NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nagrody Splendor Gedanensis za 2013 rok

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 16 marca 2014 10:08

Adam Nalepa, Barbara Szczepuła i Michał Szlaga zostali laureatami Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis.


Wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury wręczono w Teatrze Wybrzeże 14 marca już po raz czterdziesty pierwszy.


altW tym roku do Nagrody nominowanych było 16 twórców i animatorów kultury (na zdjęciu powyżej).


altOstatecznie podczas piątkowej gali 14 marca w Teatrze Wybrzeże ten laur otrzymali:
1. Adam Nalepa, reżyser, tłumacz, krytyk teatralny, za reżyserię „Czarownic z Salem” Arthura Millera w Teatrze Wybrzeże.

2. Barbara Szczepuła, reportażystka, felietonistka, pisarka, za biografię Aliny Pieńkowskiej, żony marszałka Senatu Bogdana Borusewicza pt. Miłość w cieniu polityki.

3. Michał Szlaga, artysta fotograf, autor albumu, za autorski album pn. STOCZNIA, opisujący historię zmian w krajobrazie i architekturze Stoczni Gdańskiej.


Jak co roku Nagrodą uhonorowano również instytucję wspierającą gdańskie wydarzenia kulturalne. Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za rok 2013 otrzymała Grupa LOTOS S.A. partner strategiczny Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a w szczególności za wsparcie finansowe premiery Marii Romana Statkowskiego w reżyserii Michaela Gielety w ramach Festiwalu Solidarity of Arts.


W dniu wręczanie nagród przypadały urodziny Małgorzaty Żerwe, dziennikarki Radia Gdańsk, prowadzącej tę uroczystość od wielu lat i z tej okazji prezydent Gdańska Paweł Adamowicz publicznie wręczył jej bukiet żółtych tulipanów.


Obdarowana kwiatami powiedziała ze sceny: - To jest duża niespodzianka, a prezydent jakże jest miły, bo tych kwiatów jest mniej niż ja mam lat. To jest najstarsza nagroda w dziedzinie kultury i ma najstarszą prowadzącą.


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oficjalnie zabrał głos: - Jesteśmy miłośnikami talentów rozmaitych. Ta nagroda przekroczyła już 40 lat, weszliśmy w jej piątą dekadę. 41 lat temu a dokładnie w 1973 roku, nagrodę otrzymali m.in. Alfons Łosowski, Jerzy Stankiewicz, Wojciech Święcicki, Stefan Herman, a rok później Krystyna i Stefan Chwinowie. W minionym okresie 40 lat nagrodę tą wręczono 188 osobom. Jest to też nagroda finansowa w wysokości 10 tys. zł brutto. Trzeba się więc nią podzielić z urzędem skarbowym. Gratuluję laureatom nagrody i sponsorom kultury. Gdańsk ma służebną rolę wobec całego pomorskiego regionu. A ten rok przejdzie do historii naszego tysiącletniego grodu, bo w 2014 oddamy dwie nowe placówki użyteczności publicznej na rzecz kultury, to jest pod koniec sierpnia siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności, a we wrześniu siedzibę Teatru Szekspirowskiego. Jak na miasto szóste w Polsce pod względem ilości ludności jest to wydarzenie bez precedensu. W Gdańsku kalendarz imprez kulturalnych jest bardzo bogaty i każdy z mieszkańców oraz licznych gości znajdzie coś dla siebie.


alt

 

Wieczór uświetnił występ zespołu Marka Dyjaka ze Świdnika, kompozytora i wokalisty, z wykształcenia hydraulika, laureata Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Międzynarodowego Festiwalu Wokalnego w Bydgoszczy. Jest liderem zespołu grającego pod jego nazwiskiem, w którego skład wchodzą: Jerzy Miałek (trębacz), Zdzisław Kalinowski (pianista), Łukasz Borowiecki  (kontrabasista), Arkadiusz Skolik (perkusista).


altNagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, a później Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”.


Nagroda przyznawana jest „osobom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury za rok poprzedzający rok przyznania Nagrody”. Od 1999 roku przyznawane są corocznie trzy równorzędne wyróżnienia oraz równolegle z nimi – jeden Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska, nadawany „osobom lub instytucjom znacząco wspierającym działania w obszarze kultury”. Nagrodę oraz Tytuł przyznaje Prezydent Miasta Gdańska na wniosek Kapituły Nagrody i Tytułu, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele środowisk opiniotwórczych, mediów oraz twórcy i laureaci Nagrody za rok poprzedni.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież