72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

27. Mecz Sylwestrowy „Świetlików”

altWynikiem 1:0 zakończył się coroczny, już 27. Mecz Sylwestrowy byłych pracowników Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych "Świetlik", który rozegrano w samo południe 31 grudnia 2011 roku, na bocznym boisku Klubu Sportowego Lechia Gdańsk, przy ul. Traugutta we Wrzeszczu. Zwycięskiego gola dla drużyny „Starszych” (zielone stroje) strzelił z kontrataku Zbigniew Lula, przy asyście grającego w ataku premiera Donalda Tuska. Grano na sztucznej, zbyt śliskiej murawie, dwa razy po 35 minut, przy dodatniej w słońcu temperaturze.


GALERIAKoordynatorem spotkania był Mirosław Rybicki, który przy prezentacji obu zespołów wspomniał o dwóch wspólnych kolegach z piłkarskiej murawy Macieju Płażyńskim i Arkadiuszu Rybickim, którzy zginęli w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku.


alt


To im, już po raz drugi było poświęcone to piłkarskie spotkanie. Im również, już po meczu zadedykował zdobytego jedynego gola przez swój zespół „Starszych” premier Donald Tusk.


alt


Wieloletni przyjaciele uczcili ich pamięć nie tylko poprzez poświęcone im banery, rozwieszone szaliki i koszulki piłkarskie, ale również minutą ciszy, a także... dwoma fajerwerkami, które tuż przed rozpoczęciem meczu wzbiły się nad boiskiem do nieba.


alt


Mecz poprowadził sędzia klasy międzynarodowej Krzysztof Słabik (na zdjęciu z prawej),według którego oceny, pierwsza połowa upłynęła pod widoczną przewagą drużyny „Młodszych” (ciemne pasiaste stroje)), mającej lepszą obronę, roślejszych piłkarzy, ale niestety zawodzących w skuteczności strzeleckiej.

alt


W drugiej połowie „Młodsi” również mieli przewagę w polu, którą sprytnie wykorzystywali „Starsi”, co jakiś czas kontratakując. Jedna z takich koronkowych akcji zakończyła się dokładnym podaniem z środka boiska pod pole bramkowe i efektownym strzałem Zbigniewa Luli w lewe górne okienko bramki „Młodszych”.
„Starsi” bardziej doświadczeni, po objęciu prowadzenia, wzięli się na sposób, bardziej cofnęli się na własną połowę strzegąc swojej bramki.


alt


Mimo to „Młodzi”, co rusz oddawali odległe strzały, a efektowne kopnięcie piłki przez Adama Sekułę uratowała poprzeczka przed utratą gola przez „Starszych”. W meczu po obu stronach padły też dwa strzały w bramkowe słupki.


alt


- To chyba jedyny taki przypadek na świecie, gdzie piłkarscy amatorzy, przyjaciele zbierają się regularnie już od tylu lat, by wspólnie pograć w piłkę. Nie wyobrażam sobie, aby tych meczów kiedyś zabrakło. Maciej i Aram byli z nami zawsze, my zawsze będziemy o nich pamiętać. Wiem, że chcieliby, aby ta pamięć o nich nie była tylko tą oficjalną, państwową, lecz właśnie tą zwyczajną, przyjacielską  - powiedział po spotkaniu napastnik zwycięskiej drużyny, Donald Tusk.


alt


Tradycja tych spotkań piłkarskich "Świetlików" sięga jeszcze czasów PRL, gdy spółdzielnia pracy była wówczas skupiskiem opozycjonistów, obecnie zaś znanych polityków, działaczy społecznych i gospodarczych.


alt


W minionym roku, sylwestrowy pojedynek zakończył się remisem. Tym razem "Młodszych" pokonał zespół "Starszych", w którym oprócz obecnego premiera wystąpili między innymi: Jan Krzysztof Bielecki, Jerzy Borowczak, Tomasz Arabski i Tomasz Chodnikiewicz,
 "Młodszych" do boju poprowadził Sławomir Rybicki, brat wspominanego "Arama", w którego zespole zagrali między innymi radny: Wiesław Kamiński, syn Macieja Płażyńskiego - Jakub Płażyński, a także prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Podczas rozgrzewki, w trakcie jak i po meczu była widoczna pasja zaciętej walki, jak też serdeczne uściski.


alt


- Dla nas jest to spotkanie starych przyjaciół, takich zżytych ze sobą na dobre i na złe. Te mecze są dla nas ważne, bo jak wiadomo, sport obecnie zastępuje mężczyznom walkę, daję możliwość sprawdzenia się przeciwko sobie - powiedział po spotkaniu prezydent Jacek Karnowski.


alt


Z przebiegu prowadzonej fair play rywalizacji najbardziej zadowolony był  zawodnik ze zwycięskiej ekipy Andrzej Kowalczys, (główny organizator spotkania), według którego oceny brak na murawie Arama i Macieja, trochę wyciszył zawodników, Grano już mniej zacięcie i dzięki temu bardziej bezpiecznie.


Po meczu amatorzy futbolu udali się do siedziby gdańskiego klubu na gorący bigos i kiełbaski, by także dalej celebrować swoją wspólną już 27-letnią tradycję. Wielu z nich przyjechało do Gdańska z daleka, jak choćby Jan Krzysztof Bielecki (700 km), wyłącznie po to, by jak za dawnych czasów spotkać się z przyjaciółmi i razem pokopać piłkę.


alt


Nieco dłużej na murawie musiał pozostać premier Donald Tusk, który przed kamerami i mikrofonami licznych redakcji musiał się tłumaczyć z aktualnych poczynać rządu. Głownie rozmawiano o światowym kryzysie finansowym w odniesieniu do Polski, ustawie dotyczącej refundacji leków i dopiero co zakończonej polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Premier zaznaczył, że po uzgodnieniach z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem, zrealizowane zostaną wszystkie plany z jego sejmowego wystąpienia. W Nowym 2012 Roku, z prywatnych postanowień, obiecał być jeszcze lepszym mężem wobec swojej żony.


alt


altTekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież