Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Lula: Wymusić na rządzie PO-PSL progospodarcze działanie

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 12 grudnia 2012 15:51

Ze Zbigniewem Lulą, przedsiębiorca, współorganizatorem Forum "Obywatel - kryzys zaufania do instytucji państwowych" rozmawia Artur S. Górski- Organizatorami spotkania jest Spółdzielnia "Świetlik - Reaktywacja" oraz Stowarzyszenie "Niepokonani 2012". Czujecie się niepokonani? Kto jest waszym przeciwnikiem?
Zbigniew Lula: Ależ my nie szukamy przeciwników. My chcemy rozmawiać i doradzać. Jesteśmy praktykami biznesu. Widzimy absurdy, widzimy niedomagania systemu gospodarczego. Nie chcemy wojny, ale rozwiązania problemów z podatkami, z zagrożeniami tworzonymi choćby przez nieodpowiedzialnych urzędników. Czapki z głów przed tymi, którzy mimo represyjności systemu podatkowego, urzędniczego starają się zmienić sytuację. Historia zatacza koło. Trzymając proporcję to trzeba nam takiego zwrotu, jak ten podobny do 1980 roku.


- Wśród organizatorów są koledzy premiera Donalda Tuska z piłkarskiego boiska i z czasów malowania kominów w latach 80. Rozczarowaliście się do tego rządu i do Donalda Tuska?
Zbigniew Lula: Z Donaldem Tuskiem znam się od lat. Nieraz rozmawialiśmy też o tym co trzeba poprawić. Cóż, jeden człowiek, nawet dziesięciu, nic nie może. Postanowiliśmy stworzyć, znaną z demokracji zachodnich, formułę grupy nacisku. Nie w sensie jakiegoś brutalnego lobbingu. Chcemy wyartykułować w szerokim gronie, że nie zgadzamy się na niszczenie polskiego przemysłu i polskiego biznesu. Wiemy, jak temu zaradzić. Nie zawsze premier i jego ministrowie mają rację. Jeśli zaś kilka tysięcy osób, a może kilkaset tysięcy powie nie, nie zgadzamy się – to trzeba będzie się z nami liczyć.


- Wchodzicie w sferę polityki zarezerwowaną dla partii politycznych? Do sprawowania niepodzielnej władzy wystarczy zyskać w Polsce 5-6 milionów głosów…
Zbigniew Lula: Nie partie mają rację. Nie należy nas identyfikować z jakąkolwiek polityczną partią. My mówimy „nie!” tej skali bezprawia dotykającej obywateli poprzez działania instytucji publicznych. Nasz cel to wskazanie dróg do stworzenia mechanizmów kontroli społecznej, do rozbicia zamkniętych układów.


- Może więc po prostu robić swoje?
Zbigniew Lula: Nie jesteśmy nowicjuszami. Staramy się robić swoje, ale czy widział pan u nas przyjaznego urzędnika? Od razu kara, odpowiedzialność. Oczywiście nie dla każdego. Coś z tym zrobić trzeba. Odczuwamy gorycz porażki gospodarki w skali kraju. Gdzie są nasze stocznie, niegdyś czołówka światowego okrętownictwa? Zacznijmy od drobnych zmian. Nie ma tych zmian, bo społeczność jest bierna, bo społeczeństwo ich nie wymusza. Ta bierność sprzyja obecnej władzy i każdej innej. Jeśli będziemy trwać w uśpieniu to nas zmiotą. Nie chcę wyjeżdżać z kraju. Polska jest piękna i może być bogata.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież