Osteobus przed Galerią Przymorze » W czwartek, 24 października, w godzinach od 9 do 16, przed Centrum Handlowym Galeria Przymorze przy ... „Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH przełamał serię porażek
wtorek, 22 października 2019 20:11
Lotos PKH przełamał serię porażek
Hokeiści Lotos PKH wreszcie przełamali serię porażek. Gdańszczani ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
poniedziałek, 14 października 2019 16:42
Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
Mariusz Hoffman posiada wiele talentów, czasami łączy je ze sobą, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Lula: Wymusić na rządzie PO-PSL progospodarcze działanie

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 12 grudnia 2012 15:51

Ze Zbigniewem Lulą, przedsiębiorca, współorganizatorem Forum "Obywatel - kryzys zaufania do instytucji państwowych" rozmawia Artur S. Górski- Organizatorami spotkania jest Spółdzielnia "Świetlik - Reaktywacja" oraz Stowarzyszenie "Niepokonani 2012". Czujecie się niepokonani? Kto jest waszym przeciwnikiem?
Zbigniew Lula: Ależ my nie szukamy przeciwników. My chcemy rozmawiać i doradzać. Jesteśmy praktykami biznesu. Widzimy absurdy, widzimy niedomagania systemu gospodarczego. Nie chcemy wojny, ale rozwiązania problemów z podatkami, z zagrożeniami tworzonymi choćby przez nieodpowiedzialnych urzędników. Czapki z głów przed tymi, którzy mimo represyjności systemu podatkowego, urzędniczego starają się zmienić sytuację. Historia zatacza koło. Trzymając proporcję to trzeba nam takiego zwrotu, jak ten podobny do 1980 roku.


- Wśród organizatorów są koledzy premiera Donalda Tuska z piłkarskiego boiska i z czasów malowania kominów w latach 80. Rozczarowaliście się do tego rządu i do Donalda Tuska?
Zbigniew Lula: Z Donaldem Tuskiem znam się od lat. Nieraz rozmawialiśmy też o tym co trzeba poprawić. Cóż, jeden człowiek, nawet dziesięciu, nic nie może. Postanowiliśmy stworzyć, znaną z demokracji zachodnich, formułę grupy nacisku. Nie w sensie jakiegoś brutalnego lobbingu. Chcemy wyartykułować w szerokim gronie, że nie zgadzamy się na niszczenie polskiego przemysłu i polskiego biznesu. Wiemy, jak temu zaradzić. Nie zawsze premier i jego ministrowie mają rację. Jeśli zaś kilka tysięcy osób, a może kilkaset tysięcy powie nie, nie zgadzamy się – to trzeba będzie się z nami liczyć.


- Wchodzicie w sferę polityki zarezerwowaną dla partii politycznych? Do sprawowania niepodzielnej władzy wystarczy zyskać w Polsce 5-6 milionów głosów…
Zbigniew Lula: Nie partie mają rację. Nie należy nas identyfikować z jakąkolwiek polityczną partią. My mówimy „nie!” tej skali bezprawia dotykającej obywateli poprzez działania instytucji publicznych. Nasz cel to wskazanie dróg do stworzenia mechanizmów kontroli społecznej, do rozbicia zamkniętych układów.


- Może więc po prostu robić swoje?
Zbigniew Lula: Nie jesteśmy nowicjuszami. Staramy się robić swoje, ale czy widział pan u nas przyjaznego urzędnika? Od razu kara, odpowiedzialność. Oczywiście nie dla każdego. Coś z tym zrobić trzeba. Odczuwamy gorycz porażki gospodarki w skali kraju. Gdzie są nasze stocznie, niegdyś czołówka światowego okrętownictwa? Zacznijmy od drobnych zmian. Nie ma tych zmian, bo społeczność jest bierna, bo społeczeństwo ich nie wymusza. Ta bierność sprzyja obecnej władzy i każdej innej. Jeśli będziemy trwać w uśpieniu to nas zmiotą. Nie chcę wyjeżdżać z kraju. Polska jest piękna i może być bogata.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #1 Nie tak Panowie 2012-12-12 16:18
Gonić od władzy pseudoliberałów co najlepiej czują się na państwowym, a swoje biznesy dawno by pogrzebali lub oper...za złotówkę bo nikt by za badziew nie dał wiecej. Pasibrzuchy, nieroby, bankierzy.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież