Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Milller: Liberalna koncepcja skompromitowała się

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 stycznia 2014 19:23

Z Leszkiem Millerem, posłem, przewodniczącym SLD, premierem w latach 2001-04 rozmawia Artur S. Górski


- SLD zainaugurował akcję "Polska x 49", polityczny projekt powrotu do podziału administracyjnego na 49 województw. Chcecie odwrócić reformę administracyjną z 1999 roku? Wówczas argumentowano, że potrzebne są silne regiony…
Leszek Miller: Podział Polski na 16 województw za czasów premiera Jerzego Buzka spowodował degradację mniejszych ośrodków. Szczególnie tych, które były siedzibami władz wojewódzkich. Jest silna metropolia poza granicami której piszczy bieda. Tak jest na Pomorzu i na Mazowszu. Wszędzie. Warto zapytać mieszkańców obrzeży województwa i nie tylko, bo Nowy Dwór i Gdańsk dzieli 30 kilometrów, o możliwość znalezienia pracy, o dostęp do przewozów, czy o dostęp do lekarza. 


- Ruszyliście z planem „49” w teren. Chce pan tym przekonywać wyborców przez kampanią do samorządów?
Leszek Miller: Propozycja jest teraz konsultowana. Polacy zdecydują. Odbywamy w tej sprawie cykl spotkań między innymi z mieszkańcami Słupska, Koszalina. Wprowadzony przez premiera Buzka podział okazał się chybiony. Nie zgadzamy się na utrzymujący się podział na metropolie i prowincję. Polska ma się rozwijać w sposób zrównoważony. Wielkie aglomeracje, to prawda, mają siłę przyciągania, co prowadzi do degradacji mniejszych ośrodków.


- Warszawa przyciąga, stając się jednym z 2-3 miejsc na mapie kraju, które kojarzy się z karierą…
Leszek Miller: I tworzy się na nowo model centralistycznego zarządzania. Od lat Polska jest rządzona według koncepcji metropolitalnej. Ma się rozwijać poprzez kilku centrów wojewódzkich, ale ze szkodą dla mniejszych środowisk. Co prowadzi do dysproporcji w położeniu polskich rodzin i coraz większego zróżnicowania regionalnego.


- SLD chce decentralizacji w miejsce silnych regionów i koncepcji quasi-federalistycznej?
Leszek Miller: Ależ nie ma mowy o koncepcji federalistycznej. Obecne województwa mają problemy…


- Ba, niektórym, jak mazowieckie, grozi bankructwo. Inne, jak pomorskie, posiłkują się podatkiem Janosikowym. Bo Pomorze jest, wbrew obiegowym opiniom, beneficjentem Janosikowego…
Leszek Miller: I dlatego poddajemy pod dyskusję publiczną i pytamy Polaków o zdanie na temat 49 województw.


alt


- Te centralistyczne tendencje ostatnio się nasiliły. Od stycznia w armii obowiązuje nowy system dowodzenia. Do Warszawy przeniesiono Dowództwo Marynarki Wojennej, jako Inspektorat MW, dowodzący siłami morskimi ze stolicy. O ile nie zawiodą środki łączności, pod warunkiem, że w warunkach konfliktu nie zniszczone zostaną środki łączności lub serwerownia nie padnie przez cyberatak…
Leszek Miller: Niestety te przenosiny to nie był żart, ale niemądra, biurokratyczna decyzja, podjęta bez racjonalnego powodu. To jest przykry cios dla Gdyni. Nawet orkiestra Marynarki Wojennej będzie dowodzona z Warszawy. A może i tam będzie stacjonować. Ale to koalicja i biurokratyczne ambicje BBN z prezydentem Komorowskim zdobyły się na decyzję o przeniesieniu dowództwa  do Warszawy. Zdobędziemy po wyborach wpływ na decyzje i Dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni. Marynarka Wojenna zrosła się z Gdynią.


- Widać władza lubi mieć wszystkich blisko siebie, w Warszawie…
Leszek Miller: Przenośmy więc wszystko co się da i się nie da. Jeśli przeniesiono Dowództwo Marynarki Wojennej do Warszawy, to można i przenieść Brygadę Strzelców Podhalańskich do Gdyni? Skoro prezydent z premierem tak skrzętnie realizują projekty biurokracji wojskowej z Biura Bezpieczeństwa Narodowego lista pomysłów i decyzji może być jeszcze długa.


- Te pomysły realizowane są na każdym szczeblu. Okazuje się, że prywatyzować też można wszystko – służbę zdrowia, a nawet obowiązek szkolny. PO, bezradna wobec problemów ochrony zdrowia, chce prywatyzować również sferę publiczną, zdejmując z siebie wszelką odpowiedzialność.  Tak dzieje się choćby w szpitalu w Kościerzynie. Pacjent w tym ujęciu jest klientem.

Leszek Miller: Szpital nie jest obiektem handlowym, nie jest fabryką. Takie eksperymenty to śmierć. W Kościerzynie miałem spotkanie z personelem szpitala, były petycje, list do Ministra Zdrowia.  Liberalna koncepcja, tym  bardziej w rodzimym wydaniu, ideologiczna prywatyzacja za wszelką cenę, nakierowana na zysk nawet w przypadku leczenia w szpitalach, skompromitowała się.


- Na dodatek  okazuje się, że kontrakty zawierane z NFZ są poza kontrolą. Bardzo rzadko fundusz sprawdza prawidłowość wykonywanych świadczeń. NIK wskazała, że NFZ nie jest w stanie kontrolować kontraktów. Dopiero po śmierci pacjenta, często malutkiego dziecka jak ostatnio w Kutnie, są kontrole, zaczyna się kolejna dyskusja o niewydolnym systemie…

Leszek Miller: W opinii Ministerstwa Zdrowia wszystko jest, a jak nie jest to będzie, świetnie. Tylko miejsca w tym brakuje na pacjenta. Skutki są takie, że życie ludzkie jest zagrożone. Na majątku publicznych szpitali  pączkują firmy prywatne, które żyją  z NFZ. Jeśli prywatne jest świetne to niech publiczny ubezpieczyciel NFZ zawiera kontrakty z publicznymi jednostkami, a prywatne podmioty powinny sobie radzić samodzielnie.


- Rodacy po raz kolejny zostali poderwani do akcji dobroczynnej, by ratować ochronę zdrowia. Wrzucił pan datek na WOŚP?

Leszek Miller: Tak, wrzuciłem do puszki kwestującej młodzieży.


- W puli WOŚP było spotkanie z Leszkiem Millerem?
Leszek Miller: Tak i zostało nawet wysoko wylicytowane. Pan lub pani za obiad ze mną  w sejmowej restauracji są gotowi zapłacić 3 700 złotych.


- Lider lewicy jest w cenie…
Leszek Miller: Jeśli mierzyć to tylko ową kwotą za obiad to pewnie jest to też jakiś argument „za”. 


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież