Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Liderzy Zdunek Wybrzeże
niedziela, 09 sierpnia 2020 13:36
Liderzy Zdunek Wybrzeże
eWinner Apator boleśnie zweryfikował formę Zdunek Wybrzeże. Podopi ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Nadwyżka budżetowa Gdańska za rok 2013

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 31 marca 2014 13:45

Choć pierwotnie zakładano powstanie deficytu to wynik finansowy okazał się korzystny dla miasta Gdańsk, które pierwszy raz od 2007 roku może pochwalić się nadwyżką budżetową i to na poziomie 146 mln zł. Dochody zwiększyły się o 101,3 %, zaś wydatki zmniejszono do 84,1 %. Dzięki takiemu planowaniu miasto mogło zaciągnąć kredyt mniejszy o 26 mln zł i zakończyć rok z długiem minimalnym 43 %. - Jeżeli gmina nie wykaże wyniku dodatniego to w kolejnych latach może nie posiadać możliwości zaciągnięcia kredytu jako wkładu własnego do inwestycji unijnych - oznajmił prezydent Paweł Adamowicz. - Przekazujemy fundusze na następną kadencję w wyśmienitym stanie - dodał.


Dochody na poziomie 2,8 mld zł, wydatki mniejsze o 146 mln zł – tak przedstawia się wykonanie budżetu w roku 2013. Ostatni raz miasto Gdańsk mogło się pochwalić nadwyżką w 2007 roku, jednak była ona znacznie niższa i wynosiła niecałe 11 mln zł.

Dochody okazały się większe niż zakładano. Aż o 8 % więcej środków wpłynęło z tytułu świadczonych usług, pobieranych opłat, nakładanych grzywien, kar i mandatów karnych, czyli pozostałych dochodów, a w tym tych realizowanych przez jednostki budżetowe. Również wpływy z podatków i opłat lokalnych cechują się wykonaniem o 5,4 % większym od planowanego.

Mniejsze dochody odnotowano w kontekście mienia komunalnego (zaledwie 95 % wykonania), jednak ogółem zyski okazały się większe o 1,3 %.

W porównaniu do roku poprzedniego większe dochody przyniosły wpływy z podatków, zarówno od osób fizycznych (5,84 %), prawnych (38,72 %), jak i od czynności cywilno- prawnych (26,06%).

- Świadczy to o tym, że sytuacja na rynku wtórnym zaczęła się poprawiać - skomentowała Teresa Blacharska, skarbnik miasta.

Tendencja spadkowa dotknęła mienia komunalnego. Środki ze sprzedaży zmniejszyły się aż o 29,8 %.


alt


Gdańsk przeznaczył mniej pieniędzy na wydatki i to w każdej dziedzinie. Wykonanie bieżące zostało zrealizowane na poziomie 98 %, zaś majątkowe w 84,1 %. Niższe koszty związane z odszkodowaniami, utrzymaniem Urzędu Miasta oraz ZDiZ pozwoliły na oszczędzenie pieniędzy w dziale administracji publicznej oraz gospodarki komunalnej i mieszkaniowej. Zmniejszenie wydatków jest również związane z niezrealizowanymi inwestycjami na kwotę 120 mln zł, które zostały odtworzone w lutym br.

W porównaniu do roku 2012 tendencję rosnącą odnotowano w gospodarce komunalnej oraz rolnictwie i łowiectwie. Kultura fizyczna i sport zostały uszczuplone o 10 mln zł, jednak głównie z uwagi na pełnienie pieczy nad Euro 2012 i konieczność zwiększenia nakładu finansowego w tym okresie.

Na inwestycje przeznaczono prawie 800 mln zł, czyli o 16 % mniej niż zakładał plan budżetowy 2013. Największą okazała się Trasa Słowackiego, która pochłonęła 393 mln zł, a zaraz za nią ustawiła się Trasa Sucharskiego, na którą przeznaczono 64 mln zł. Najmniej finansochłonną okazała się budowa kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego "Centrum Hewelianum". Wymagała jedynie nakładu w wysokości 6,5 mln zł.

Warto wspomnieć, że łącznie w latach 2007- 2013 na inwestycje przeznaczono 4,7 mld zł.

W związku z tym, że miasto w dalszym ciągu musi płacić "Janosikowe", w roku 2013 wydatki z tego tytułu pochłonęły 2,6 mld zł, z czego same wpłaty jednostek samorządu terytorialnego do budżetu państwa to prawie 34 mln zł.

Dług nominalny na koniec roku 2013 wyniósł zaledwie 43,03 %, przy maksimum ustawowym wynoszącym 60 %, zaś koszt obsługi zadłużenia to 5,60 % (limit max. 15 %).

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 pkasjer 2014-04-01 21:35
miał byc deficyt jest nadwy żka czy adamowicz w ogóle wie o co chodzi ze miasto to nie spólka a nadwyzła to wynik własnych błedow bo zadań do sfinansowania jest dosc
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież