Portfele gdańskich prezesów » Od 13 do 22 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają prezesi gdańskich spółek komunalnych - najmniej w ... Hiszpanie potrafią w Gdańsku zarabiać na parkingach i dojeździe do nic... » Jak się w Gdańsku robi interesy z potentatem europejskim w dziedzinie parkingów? Przyjmuje się go d... „Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury » Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezyde... Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej - nie... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Podhale rozgromiło Stoczniowca
piątek, 04 grudnia 2020 21:33
Podhale rozgromiło Stoczniowca
Bardzo jednostronne było spotkanie Stoczniowca z Tauron KH Podhalem
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Duży ruch w małym ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 17 marca 2014 13:19

Umowa o małym ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim korzystnie wpłynęła na polską gospodarkę, choćby z uwagi na zasilanie przez Rosjan budżetu naszych rodzimych sklepów i punktów usługowych o kwoty plasujące się na poziomie kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Rosjanie najchętniej odwiedzają Polskę w czasie weekendu - aż 57 tys. podróżnych przekroczyło granicę polsko-rosyjską między 7 a 9 marca. Czy sytuacja na szczeblu politycznym to zmieni?


Umowa o małym ruchu granicznym została podpisana w grudniu 2011 r. w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Federacji Rosyjskiej. Mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego w ramach obustronnej umowy mogą swobodnie przyjeżdżać do Polski w celach kulturalnych, społecznych, uzasadnionych kontaktach ekonomicznych oraz dla podtrzymywania więzi rodzinnych. Czas pobytu nie może przekroczyć jednorazowo 30 dni, a w okresie każdych 6 miesięcy- 90 dni.

Po stronie rosyjskiej mały ruch graniczny obejmuje jedynie Obwód Kaliningradzki. Aby odwiedzić miejsce poza wyznaczonym w porozumieniu, konieczne jest załatwienie dodatkowego zezwolenia. Inaczej sytuacja przedstawia się w Polsce, gdyż otwarta dla Rosjan jest część województwa warmińsko-mazurskiego (powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki, a także miasta: Elbląg i Olsztyn) oraz pomorskiego (powiaty: pucki, nowodworski, malborski, gdański, oraz miasta: Gdynia, Sopot i Gdańsk).

- Ruch od początku roku, z pominięciem okresu świąteczno-noworocznego w Federacji Rosyjskiej, utrzymuje się na tym samym poziomie. Rosjanie chętnie odwiedzają Polskę, zwłaszcza kiedy mają dłuższy weekend tak jak to było 7-9 marca. Wówczas mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego stanowią największą grupę podróżnych - poinformowała Justyna Szubstarska, Rzecznik Prasowy Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań w infrastrukturze i systemie odpraw, czas kontroli granicznej został skrócony do minimum i na dzień dzisiejszy wynosi około 5 minut. Mimo częstego przekraczania granicy nie zanotowano incydentów i aktów agresji z udziałem mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego.

Głównym powodem przyjazdu Rosjan do Polski jest możliwość nabycia produktów za mniejsze pieniądze. Po żywność udają się do przygranicznych miast, takich jak Braniewo, Bartoszyce, czy Gołdap, natomiast w sprzęt AGD, RTV lub ubrania zaopatrują się w Trójmieście. Dokonując zakupów w Polsce, Rosjanie mogą odzyskać część zapłaconej kwoty równą podatkowi VAT. W ciągu dwóch dni (7-8.01.2014) przedstawili na granicy rachunki TAX FREE umożliwiające zwrot podatku w kwocie miliona złotych.

Polacy w ramach małego ruchu granicznego udają się do Rosji po paliwo, które jest tam znacznie tańsze. Przez granicę można przewieźć maksymalnie tyle paliwa, ile zmieści fabrycznie zamontowany zbiornik (najczęściej wybierane są stare passaty) plus 10 litrów w kanistrze. Niestety przepisy regulują częstość przekraczania granicy. W wypadku wjazdu więcej niż 10 razy w miesiącu, należy udowodnić brak działania handlowego. Jeżeli się to nie uda, konieczne jest uiszczenie opłaty wyrównawczej za każdy litr paliwa wwożonego do Polski, czyli różnicę cenową pomiędzy paliwem z Rosji i Polski.

Wprowadzenie małego ruchu granicznego wpłynęło również na przemyt. Na granicy najczęściej konfiskowane są wyroby akcyzowe.
- Towarami najczęściej zatrzymywanymi na granicy, ze względu na przekroczenie dopuszczalnych norm przywozowych są alkohol i papierosy. Po zatrzymaniu trafiają do magazynu Izby Celnej w Gdyni, a następnie są niszczone, po orzeczeniu przez Sąd przepadku na rzecz skarbu państwa - oznajmił Marcin Daczko, Rzecznik Prasowy Izby Celnej w Gdyni. - W przypadku wykrycia próby przywozu większej niż dopuszczalna ilości wyrobów akcyzowych, podróżny może zostać ukarany mandatem. Jeśli odmówi jego przyjęcia, wówczas wszczynane jest postępowanie karne skarbowe. Osoba taka podlega wówczas karze grzywny do 720 stawek dziennych, albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie - dodał.

Mimo napiętej sytuacji politycznej dotyczącej działań rosyjskich skierowanych przeciwko Ukrainie, nie odnotowano zmian w aspekcie przekraczania granicy polsko-rosyjskiej.
- Sytuacja polityczna na Ukrainie nie dotyczy granicy polsko-rosyjskiej. Nie ma potrzeby wprowadzania jakiś zaostrzeń, czy też zmian. Obecnie ruch na wszystkich przejściach granicznych z Obwodem Kaliningradzkim przebiega bez zastrzeżeń - zapewniła Justyna Szubstarska.

Służba Celna również nie zauważyła zmian, więc śmiało można stwierdzić, że mimo oferowania pomocy mieszkańcom Ukrainy przez polski rząd, Rosjanie w dalszym ciągu chętnie odwiedzają nasz kraj i nie zamierzają się od nas odwrócić.

Sklepy oraz punktu usługowe przygotowały już materiały promujące w języku rosyjskim, licząc na wzmożony ruch w okresie wiosenno-letnim.

Żaneta Stasiowska


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 Dwoogy 2014-03-18 09:57
GOŁDAPIA ???????? szukałem nawet w Wiki - też nie wiedzą ...
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież