W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Otwarto Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 22 stycznia 2014 12:23

We wtorek 21 stycznia oficjalnie otwarto Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy ul. Sosnowej 2 w Gdańsku. Centrum przyjmuje około 3,5 tys. zgłoszeń telefonicznych na dobę. Średnio, miesięcznie to około 91 tys. zgłoszeń, z czego 67 proc. to telefony fałszywe, które nie powinny trafić do Centrum Powiadamiania Ratunkowego.Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski (na poniższym zdjęciu) stwierdził, że jest to bardzo ważne dla podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców Pomorza. Numer 112 nieraz ratuje ludzkie życie. Operatorzy pracujący w gdańskim centrum w ostatnim okresie wielokroć stawali na wysokości zadania, nie tylko z racji swoich obowiązków służbowych.


alt


Dla nich jest to bardzo ciężka i stresująca praca. Trzeba w napięciu zanalizować zgłaszany problem, błyskawicznie go ocenić i podjąć stosowne decyzje. Dlatego operatorzy mają tutaj stworzony komfort pracy i wypoczynku. Droga do uruchomienia owego centrum była długa, ale obecnie całe województwo jest objęte systemem powiadamiania alarmowego, stwierdził Stachurski.


altUczestniczący w oficjalnym otwarciu centrum Roman Dmowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, przypomniał, że numer alarmowy 112 służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np.: pożary, wypadki w ruchu drogowym, wodnym i powietrznym, w przypadku kradzieży, włamania, użycia przemocy i innych nagłych sytuacji zagrażających zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu. Ze względu na miejsce lokalizacji osoby zgłaszającej  lub zdarzenia, zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwej jednostki służby dziedzinowej, to jest do pogotowia ratunkowego, policji bądź straży pożarnej.


altZ kolei Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji powiedział nam, że już od 9 grudnia 2013 roku operatorzy WCPR w Gdańsku przyjmują wszystkie zgłoszenia na numer alarmowy 112 wykonywane z całego województwa pomorskiego. Każdej doby pracownicy centrum przyjmują obecnie około 3,5 tysiąca zgłoszeń z Pomorza. Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 został powołany do życia uchwałą Rady Europy z dnia 29 lipca 1991 roku, a obowiązek ten usankcjonowano postanowieniami Dyrektywy 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 7 marca 2002 roku, w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników.
- Bezpieczeństwo obywateli, to jest najważniejsza sprawa. Myślę, że mieszkańcy Pomorza jak i całej Polski, od tej chwili będą się czuć bardziej bezpiecznie. Mają świadomość tego, że wystarczy zadzwonić pod numer 112, aby natychmiast wezwać pomoc - powiedział Dombrowski.

 

altRyszard Sulęta, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego powiedział, że centrum uruchomiono 4 czerwca 2012 roku, w celu zabezpieczenia mistrzostw Europy w piłce nożnej. Objęło ono wówczas swoim zasięgiem miasto Gdańsk. W marcu 2013 roku rozszerzono zasięg WCPR o Sopot i Gdynię oraz miejscowości powiatu gdańskiego. We wrześniu 2013 roku dołączono kolejne powiaty: wejherowski, pucki, kartuski, lęborski i nowodworski. W listopadzie 2013 roku przyłączono powiaty sąsiadujące z biegiem Wisły i autostrady A1, to jest: sztumski, kwidzyński, malborski, tczewski i starogardzki. Z dniem 9 grudnia 2013 roku do obszaru obsługiwanego przez WCPR w Gdańsku dołączyły powiaty: bytowski, słupski, kościerski, człuchowski, chojnicki i miasto Słupsk.


Od tego momentu wszystkie połączenia wykonywane na numer alarmowy 112 odbierane są przez operatorów WCPR. W zasięgu centrum znajduje się obecnie około 2,3 mln mieszkańców. 
- To nie jest koniec, następny etap, to pierwsze półrocze 2014, jak zaczniemy integrować Ratownictwo Medyczne, czyli obok operatorów będą zasiadali dyspozytorzy medyczni. Jest też z nami dyrektor lotniczego pogotowia ratunkowego Robert Gałązkowski, który już tyle lat z nami współpracuje i to nasze centrum z pewnością też będzie jego oczkiem w głowie, aby nieść szybko pomoc drogą powietrzną - powiedział Sulęta.


altKierownik Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku Justyn Kamiński, powiedział, że zatrudnionych jest 46 Operatorów Numeru Alarmowego 112, (w tym 33 panie), którzy są pracownikami  Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Wszyscy przeszli cykl specjalistycznych szkoleń. Biegle posługują się siedmioma językami: angielskim, duńskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim oraz włoskim.


Studia wyższe ukończyło 80 proc. operatorów, siedmiu zna trzy języki obce, a 18 osób dwa. Jeden z zatrudnionych operatorów jest psychologiem klinicznym na przypadek, gdy coś złego będzie się dziać w załodze, bo na przykład komuś nie wytrzyma psychika, to on wtedy zainterweniuje.
Operatorzy jako pierwsi odbierają wiadomości z numeru 112, filtrują te informacje, uwiarygodniają i podejmują stosowne decyzje. Większość zgłoszeń jest fałszywa. Co istotne, że technika pomaga zlokalizować osobę dzwoniącą na numer 112. To jest bardzo pomocne, gdyż zgłaszający nie zawsze może podać miejsce swego pobytu, bo na przykład znajduje się w nim po raz pierwszy i w ogóle go nie zna. Dzięki temu systemowi udało się na przykład ostatnio zlokalizować samobójcę, który nie chciał podać miejsca, gdzie się znajduje.


Justyn Kamiński odtworzył 1,5 minutowe nagranie telefonicznych sygnałów nieraz bardzo błahych, wręcz żenujących. Statystyka sygnałów do gdańskiego centrum wykazuje, że było 56 tys zgłoszeń, z czego w dzień od godz. 7 do 19, takich zgłoszeń było ponad 36 tys., a nocą ponad 19 tys. Prawie 70 proc. to telefony pomyłkowe lub fałszywe. Miesięcznie 10 tys. telefonów jest przekierowywana do ratownictwa medycznego, 15 tys. do policji, 1,5 tys. do państwowej straży pożarnej i 10 tys. do innych służb, jak np. Straż Miejska, energia elektryczna, wodociągi czy gazownia.


altGdańskie centrum niebawem zostanie zintegrowane z pozostałymi służbami czuwającymi nad bezpieczeństwem. Telefon alarmowy 112 jest już odbierany w poszczególnych 16 województwach na terenie całego kraju. Dzwoniąc na numer alarmowy 112, musimy mieć świadomość tego, że w Centrum Powiadamiania Ratunkowego operatorzy automatycznie widzą z jakiego telefonu dzwonimy i w jakim znajdujemy się miejscu.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież