Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ... Krzysztof Piekarski: Niemrawa lewica liże rany » Z dr Krzysztofem Piekarskim, politologiem, komentatorem, wykładowcą Zakładu Teorii Polityki Instytut... Ludzie prezydent Gdańska zarabiają lepiej niż... prezydent RP » Praca na rzecz gdańskiego Urzędu Miejskiego, czyli jego jednostek organizacyjnych i spółek z udziałe... 98 rocznica powstania Gedanii » Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji złożyła kwiaty i wieńce pod pomnikiem ...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Efektowna wygrana hokeistek Stoczniowca na inaugurację ligi
sobota, 26 września 2020 18:59
Efektowna wygrana hokeistek Stoczniowca na inaugurację ligi
Bardzo dobrze zainaugurowały sezon hokeistki Stoczniowca.
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
poniedziałek, 14 września 2020 11:23
Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
Pisząc o graficznych tekach poświęconych Gdańskowi nie sposób

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Muzeum II Wojny Światowej jest prawie gotowe

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 grudnia 2016 05:13

Gmach Muzeum II Wojny Światowej jest już prawie gotowy, a budowa zakończy się ostatecznie w styczniu. Muzeum mogłoby zostać otwarte już pod koniec lutego lub  na początku marca, jednak Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dąży do jego likwidacji w obecnej formie. Wiążąca w tej sprawie będzie decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego.


Muzeum II Wojny Światowej znajdować się będzie w budynku monumentalnym. Jego łączna powierzchnia to ok. 23 tys. metrów kwadratowych. Wystawa główna zajmie ok. 5 tys. metrów kwadratowych. Muzeum dysponuje ok. 37 tysiącami obiektów, choć eksponaty cały czas są gromadzone. Ponad 12 tys. obiektów to dary od ludzi. Wśród  eksponatów znajdują się m.in egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma, pamiątki po żołnierzach zamordowanych w Katyniu, sztandar 6 Pułki Artylerii Ciężkiej ze Lwowa, wózek należący do matki zesłanej do obozu Auschwitz-Birkenau, buty ze słomy z drewnianą podeszwą wykonane własnoręcznie przez Polaka zesłanego na Syberię. skórzany kufer ze zbioru pamiątek po generale Władysławie Andersie, czapka więźnia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, fragmenty macew. Wystawę główną muzeum będą tworzyły trzy bloki narracyjne: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Ekspozycja ma przedstawiać nie tylko losy Polaków podczas wojny, ale także doświadczenia innych narodów, co złoży się na pełniejszy obraz koszmaru, jakim była II wojna światowa. Łączny koszt powstania Muzeum II Wojny Światowej to ok. 450 mln zł.


alt

Budynek Muzeum II Wojny Światowej. Zdjęcie wykonane 21 grudnia 2016.


Nad muzeum cały czas wisi groźba jego likwidacji w obecnej formie, czego chce Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Minister wydał zarządzenie, w którym mowa była o połączeniu instytucji z istniejącym od grudnia 2015 roku, jako oficjalna instytucja kultury, Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zarządzenie ministra zostało zaskarżone przez dyrekcję Muzeum II Wojny Światowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Rzecznik Praw Obywatelskich również zaskarżył tę decyzję. Wojewódzki Sąd Administracyjny 16 listopada wydał w tej sprawie decyzję, która orzekła o wstrzymaniu zarządzenia ministra do czasu zakończenia procesu sądowego. Ministerstwo zaskarżyło decyzję WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednocześnie twierdząc, że wyrok WSA jest nieprawomocny. NSA wyda decyzję w tej sprawie dopiero za jakiś czas, natomiast minister Gliński zapowiedział likwidację Muzeum II Wojny Światowej na 1 lutego 2017. Profesor Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, liczy na to, że obiekt uda się otworzyć pod koniec lutego lub na początku marca 2017. Czas pokaże jak rozwinie się sytuacja. Dzisiaj wiadomo tylko tyle, że budowa muzeum dobiega końca i ostatecznie zakończy się prawdopodobnie w styczniu, zaś turyści, którzy przyjeżdżają do Gdańska pytają o nie już teraz. Póki co możemy podziwiać okazały gmach, a pracujący przy nim robotnicy zajmują się wykończeniami.


alt


Muzeum II Wojny Światowej powstało w bardzo atrakcyjnym miejscu. Teren muzeum od północy wyznacza fragment ulicy Wałowej, od wschodu ulica Stara Stocznia, gdzie powstało osiedle Brabank, od południa lewy brzeg ujścia Kanału Raduni do Motławy, od zachodu nieistniejąca dziś ulica Piekary.


W sąsiedztwie Muzeum II Wojny Światowej znajduje się ekskluzywne osiedle Brabank, które składa się z trzech sześciopiętrowych budynków, w których łącznie znajduje się 140 mieszkań. Ich ceny wynoszą nawet ponad 2 mln zł. Obok osiedla, od strony miasta, powstanie ogólnodostępny plac, który uatrakcyjni okolice muzeum.


alt

W tle osiedle Brabank

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież