Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó... „Solidarność”: Prezydent Gdańska akceptuje akty wandalizmu » Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” skierowało do Aleksandry Dulkiewicz, prezyde...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wałęsa odmówił przyjęcia litewskiego orderu

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 września 2011 13:33

altLech Wałęsa odmówił przyjęcia Krzyża Wielkiego Orderu Witolda Wielkiego w proteście przeciwko ograniczaniu praw Polaków zamieszkujących Litwę.


Dekret o nadaniu Wałęsie tego wysokiego odznaczenia litewskiego podpisała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.  Lech Wałęsa jest zaniepokojony nierespektowaniem na Litwie praw Polaków do języka, kultywowania tradycji i szacunku dla kultury polskiej. Były prezydent jest gotów działać na rzecz Polaków zamieszkujących Litwę.

- Mam głęboką nadzieję, że władze Republiki Litewskiej doprowadzą do sytuacji, kiedy będę mógł przyznane mi odznaczenie odebrać, ale w warunkach respektowania prawa, moich rodaków i mojego własnego, do używania - tak jak na całym świecie - własnego imienia i nazwiska – napisał Wałęsa w liście złożonym u ambasador Litwy Lorety Zakareviciene.  

- Na Pani ręce pragnę złożyć podziękowanie najwyższym władzom Republiki Litewskiej z Panią Prezydent Republiki Litewskiej Dalią Grybauskaite na czele, za podjęcie decyzji o odznaczeniu mnie Krzyżem Wielkim Orderu Witolda Wielkiego. Cieszę się, ze Wolna Litwa uznaje mój osobisty wkład w dziedzinie rozwoju stosunków międzypaństwowych między Republiką Litewską a Rzeczpospolitą Polską i moją aktywną działalność na rzecz budowy przyjaznych stosunków pomiędzy narodami obu krajów oraz współpracy dobrosąsiedzkiej - napisał były prezydent.

- Dla umacniania relacji między naszymi krajami chciałbym móc przyjąć to odznaczenie. Jestem jednak głęboko zaniepokojony obecną sytuacją dotyczącą respektowania na Litwie praw moich rodaków do języka, kultywowania tradycji i szacunku dla kultury polskiej – ocenił w swoim liście Lech Wałęsa. 

- List pana prezydenta wziął się z tego, że coraz więcej osób zwracało uwagę, że ogłoszenie decyzji prezydent Litwy nie idzie w parze z sytuacją Polaków. W kontekście tego strajku szkolnego polskich dzieci pan prezydenta Wałęsa zabrał głos, wyrażając swój niepokój. Jednocześnie Lech Wałęsa nadal jest gotów działać na rzecz poprawy stosunków polsko-litewskich, ale nie można jedną ręką ograniczać praw Polaków, a z drugiej strony nagradzać za budowanie pozytywnych relacji. Lech Wałęsa oczekuje, że istotne polskie sprawy zostaną załatwione pozytywnie dla Polaków tam mieszkających od setek lat – komentuje w rozmowie z portalem wybrzeze24.pl Piotr Gulczyński, prezes Fundacji Instytut Lecha Wałęsy.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież