Osteobus przed Galerią Przymorze » W czwartek, 24 października, w godzinach od 9 do 16, przed Centrum Handlowym Galeria Przymorze przy ... „Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH przełamał serię porażek
wtorek, 22 października 2019 20:11
Lotos PKH przełamał serię porażek
Hokeiści Lotos PKH wreszcie przełamali serię porażek. Gdańszczani ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
poniedziałek, 14 października 2019 16:42
Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
Mariusz Hoffman posiada wiele talentów, czasami łączy je ze sobą, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

27. Mecz Sylwestrowy „Świetlików”

altWynikiem 1:0 zakończył się coroczny, już 27. Mecz Sylwestrowy byłych pracowników Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych "Świetlik", który rozegrano w samo południe 31 grudnia 2011 roku, na bocznym boisku Klubu Sportowego Lechia Gdańsk, przy ul. Traugutta we Wrzeszczu. Zwycięskiego gola dla drużyny „Starszych” (zielone stroje) strzelił z kontrataku Zbigniew Lula, przy asyście grającego w ataku premiera Donalda Tuska. Grano na sztucznej, zbyt śliskiej murawie, dwa razy po 35 minut, przy dodatniej w słońcu temperaturze.


GALERIAKoordynatorem spotkania był Mirosław Rybicki, który przy prezentacji obu zespołów wspomniał o dwóch wspólnych kolegach z piłkarskiej murawy Macieju Płażyńskim i Arkadiuszu Rybickim, którzy zginęli w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku.


alt


To im, już po raz drugi było poświęcone to piłkarskie spotkanie. Im również, już po meczu zadedykował zdobytego jedynego gola przez swój zespół „Starszych” premier Donald Tusk.


alt


Wieloletni przyjaciele uczcili ich pamięć nie tylko poprzez poświęcone im banery, rozwieszone szaliki i koszulki piłkarskie, ale również minutą ciszy, a także... dwoma fajerwerkami, które tuż przed rozpoczęciem meczu wzbiły się nad boiskiem do nieba.


alt


Mecz poprowadził sędzia klasy międzynarodowej Krzysztof Słabik (na zdjęciu z prawej),według którego oceny, pierwsza połowa upłynęła pod widoczną przewagą drużyny „Młodszych” (ciemne pasiaste stroje)), mającej lepszą obronę, roślejszych piłkarzy, ale niestety zawodzących w skuteczności strzeleckiej.

alt


W drugiej połowie „Młodsi” również mieli przewagę w polu, którą sprytnie wykorzystywali „Starsi”, co jakiś czas kontratakując. Jedna z takich koronkowych akcji zakończyła się dokładnym podaniem z środka boiska pod pole bramkowe i efektownym strzałem Zbigniewa Luli w lewe górne okienko bramki „Młodszych”.
„Starsi” bardziej doświadczeni, po objęciu prowadzenia, wzięli się na sposób, bardziej cofnęli się na własną połowę strzegąc swojej bramki.


alt


Mimo to „Młodzi”, co rusz oddawali odległe strzały, a efektowne kopnięcie piłki przez Adama Sekułę uratowała poprzeczka przed utratą gola przez „Starszych”. W meczu po obu stronach padły też dwa strzały w bramkowe słupki.


alt


- To chyba jedyny taki przypadek na świecie, gdzie piłkarscy amatorzy, przyjaciele zbierają się regularnie już od tylu lat, by wspólnie pograć w piłkę. Nie wyobrażam sobie, aby tych meczów kiedyś zabrakło. Maciej i Aram byli z nami zawsze, my zawsze będziemy o nich pamiętać. Wiem, że chcieliby, aby ta pamięć o nich nie była tylko tą oficjalną, państwową, lecz właśnie tą zwyczajną, przyjacielską  - powiedział po spotkaniu napastnik zwycięskiej drużyny, Donald Tusk.


alt


Tradycja tych spotkań piłkarskich "Świetlików" sięga jeszcze czasów PRL, gdy spółdzielnia pracy była wówczas skupiskiem opozycjonistów, obecnie zaś znanych polityków, działaczy społecznych i gospodarczych.


alt


W minionym roku, sylwestrowy pojedynek zakończył się remisem. Tym razem "Młodszych" pokonał zespół "Starszych", w którym oprócz obecnego premiera wystąpili między innymi: Jan Krzysztof Bielecki, Jerzy Borowczak, Tomasz Arabski i Tomasz Chodnikiewicz,
 "Młodszych" do boju poprowadził Sławomir Rybicki, brat wspominanego "Arama", w którego zespole zagrali między innymi radny: Wiesław Kamiński, syn Macieja Płażyńskiego - Jakub Płażyński, a także prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Podczas rozgrzewki, w trakcie jak i po meczu była widoczna pasja zaciętej walki, jak też serdeczne uściski.


alt


- Dla nas jest to spotkanie starych przyjaciół, takich zżytych ze sobą na dobre i na złe. Te mecze są dla nas ważne, bo jak wiadomo, sport obecnie zastępuje mężczyznom walkę, daję możliwość sprawdzenia się przeciwko sobie - powiedział po spotkaniu prezydent Jacek Karnowski.


alt


Z przebiegu prowadzonej fair play rywalizacji najbardziej zadowolony był  zawodnik ze zwycięskiej ekipy Andrzej Kowalczys, (główny organizator spotkania), według którego oceny brak na murawie Arama i Macieja, trochę wyciszył zawodników, Grano już mniej zacięcie i dzięki temu bardziej bezpiecznie.


Po meczu amatorzy futbolu udali się do siedziby gdańskiego klubu na gorący bigos i kiełbaski, by także dalej celebrować swoją wspólną już 27-letnią tradycję. Wielu z nich przyjechało do Gdańska z daleka, jak choćby Jan Krzysztof Bielecki (700 km), wyłącznie po to, by jak za dawnych czasów spotkać się z przyjaciółmi i razem pokopać piłkę.


alt


Nieco dłużej na murawie musiał pozostać premier Donald Tusk, który przed kamerami i mikrofonami licznych redakcji musiał się tłumaczyć z aktualnych poczynać rządu. Głownie rozmawiano o światowym kryzysie finansowym w odniesieniu do Polski, ustawie dotyczącej refundacji leków i dopiero co zakończonej polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Premier zaznaczył, że po uzgodnieniach z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem, zrealizowane zostaną wszystkie plany z jego sejmowego wystąpienia. W Nowym 2012 Roku, z prywatnych postanowień, obiecał być jeszcze lepszym mężem wobec swojej żony.


alt


altTekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież