaniem. Dyskusja jest niezbędna. Obserwuję zamiast tego ucieczkę od tematów trudnych, przerzucanie winy na zewnątrz. A to, że media są nieprzychylne, a to, że PO podbiera nam popularne postaci– mówi dr Tomasz Bojar–Fijałkowski, działacz SLD młodego pokolenia z gdyńskiej organizacji Sojuszu.


Zresztą wcześniej i przewodniczący klubu parlamentarnego SLD Leszek Miller w rozmowie z nami przyznał:
- Tam, gdzie chodzi o pieniądze nie ma lepszego rozwiązania niż całkowita jawność. Należy więc jak najszybciej opublikować sprawozdanie finansowe z wydatków na kampanię wyborczą. Zrobić to w sposób całkowicie jawny i publiczny. Jak się tworzy atmosferę niedopowiedzeń rodzą się niezdrowe zjawiska i przypuszczenia. Trzeba to wytłumaczyć. Jest też coś dziwnego w różnicy zdań wokół wydatków. Dlatego też powinna być ta informacja bez zbędnej zwłoki poddana do publicznej wiadomości. Członkowie partii po prostu powinni to wiedzieć – ocenił Miller komentując list Formeli, w którym gdański działacz z Przymorza napisał do Napieralskiego: - Ze zdziwieniem stwierdzam, że nie ma Kolega ochoty przestrzegać statutu SLD i zdać publicznie wszystkim członkom partii sprawozdania z rozdysponowania kwoty 35 mln zł, które partia uzyskała ze sprzedaży siedziby na Rozbrat.


Proszę zatem, wykorzystując uprawnienia zawarte w art. 8, pkt. 2c i art. 52 statutu o niezwłoczne poinformowanie wszystkich członków, równych sobie według zapisów statutu, o detalicznych okolicznościach wykorzystania, wydatkowania, rozdysponowania naszych wspólnych pieniędzy.
Działacze SLD czekają teraz na protokół komisji rewizyjnej partii i spodziewają się, że będzie on gotowy na 10 grudnia na konwencję krajową Sojuszu. Dla Napieralskiego i jego ludzi będzie to „być albo nie być”.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież