Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Muzeum II Wojny Światowej jest prawie gotowe

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 grudnia 2016 05:13

Gmach Muzeum II Wojny Światowej jest już prawie gotowy, a budowa zakończy się ostatecznie w styczniu. Muzeum mogłoby zostać otwarte już pod koniec lutego lub  na początku marca, jednak Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dąży do jego likwidacji w obecnej formie. Wiążąca w tej sprawie będzie decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego.


Muzeum II Wojny Światowej znajdować się będzie w budynku monumentalnym. Jego łączna powierzchnia to ok. 23 tys. metrów kwadratowych. Wystawa główna zajmie ok. 5 tys. metrów kwadratowych. Muzeum dysponuje ok. 37 tysiącami obiektów, choć eksponaty cały czas są gromadzone. Ponad 12 tys. obiektów to dary od ludzi. Wśród  eksponatów znajdują się m.in egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma, pamiątki po żołnierzach zamordowanych w Katyniu, sztandar 6 Pułki Artylerii Ciężkiej ze Lwowa, wózek należący do matki zesłanej do obozu Auschwitz-Birkenau, buty ze słomy z drewnianą podeszwą wykonane własnoręcznie przez Polaka zesłanego na Syberię. skórzany kufer ze zbioru pamiątek po generale Władysławie Andersie, czapka więźnia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, fragmenty macew. Wystawę główną muzeum będą tworzyły trzy bloki narracyjne: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Ekspozycja ma przedstawiać nie tylko losy Polaków podczas wojny, ale także doświadczenia innych narodów, co złoży się na pełniejszy obraz koszmaru, jakim była II wojna światowa. Łączny koszt powstania Muzeum II Wojny Światowej to ok. 450 mln zł.


alt

Budynek Muzeum II Wojny Światowej. Zdjęcie wykonane 21 grudnia 2016.


Nad muzeum cały czas wisi groźba jego likwidacji w obecnej formie, czego chce Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Minister wydał zarządzenie, w którym mowa była o połączeniu instytucji z istniejącym od grudnia 2015 roku, jako oficjalna instytucja kultury, Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zarządzenie ministra zostało zaskarżone przez dyrekcję Muzeum II Wojny Światowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Rzecznik Praw Obywatelskich również zaskarżył tę decyzję. Wojewódzki Sąd Administracyjny 16 listopada wydał w tej sprawie decyzję, która orzekła o wstrzymaniu zarządzenia ministra do czasu zakończenia procesu sądowego. Ministerstwo zaskarżyło decyzję WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednocześnie twierdząc, że wyrok WSA jest nieprawomocny. NSA wyda decyzję w tej sprawie dopiero za jakiś czas, natomiast minister Gliński zapowiedział likwidację Muzeum II Wojny Światowej na 1 lutego 2017. Profesor Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, liczy na to, że obiekt uda się otworzyć pod koniec lutego lub na początku marca 2017. Czas pokaże jak rozwinie się sytuacja. Dzisiaj wiadomo tylko tyle, że budowa muzeum dobiega końca i ostatecznie zakończy się prawdopodobnie w styczniu, zaś turyści, którzy przyjeżdżają do Gdańska pytają o nie już teraz. Póki co możemy podziwiać okazały gmach, a pracujący przy nim robotnicy zajmują się wykończeniami.


alt


Muzeum II Wojny Światowej powstało w bardzo atrakcyjnym miejscu. Teren muzeum od północy wyznacza fragment ulicy Wałowej, od wschodu ulica Stara Stocznia, gdzie powstało osiedle Brabank, od południa lewy brzeg ujścia Kanału Raduni do Motławy, od zachodu nieistniejąca dziś ulica Piekary.


W sąsiedztwie Muzeum II Wojny Światowej znajduje się ekskluzywne osiedle Brabank, które składa się z trzech sześciopiętrowych budynków, w których łącznie znajduje się 140 mieszkań. Ich ceny wynoszą nawet ponad 2 mln zł. Obok osiedla, od strony miasta, powstanie ogólnodostępny plac, który uatrakcyjni okolice muzeum.


alt

W tle osiedle Brabank

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież